Ćwiczenia dla otyłych. Jak powinna wyglądać gimnastyka dla otyłych? Plan treningowy dla otyłych

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne naszych czasów. Problemem staje się nie tylko mniej atrakcyjny wygląd, lecz przede wszystkim zdrowie całego organizmu. Walka ze zbędnymi kilogramami jest w tym przypadku bardzo ważna. Warto więc zacząć ćwiczyć. Od czego zacząć ćwiczenia dla otyłych?

Trening dla otyłych

Osoby z dużą nadwagą lub otyłością nie mają łatwo. Rozpoczęcie przez nie ćwiczeń wymaga nie lada samozaparcia. Czynników takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim ciało osób walczących z nadmiarem kilogramów jest nieprzystosowane do aktywności fizycznej. Jest słabe, ma ograniczone ruchu, wiotkie stawy. A to zniechęca skutecznie otyłych do treningu. Dodatkowo kolejne choroby także nie ułatwiają sprawy. Cukrzyca, miażdżyca, choroby zwyrodnieniowe, nadciśnienie… lista jest naprawdę długa. A przy tych dolegliwościach i schorzeniach aktywność fizyczna może być dodatkowo utrudniona.

Ostatnim czynnikiem może być także brak oferty siłowni i fitness klubów. W grafiku niemal żadnej z placówek nie znajdziemy treningu dla otyłych. To wielkie utrudnienie. Trening dla otyłych często jest więc przeprowadzany w domowym zaciszu. A wtedy trudno o mobilizację i łatwo o kontuzję.

Gimnastyka dla otyłych – podstawowe zasady

Zanim przystąpisz do gimnastyki dla otyłych, warto uświadomić sobie jedną rzecz. Sam trening dla otyłych niewiele da. Pomoże, ale prawdziwy sukces osiągniemy łącząc go dobrze zbilansowaną dietą.

Przejdźmy teraz do podstawowych zasad gimnastyki dla otyłych. Na początek zawsze myślmy o swoim bezpieczeństwie. To nie mogą być ćwiczenia o wzmożonej intensywności. Taki trening szybko skończy się bólem stawów, kontuzją czy może doprowadzić nawet do zawału serca!

Przede wszystkim trening dla otyłych nie może obciążać stawów. W tym miejscu warto polecić wszystkie aktywności w wodzie. To naprawdę bezpieczne dla naszych stawów. Pływanie, aqua aerobik pozwolą nam nie tylko się zmęczyć, lecz także zaangażują do pracy wiele grup mięśniowych.

Podczas gimnastyki dla otyłych koniecznie należy sprawdzać swoje tętno. Cały czas powinno być ono na poziomie 60-70 proc. tętna maksymalnego. Aby to wyliczyć, należy od 220 odjąć wiek. Dzięki temu poznamy tętno maksymalne, i tak dla osoby 30-letniej, wynosi ono 190. Nie powinniśmy przekraczać tej liczby. Gdy zbyt szybko będziemy ćwiczyć i męczyć się przesadnie, nie uzyskamy pożądanego efektu.

Plan treningowy dla otyłych – od czego zacząć?

Od czego więc zacząć układanie planu treningowego dla otyłych? W tym miejscu trzeba wspomnieć o wyborze treningu. To często jest problematyczne. Osoby otyłe chcą zrzucić kilogramy szybko, wybierają się na trening interwałowy, zumbę czy tabatę. A naprawdę lepiej dla naszego organizmu zacząć od czego spokojniejszego, czegoś, co wzmocni nasze mięśnie i w racjonalny sposób spali tkankę tłuszczową. Te wymagające dużego wysiłku treningi nie nadają się dla osób z nadwagą. Lepiej zacząć od cardio i prostych ćwiczeń w pozycji siedzącej. Plan treningowy dla otyłych skupiający się na tych dwóch aktywnościach przyniesie długotrwały rezultat.

Ćwiczenia dla początkujących otyłych - cardio

Na początek warto zacząć od treningu cardio. To jedno z pierwszych ćwiczeń dla początkujących otyłych zalecane przez dietetyków i trenerów personalnych. Cardio pozwoli spalić tkankę tłuszczową, wzmocni serce, poprawi krążenie.

Jak zacząć? Na początek od spacerów trzy-cztery razy w tygodniu. Potem wprowadzamy pływanie, jazdę na rowerze, ćwiczenia na orbitreku czy nordic walking. Bieganie nie jest najlepszym wyborem dla otyłych, ponieważ bardzo obciąża stawy. Można je wprowadzić po kilku miesiącach ćwiczeń.

Ćwiczenia dla początkujących otyłych – w pozycji siedzącej

Ćwiczenia na siedząco bardzo sprawdzą się u osób początkujących. Przyzwyczają one nas do aktywności fizycznej, wzmocnią organizm i przede wszystkim zadbają o kręgosłup. Koniecznie zawsze wykonuj minimum pięciominutową rozgrzewkę i stretching po treningu.

Ćwiczenia dla dzieci z nadwagą

Coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą. Rodzice powinni zadbać o ich zdrowie i kondycję. Na początek nie ma sensu zapisywać dziecka na zajęcia zorganizowane, na przykład sztuki walki czy piłkę nożną. Kiedy będzie się znacząco różnić od rówieśników, skutecznie zniechęci się do sportu. Warto natomiast w ramach ćwiczeń dla dzieci z nadwagą wprowadzić pływanie na basenie, regularną jazdę na rowerze czy na rolkach. Dopiero gdy dziecko nabierze pewności siebie, można pomyśleć o zajęciach zorganizowanych.

Więcej o: