Jazda na rolkach. Nauka jazdy na rolkach. Jazda na rolkach dla początkujących. Ile kalorii można spalić podczas jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach to świetny pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym. To nie tylko rewelacyjny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu, lecz także doskonały sport aerobowy, który pozwoli nam spalić zbędne kilogramy. Nigdy nie miałeś rolek na nogach? Nic nie szkodzi, nigdy nie jest za późno na naukę jazdy na rolkach.

Jazda na rolkach – nauka

Jeździć na rolkach może praktycznie każdy i to w każdym wieku. Oczywiście zawsze istnieją przeciwskazania. Tak jak w przypadku każdego innego sportu. W przypadku nauki jazdy na rolkach odpuścić powinny osoby, które mają problemy z krążeniem, niewydolnością oddechową,  osteoporozę, zmagają się z chorobami układu ruchu i przebytymi poważnymi kontuzjami. Dodatkowo jeśli kiedykolwiek mieliście problemy z kolanami i biodrami, koniecznie skonsultujcie się z ortopedą.

Ale nie zniechęcajcie się, na naukę jazdy na rolkach naprawdę nigdy nie jest za późno. Warto mieć jednak towarzysza, który wesprze nas cenną radą i podniesie na duchu, gdy na początku będziemy zniechęcać się trudnościami. Dodatkowo najlepiej uczyć się jeździć na rolkach na równych powierzchniach – wybierajcie betonowe lub asfaltowe ścieżki. W wielu parkach są wyznaczone specjalne miejsca do nauki jazdy na rolkach. W takich strefach znajdziemy także poręcze i inny ułatwienia.

Jazda na rolkach dla początkujących

Jazda na rolkach dla początkujących  może być tak samo fascynującą przygodą, jak jazda na rolkach dla zaawansowanych. Jednak osoby początkujące podczas pierwszych prób jazdy na rolkach muszą przygotować się na sporo upadków, siniaków czy otarć. To nieuniknione! Warto więc już na początku kupić ochraniacze na kolana, ręce i kask na głowę. Dzięki temu unikniemy poważniejszych problemów i kontuzji.

Skoro jesteśmy przy przydatnym sprzęcie, warto kupić także solidne rolki. Nie chcemy was zniechęcać, ale dobre i porządne rolki, które mają wam posłużyć dłużej niż jeden sezon, niestety będą dość drogie. Ale pamiętajcie, warto zainwestować! Rolki posłużą wam wiele lat.

Te do nauki jazdy na rolkach dla początkujących muszą spełnić kilka ważnych, wręcz podstawowych kryteriów. Przede wszystkim muszą być dedykowane spokojnej jeździe. W sklepie wybieracie więc te, które nazywane są rekreacyjnymi lub fitness.

Ponadto koniecznie zwróćcie uwagę na rozmiar i twardość kółek. Im większe kółka, tym szybciej się jeździ. Osoby początkujące powinny wybrać raczej średni rozmiar - między 74 a 84 mm. Istotnym parametrem jest także twardość. Najwłaściwsze będą takie, które zostaną opisane między 78A a 84A. Ważne jest także łożysko, od którego zależy nasz komfort. Dla osób początkujących polecane są łożyska ABEC5, ABEC7, ABEC9.

Zwróćcie także uwagę na przewiewność rolek. Wasze nogi nie mogą się pocić. Chodzi o wygodę i higienę. Ostatnim i chyba jednym z ważniejszych aspektów jest rozmiar rolek do nauki jazdy dla początkujących. Stopa w rolkach nie może mieć dużo miejsca. Nie kieruj się rozmiarem, jaki nosisz zazwyczaj. Wybierz rolki mniej więcej o 0,5 lub 1 cm większe od rozmiaru twojej stopy.

Jazda na rolkach – efekty

Zacznijmy od tego, że podczas jazdy na rolkach przebywasz cały czas na świeżym powietrzu. Dotleniasz się, łapiesz promienie słoneczne. To świetnie działa na produkcję witaminy D i działanie całego układu nerwowego. Dodatkowo skutecznie poprawia odporność.

Jazda na rolkach kształtuje także koordynację ruchową. Jeśli masz problem z równowagą, początki na rolkach będą ciężkie, jednak wytrwaj w nauce. Dzięki temu poprawi się znacząco twoja koordynacja ruchowa.

Pozytywnych efektów jazdy na rolkach jest mnóstwo. Wspieramy układ krążenia, dbamy o zdrowe stawy, wzmacniamy mięśnie, w tym te stabilizujące kręgosłup, więc przy okazji przyzwyczajamy się do wyprostowanej sylwetki.

Nie można nie wspomnieć także o efekcie odchudzającym.

Jazda na rolkach – odchudzanie i kalorie

Jazda na rolkach wpływa na odchudzanie i przynosi spektakularne efekty. Jazda na rolkach to typowy trening wytrzymałościowy, więc na efekty nie trzeba długo czekać. Podczas godzinnej jazdy na rolkach można spalić nawet 470 kalorii! Nie zapominajmy też o tym, że jazda na rolkach angażuje do pracy wszystkie problematyczne partie ciała – mowa tu o brzuchu, pośladkach i udach. A te partie zazwyczaj narażone są na cellulit. Jakie stąd wniosek? Cellulit nie ma szans z rolkami!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.