Damski rower: kobieco i profesjonalnie

Rower stworzony z myślą o kobiecie? Oczywiście! Zamiast nieodpowiednich do damskiej sylwetki męskich modeli, producent rowerów Merida, proponuje JULIET - linię kobiecych jednośladów, idealnie dobranych do damskiej budowy ciała i charakteru.

Damski rower? Kobiecy rower różni się od męskiego nie tylko grafiką i barwą, ale przede wszystkim geometrią ramy. Kobieca sylwetka jest zupełnie inna niż męska: jest mniejsza, lżejsza, proporcjonalnie ma dłuższe nogi, szerszą miednicę, a w związku z tym szersze rozstawienie ud, krótsze stopy, węższe barki. Rama i mostek kobiecego roweru są krótsze niż w modelach męskich. Dzięki temu sylwetka rowerzystki jest bardziej pionowa. Przy zbyt długiej ramie ciało przechyla się do przodu, co powoduje ból pleców oraz niekorzystny rozkład sił, a w związku z tym mniejszy nacisk na pedały. Również głowa podniesiona musi być wyżej, co po dłuższej jeździe skutkuje bólem karku. Jednynie przy szosówkach przeznaczonych do wyścigów kształt roweru wymaga podniesienia głowy. W ten sposób zostaje zachowany opływowy, dynamiczny kształt kolarki. Idealny do rozwijania dużych prędkości.

Skoro już wiemy dlaczego rowery dla mężczyzn nie są dla kobiet odpowiednie, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego modelu.

Górska "damka" To jeden z pierwszych modeli, które powstały dla kobiet. Firma Merida opracowała linię Juliet - czyli rower dla kobiety, osiągający męskie parametry. Modele te są nie tylko lżejsze i dobrane do wzrostu, ale także do wagi. Standardowe amortyzatory nie uginają się pod ciężarem 50-kilogramowej kobiety. Nie spełniają więc swojej podstawowej funkcji i nie tłumią drgań. W rowerach damskich amortyzator dostosowany jest nawet do bardzo lekkich kobiet. Z górskiej damki każda pani zejdzie z gracją, bez konieczności wspinania się na palce. Jeżeli jesteś pasjonatką górskich wycieczek i każdy weekend spędzasz za miastem, Merida Juliet będzie dla ciebie odpowiednia.

Szosowo i kobieco Na rynku pojawiły się nie tylko górskie modele, ale też damskie szosówki. Geometria ich opracowana jest na podstawie wieloletnich doświadczeń w projektowaniu i produkcji rowerów szosowych. Sylwetka ma więc całkowicie opływowy kształt, a jednocześnie pozycja ciała nadal jest wygodna. Jednocześnie długa rura widelca i podkładki dystansowe umożliwiają regulację kierownicy w wyższej pozycji. Tak jak w przypadku rowerów górskich, szosówki mają łagodny, kobiecy design i wygładzone spawy. Seria rowerów Juliet Road osiąga doskonałe wyniki prędkości, porównywalne do męskich modeli.

Uniwersalny jak kobieta Dla pań, które wymagają od roweru sprawności nie tylko w mieście, ale również na jego obrzeżach, idelane są modele Crossway. To uniwersalne rozwiązanie na każdą wycieczkę. Bez problemu można do nich doczepić fotelik dziecięcy. Rama Crosswaya przystosowana jest także do montażu błotników oraz stopki. W ten sposób z uniwersalnego roweru, Crossway staje się modelem turystycznym.

PRZYKŁADOWE MODELE ROWERÓW MERIDA DLA KOBIET:

-  modele turystyczne: Crossway Lady - cena od 999 zł - 2.499 zł

-  modele górskie: Juliet TFS - cena od 999 zł - 4.999 zł

-  modele szosowe: Juliet Road - cena od 2.999 zł - 6.499 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.