Trening cardio. Na czym polega trening cardio? Jakie są efekty treningu cardio?

Trening cardio jest nazywany także treningiem wytrzymałościowym. Jak więc łatwo się domyślić to rodzaj ćwiczeń, które mają doprowadzić do większej wydolności serca. Cardio mogą ćwiczyć wszyscy. To trening, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy i poprawi funkcjonowanie całego organizmu. Od czego zacząć trening cardio? Poznaj podstawowe zasady i efekty treningu cardio.

Trening cardio - co to?

Trening cardio to intensywne ćwiczenia aerobowe (dotleniające nasze mięśnie), które wykonujemy minimum 30 minut, a optymalnie przez 60 minut. Trening cardio nie zakłada jednak robienie przerw. Wszystko dokładnie jest rozpisane w planie treningu cardio. Jako trening cardio możemy wybrać na przykład jazdę na rowerze, bieganie, pływanie, fitness typu aeroboks. Aby trening cardio przynosił wymarzone efekty, powinniśmy trenować trzy razy w tygodniu. Oczywiście w planie treningu cardio uwzględnione są przerwy. Plan powinien wyglądać następująco: trening – dzień przerwy- trening – dzień przerwy – trening – dzień przerwy – dzień przerwy. Odpoczynek jest niezbędny  do właściwej regeneracji mięśni.

Warto wiedzieć, że kluczowa w treningu cardio jest regularność. Tylko systematyczne ćwiczenia zapewnią nam sukces, bo  nasz organizm przyzwyczaja się do wysiłku, mięśnie są dotlenione, poprawia się nasza kondycja, samopoczucie i stan zdrowia. Oczywiście trening cardio nie musi składać się wyłącznie z bardzo wyczerpujących i intensywnych ćwiczeń. Na początku możemy postawić na spacer przeplatany marszowym krokiem. Dopiero z czasem włączyć trucht, a później bieganie w tempie.

Istotnym etapem jest także zwiększanie liczby oddechów i przyspieszanie tętna. Dzięki temu nasz układ krążenia pracuje efektywniej, dotlenia organizm i osiągamy lepsze wyniki.

Trening cardio – efekty

Trening cardio to remedium na wiele przypadłości. Przede wszystkim systematyczne treningi zwiększą wytrzymałość i wzmocnią nasze serce. Ten ważny organ zaczyna dzięki temu  pompować więcej krwi bogatej w tlen. A to skutkuje lepszym dotlenieniem organizmu, a co za tym idzie oczywiście lepszym samopoczucie. Dodatkowo minimalizujemy ryzyko chorób układu krążenia i pobudzamy przemiany metaboliczne w organizmie.

To oczywiście niewątpliwie atut dla osób, które borykają się ze zbędnymi kilogramami. Osoby odchudzające się powinny trenować cardio. W efekcie długiego wysiłku organizm czerpie najwięcej energii z zmagazynowanych pokładów tłuszczu.

Często zapomina się o tym, że trening cardio wzmacnia także nasz układ odpornościowy i wpływa na gospodarkę hormonalną. Podczas cardio wytwarzają się hormony anaboliczne – insulina i somatotropina. Ich dodatkową rolą jest usprawnianie procesów metabolicznych, a to pozwala na pozbycie się zbędnych kalorii także pomiędzy treningami cardio.

Trening cardio – plan

Oczywiście w przypadku treningu cardio bardzo ważny jest plan. Nieważne, czy wykonujemy trening cardio w domu czy trening cardio na siłowni. Bez planu ani rusz. Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Osoby bardziej zaawansowane i te, którym zależy na szybszej utracie masy ciała mogą ewentualnie ćwiczyć cztery razy w tygodniu. W planie treningu cardio powinniśmy uwzględnić wszystkie szczegóły – od rodzaju ćwiczeń, przez ich intensywność, czas trwania, powtarzalność. Ważne jest także jasne określenie celu i motywacji. To pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Poniżej przedstawiamy jednodniowy plan treningu cardio. Ten trening cardio można wykonać zarówno w domu, jak i na siłowni. Każde z poniższych ćwiczeń należy wykonywać przez 3 minuty. Cały zestaw powtarzamy trzy lub więcej razy.

Trening cardio – plan – ćwiczenie 1 – trucht w miejscu przez trzy minuty

Trening cardio – plan – ćwiczenie 2 –przysiady z wysokiem

Trening cardio – plan – ćwiczenie 3 – pajacyki

Trening cardio – plan – ćwiczenie 4 – rowerek w leżeniu na plecach

Trening cardio – plan – ćwiczenie 5 – wykroki

Trening cardio – plan – ćwiczenie 6 – skakanie na skakance

Trening cardio – plan – ćwiczenie 7 – przeskakiwanie stepu lub przeszkody

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.