Aerobox. Co to jest aeroboxing? Czym różni się od zajęć aerobiku? Zalety aeroboksu

Aerobox to rodzaj bardzo intensywnego fitnessu. Choć jest dość nowym sportem, to z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Wiele osób myli go jednak z klasycznymi zajęciami aerobiku. Na czym więc polega aeroboxing? Kto może ćwiczyć aerobox?

Zajęcia aerobiku a aeroboxing

Zanim wytłumaczymy, na czym dokładnie polega aeroboxing, warto postawić wyraźną granicę między nim a zajęciami aerobiku. To zupełnie dwa różne rodzaje ćwiczeń. Klasyczny aerobik polega na ćwiczeniach w rytm muzyki. Ćwiczymy w dużej sali, często wyposażonej w lustra. Oczywiście poziom intensywnością i trudności zajęć aerobiku może być różny, jednak trening ten uchodzi raczej za dość łatwy. Z powodzeniem na zajęcia aerobiku mogą wybrać się kobiety w ciąży, po porodzie naturalnym czy osoby starsze. Oczywiście jeśli nie mają przeciwskazań. Zupełnie innym treningiem jest aeroboxing.

Aeroboxing

Przejdźmy więc do tego, na czym polega aerobox. Choć pojawił się w Polsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, wciąż nie wszyscy wiedzą, na czym polega. Pod terminem aerobox kryje się więc bardzo intensywny trening aerobowy, który wywodzi się ze sztuk walki. Inspiracja boksem, kickboxingiem, karate, taekwondo, a nawet wspomnianymi zajęciami aerobiku doprowadziła do wypracowania zestawu ćwiczeń, który obecnie znamy pod nazwą aerobox.

Warto zaznaczyć, że nie jest to sport kontaktowy. Nie mierzymy się z przeciwnikiem na ringu. Celem treningu jest nauka metod ataku, sposobów obrony, uników. Oczywiście ważną motywacją jest też wzmocnienie mięśni, rozwój wytrzymałości, poprawa kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej.

Aeroboxing to zajęcia, które trwała 60 minut. Ten czas treningu należy podzielić na trzy etapy ćwiczeń. Oczywiście zaczynają się one od rozgrzewki. W szybkim tempie rozciągamy mięśnie, pracujemy na oddechem. Rozgrzewka jest zbliżona do tej, którą możemy znać z zajęć aerobiku. Następnie przystępujemy do głównej części zajęć. Etap drugi to właściwy aeroboxing. Przez około 40 minut powtarzamy za instruktorem zestaw ciosów, kopnięć i uderzeń łokciem. Wszystko to robimy w tempie, w rytm energicznej muzyki. To połączenie sztuk i sportów walki. Cały układ przypomina poniekąd walkę. Z tymże nie stoi przed nami przeciwnik. Staramy się celować we własne odbicie w lustrze. To bardzo dynamiczny sport. Ostatnim etapem są oczywiście ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Stretching jest bardzo ważnym elementem każdego treningu, także aeroboksu. Ważne, aby rozciągnąć porządnie wszystkie partie mięśni. Dzięki temu unikniemy bolesnych kontuzji, a także tak zwanych zakwasów następnego dnia.

Aeroboxing to dynamiczny trening całego ciała. Musimy sobie jednak uświadomić, że liczy się tutaj nie tylko tempo, wytrzymałość i siła, lecz także technika ciosów i uników. Istotnym elementem jest także relaksacja i ćwiczenia oddechowe.

Aerobox fitness  - zalety

Fitness aerobox ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim oczywiście kształtuje poszczególnie partie mięśniowe. Świetnie wpływa na całą sylwetkę. Ujędrnia ciało. Szybkie tempo pozwala na dość szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i wysmuklenie ciała.

Niewiele osób łączy aerobox z ćwiczeniami na kręgosłup. To nieoczywiste, ale fitness aerobix pozwala wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup i pozytywnie wpływa po zachowanie prawidłowej postawy ciała. Nasza sylwetka prostuje się, a my stajemy się pewniejsi siebie.

Wymuszenie oddechu w odpowiednich momentach poprawia także wydolność oddechową, krążenia. Aerobox wpływa także na poprawę koordynacji ruchowej i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych napięć, które gromadzą się w naszych ciałach.

Aerobox kurs – dla kogo?

Kurs aeroboksu jest praktycznie dla każdego. Na zajęcia przychodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Osoby starsze i młodzież. W treningu aerobowym mogą brać udział wszyscy, którzy nie mają przeciwskazań. Warto jedynak wspomnieć, że kurs aeroboxu jest raczej treningiem dla osób zaawansowanych. Powinni go unikać wszyscy, którzy mają problemy ze stawami.

Więcej o: