Fit ball. Co to jest fit ball? Na czym polega trening fit ball i jakie przynosi efekty?

Na piłkach można robić wszystko. Można siedzieć, turlać się, podskakiwać. Można także ćwiczyć mięśnie kręgosłupa i wyrabiać sobie lepszy zmysł równowagi. Fit ball to połączenie zabawy z piłkami oraz fitnessu. Coraz częściej spotykamy zajęcia fit ball w klubach fitness. Na czym polegają? I jakie efekty przynosi fit ball?

Fit ball – fitness, czyli co?

Zastanawiacie się, co to jest fit ball? Modne ostatnio zajęcia fitness fit ball na dobre rozgościły się w grafiku wielu fitness klubu. To fitness z użyciem dużych i małych piłek. Oczywiście zajęcia fit ball rozpoczynają się rozgrzewką, która składa się z prostego układu ćwiczeń rozciągających, angażujących wszystkie grupy mięśniowe. Następnie podczas fitnessu fit ball pracujemy nad wzmocnieniem różnych partii mięśniowych. Ćwiczymy zarówno pośladki, ręce, klatkę piersiową, jak i brzuch. Treninh fit ball kończymy rozciąganiem i krótkim relaksem, który ma nas wyciszyć i uspokoić rozgrzane lekko mięśnie.

Fit ball – dla kogo trening?

Trening fit ball jest dosłownie dla każdego. Nie ma absolutnie żadnych przeciwskazań do treningu fit ball. To doskonała forma ruchu, polecana szczególnie tym, którzy mają problemy z kręgosłupem i prowadzącą siedzący tryb życia. Jeśli odczuwacie jakikolwiek dyskomfort podczas zajęć wzmacniających, choćby podczas pilatesu, to fit ball pozwoli wam rozprawić się z bólem.

Instruktorzy fit ball są doskonale przeszkoloną kadrą i nie pozwolą, aby komukolwiek stała się krzywda podczas zajęć. Trenerzy dostosowują  ćwiczenia do wieku i kondycji grupy. Do każdego starają się podejść indywidualnie. Osobom starszym lub początkującym proponują lekkie ćwiczenia, podczas których skupiamy się głównie na oddychaniu, rozciąganiu i relaksacji. Ci, którzy ćwiczą już jakiś czas dostają inne zestawy ćwiczeń, bardziej wymagających. 

Warto wspomnieć, że trening fit ball jest doskonałą formą aktywności dla kobiet w ciąży i po porodzie, także dla kobiet po cesarskim cięciu. Treningi docenią także osoby zainteresowane jazdą na nartach i windsurfingu. Te sporty wymagają balansowania ciałem, a to w doskonały sposób rozwija fit ball.

Fit ball – efekty

Efekty regularnych zajęć fit ball są widoczne bardzo szybko. Trening fit ball bardzo angażuje do pracy wszystkie partie ciała. Kiedy balansujemy na piłce, wykonując najróżniejsze ćwiczenia, pracujemy nad swoją koordynacją ruchów. Napinamy mięśnie głębokie, nawet kiedy nie jesteśmy tego świadomi. Utrzymanie się w pozycji siedzącej na piłce wymaga z kolei prawidłowej postawy ciała.

Jako podstawowe efekty fit ball należy więc wymienić wzmocnienie mięśni głębokich, pracę nad utrzymaniem lepszej sylwetki, pozbycie się problemów z zachowaniem równowagi i błędnikiem. Na piłkach czeka nas także doskonały relaks, który pozwoli się rozluźnić i pozbyć napięć nagromadzonych w ciągu dnia.

A systematyczny trening fit ball długofalowo sprawi, że wyrzeźbimy i uelastycznimy swoje ciało. Pozbędziemy się wystającego brzucha i znacznie poprawimy stan ujędrnienia skóry.

Fit ball – zajęcia i wybór piłki

Na zajęciach fit ball czekają na nas piłki – to już wiemy. Jaka piłka będzie dla nas najlepsza? Już tłumaczymy. Okazuje się bowiem, że wybór piłki jest bardzo ważny. Podczas wyboru piłki na zajęciach fit ball musimy kierować się kilkoma zasadami. Piłkę dobieramy przede wszystkim do wzrostu. I tak, osoby mierzące  150-165 cm  powinny wybrać piłkę o średnicy ok. 55 cm, wyżsi, mierzący 165-175 cm - ok. 65 cm, dla osób o wzroście 175-185 cm  przeznaczone są piłki o średnicy ok. 75 cm, a  ćwiczący o wzrost powyżej 185 cm, powinni wybierać piłki o średnicy 85 cm.

Piłki powinny być porządnie napompowane. Nie mogą być miękkie, ale nie mogą być jednak zbyt twarde. Siedząc na piłce musimy czuć się komfortowo. Między kolanami i biodrami powinien być  kąt prosty.

Fit ball – ćwiczenia

Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia fit ball. Są banalnie proste! Zacznij więc ćwiczyć fit ball już dziś.

Półprzysiad na piłce. Usiądź na piłce. Delikatnie podnoś ciało. Ruch wychodzi z mięśni nóg i brzucha. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy.

Podnoszenie miednicy. Połóż się na plecach. Piłkę ułóż pod łydkami. Zrób wydech i delikatnie podnoś miednicę do góry. Wyprostuj biodra. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy.

Unoszenie nóg. Usiądź na piłce. Wyprostuj plecy. Podnoś raz lewą, raz prawą nogę do góry. Kolano może być zgięte. Wystarczy podnieś je na kilka centymetrów i zatrzymać na pięć sekund. Powtórz na każdą ze stron dziesięć razy.

Więcej o: