Domowy fitness. Kup jak najlepiej - wydaj jak najmniej

Jeżeli nie jesteś ekspertem od sprzętu fitness - ten artykuł pomoże ci określić swoje cele, by mądrze wybrać niezbędny sprzęt i jak najmniej za niego zapłacić.

Wiele osób swoją przygodę z ćwiczeniami fitness chce rozpocząć od zakupu sprzętu treningowego do domu. Podjęcie takiej decyzji rodzi pytanie - od czego zacząć? To ważna kwestia, bo tony sprzętu (warte setki, tysiące złotych) zalegają w piwnicach i garażach wielu osób, służąc za wieszaki...

Zanim wybierzesz się na zakupy, schowaj kartę kredytową głęboko w szafie i zadaj sobie kilka prostych pytań:

Jakie są twoje cele fitness? To co masz nadzieję osiągnąć warunkuje to, jakiego wyboru dokonasz i jakiego rodzaju sprzętu będziesz potrzebować. Przede wszystkim chcesz schudnąć, zamierzasz zwiększyć siłę, czy zbudować masę mięśniową?

Jakie masz doświadczenie? Czy masz pewność, że sam jesteś w stanie ułożyć sobie program treningowy, a może potrzebujesz pomocy? Ćwiczyłeś regularnie w przeszłości? Czy wystarczająco długo? Wypróbowałeś wszystkie rodzaje sprzętu i wiesz, czego potrzebujesz ?

Jakie są praktyczne względy sprzętu, który zamierzasz kupić? Ile masz miejsca? Czy planujesz zmienić miejsce ćwiczeń w najbliższym czasie? Nowy sprzęt może być ciężko przenieść do nowego locum - może się nie zmieścić. Ponieważ niektóre maszyny kosztują tyle ile członkostwo w klubie fitness na trzy, a może cztery lata, może jednak warto rozpatrzyć mozliwość zapisania się do klubu ?

Biorąc pod uwagę fakt, iż zwykle najprostrze rozwiązania są najbardziej skuteczne, a sprzęt sam nie wykona za ciebie treningu, pomyśl o tym, że: Twoje cele determinują twój plan treningowy i od nich uzależniasz zakup okeślonego sprzętu. Jeśli masz niewielkie doświadczenie w treningu, powinienneś rozważyć minimalistyczne podejście do tematu. Jeżeli trening nie stylem twojego życia, szukaj alternatyw. Dlaczego nie zaczniesz od biegania na zewnątrz, tylko chcesz wydać pieniędze na bieżnię, która ma duże szanse zarastać kurzem w garażu? To samo dotyczy treningu siłowego. Przed zakupem wielofunkcyjnej domowej siłowni spróbuj treningu z hantlami, ktore są bardzo efektywne, niedrogie i łatwo je transportować. Jeżeli jednak w przyszłości zdecydujesz się urządzić w domu "siłownię" hantle będą doskonałym jej uzupełnieniem. Zawsze możesz także wykupić kilka sesji z trenerm osobistym, wypróbować różne maszyny i nabrać pewności, jakiego sprzętu potrzebujesz i co chcesz mieć w domu. Zwróć uwagę na jakość maszyn przeznaczonych do domowego użytku, bo może dojdziesz do wniosku, że jego jakość nie jest satysfakcjonująca.

Ważne jest żeby przed rozpoczęciem zakupów wiedzieć czego się chce. Bez doświadczenia, z oddechem sprzedawcy na karku i po kilku minutach nerwowych testów sprzętu w sklepie, zła decyzja odbije ci się czkawką. Nim wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze, dokładnie poznaj sprzęt który chcesz kupić. Tylko świadoma decyzja pozwoli ci wybrać urządzenia i przybory ktore najlepiej pasują do twoich celów, twojego oświadczenia, twoich możliwości. Przemyslany wybór pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków i cieszyć się z zakupu przez kolejne kilka lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.