Bungee fitness. Na czym polega bungee fitness? Jakie efekty przynosi bungee fitness?

Bungee fitness to sport bardzo nowy. W Polsce pojawił się zaledwie kilka lat temu. Na czym polega? Są to zajęcia, podczas który wisi się w powietrzu na elastycznej linie! Można poczuć się jak Tom Cruise w kasowym filmie "Mission Imposible"! Jakich efektów można spodziewać się systematycznych treningach bungee fitness?

Na czym polega bungee fitness?

Bungee fitness to bardzo świeży sport. W Polsce nie spotkamy go w zbyt wielu klubach fitness. Głównie dlatego, że niewiele sal jest przystosowanych do uprawiania bungee fitness. Pomysł na tę dyscyplinę zrodził się w Azji. Nic dziwnego, w końcu to z tego kontynentu wywodzą się sztuki walki, podczas których ważne jest skupienie, koordynacja ruchów i lekkość ciała.

Bungee fitness wspomaga wszystkie te cele. Podczas wiszenia na elastycznej linie przymocowanej do sufitu możemy mieć wrażenia podobne do tych, które towarzyszą skokom na bungee. Jednak wisimy w zamkniętej sali, dość nisko nad ziemią. Cały czas mamy panowanie nad swoimi ruchami. Sprzęt do bungee fitness jest bezpieczny. Jeśli mamy wątpliwości, możemy poprosić właścicieli klubu, do którego wybieramy się na zajęcia, o pokazanie certyfikatu. Każdy, kto chce prowadzić zajęcia bungee fitness musi uzyskać specjalne pozwolenie. Lina przypomina tę, której używa się podczas skoku na bungee. Stąd też, jak łatwo się domyślić, wzięła się nazwa tego sportu.

Warto jeszcze wiedzieć, że sprzęt do bungee fitness jest tuż przed treningiem przystosowany do indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Długość liny, a nawet ich liczbę – ćwiczymy przymocowani do kilku taśm – dopiera się do wzrostu i masy ciała ćwiczącego. Długość liny  jest tu kluczowa. Kiedy będzie ona odpowiednio dopasowana, nie grożą nam kontuzje i urazy.

Jeśli chodzi o pozostały sprzęt do bungee fitness, to warto wspomnieć o specjalnym stroju. Każdy uczestnik treningu przed zajęcia musi włożyć specjalne spodenki z neoprenu. Dzięki nim można spalić tłuszcz z okolic ud, pośladków i brzucha. Dodatkowo istotną ich rolą jest zapobieganie oparzeniom i otarciom.

Bungee fitness - opinie              

Cel treningu bungee fitness jest prosty. Zależy nam na wzmocnieniu wszystkich partii mięśniowych. Podczas ćwiczeń największa pracę wykonują mięśnie brzucha oraz pleców. Te drugie szczególnie są istotne, ponieważ pracujemy nad stabilizacją całego ciała. W opinii ekspertów trening bungee fitness jest bezpieczny i spełnia swoje zadanie. Podczas trwających 50 lub 60 minut zajęć wykonujemy mniej lub bardziej skomplikowane sekwencje ruchów. Z początku mogą one wydawać się bardzo trudne, jednak po pewnym czasie łapiemy bakcyla i nic nie wydaje nam się straszne czy niewykonalne.

Sprzeczne opinie pojawiające się o bungee fitness dotyczą tylko uprzęży, w którą musimy zostać wpięci przed zajęciami. Niektórzy twierdzą, że jest ona niewygodna i nie pozwala skupić się na wykonywaniu ćwiczeń. Ale takie opinie pojawiają się dość rzadko.

Bungee fitness – efekty

Efekty przy regularnym ćwiczeniu bungee fitness zauważymy bardzo szybko. To trening bardzo intensywny i wymagający. Wszyscy ci, którzy myślą, że to wyłącznie dobra zabawa są w błędzie. Podczas bungee fitness naprawdę można się solidnie zmęczyć. Przez niespełna godzinę wisimy w powietrzu i wzmacniamy mięśnie. Najbardziej pracują te stabilizujące sylwetkę – mięśnie brzucha i pleców – jednak w mniejszą lub większym stopniu pracuje całe ciało! To wszystko z powodu tego, że trening w powietrzu, kiedy jesteśmy przymocowani do lin, wymaga naprawdę dużego skupienia osób ćwiczących. Zaangażowanie i napięcie mięśni jest olbrzymi. Dzięki temu możemy się utrzymać się w określonej pozycji.

To napięcie mięśni pozwala spalać kalorie – i to naprawdę dużo kalorii! Dodatkowo zwiększa wytrzymałość mięśni, poprawia kondycję i wydolność całego organizmu. Stajemy się silniejsi, sprawniejsi, nasze mięśnie zyskują elastyczność, a ciało staje się bardziej jędrne. Bungee fitness to więc także świetny sposób na modelowanie sylwetki. Marzysz także o pozbyciu się cellulitu? Bungee fitness pomoże ci osiągnąć także ten cel. Ważne są jednak, jak przy każdym sporcie, regularne treningi. Powinniśmy ćwiczyć dwa lub trzy razy w tygodniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.