Co wybrać - hantle czy maszyny?

Stoisz przed dylematem jak ćwiczyć: na maszynach, czy z ciężarami wolnymi? Pomożemy ci dokonać najlepszego wyboru.

Tak zwane ciężary wolne to specjalne przybory, które umożliwiają wykonanie ruchu dowolnego, trójwymiarowego. Wolnym obciążeniem są hantle, sztangi, gryfy, maszyny zwane wyciągami, piłka lekarska, obciążniki na kostki, a także samo ludzkie ciało. Każdy przedmiot może stać się obciążeniem wolnym, jeśli jest na tyle poręczny, że da się z nim ćwiczyć, np. butelki z wodą, woreczki z piaskiem.

Maszyny do ćwiczeń siłowych umożliwiają wykonywanie ruchu 1-2 wymiarowego. Jego tor jest ściśle wyznaczony przez konstrukcję maszyny. Przykładami takich urządzeń są: maszyna Smith'a (sztanga w prowadnicy), maszyna leg press (platforma do wyciskania nogami) czy chest press (urządzenie do wzmacniania mięśni piersiowych).

Zalety ciężarów wolnych:

1. Włączają do pracy wiele różnych mięśni, które pracują jako stabilizatory. Dzięki temu szybciej wzrasta siła całego ciała oraz jego sprawność.

2. Umożliwiają wykonanie ruchu złożonego, trójwymiarowego, przez co trening z nimi bardziej przypomina sposób poruszania się w codziennym życiu i w czasie uprawiania różnych sportów.

3. Są uniwersalne. Do wykonania kompleksowego treningu na całe ciało wystarczy para hantli, z którą można zrobić nieskończoną liczbę ćwiczeń na każda partię ciała.

4. Są tanie i zajmują mało miejsca.

Wady ciężarów wolnych

1. Jednocześnie trzeba pokonywać ich ciężar i panować nad ich torem ruchu. To może być trudne, a czasem niebezpieczne, zwłaszcza, gdy ćwiczący nie zna poprawnej techniki ćwiczeń.

2. Nie zawsze można sprawić, aby w ćwiczeniu uczestniczył tylko wybrany mięsień lub grupa mięśniowa. Aby tego dokonać, trzeba znać odpowiednią technikę ćwiczeń i umieć ją precyzyjnie stosować.

3. Sprzyjają wykorzystywaniu siły rozpędu, co zmniejsza efektywność ćwiczeń.

4. Intensywny trening bez asysty partnera może być niebezpieczny, zwłaszcza, jeśli jesteś początkujący.

Zalety maszyn

1. Są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu, co jest olbrzymią zaletą zwłaszcza dla osób początkujących. Uczą poprawnej techniki ćwiczeń.

2. Niektóre z nich pozwalają ćwiczyć tylko wybrany mięsień lub grupę mięśniową. Ta zaleta przyda się, gdy chcesz popracować nad wybrana partią ciała lub ćwiczysz w ramach rehabilitacji po kontuzji i twoim celem jest wzmocnienie określonych mięśni.

3. Wymuszają prawidłowy tor ruchu, co jest trudne do osiągnięcia przy ciężarach wolnych, albo wtedy, gdy masz zmęczone mięśnie.

Wady maszyn

1. Większość z nich umożliwia wykonanie ruchu w ściśle określony sposób, co wyłącza z pracy mięśnie stabilizujące, które w takiej sytuacji nie wzmacniają się.

2. Nie są uniwersalne. Zwykle każda maszyna jest przeznaczona do wzmacniania tylko określonej grupy mięśni lub pojedynczych mięśni.

3. Rozmiary większości maszyn są przystosowane do ludzi o przeciętnym wzroście. Osoby niskie lub wyjątkowo wysokie, nie będą w stanie ćwiczyć na nich komfortowo i skutecznie.

4. Są kosztowne i zajmują dużo miejsca.

Jak ćwiczyć - z ciężarami wolnymi, czy na maszynach? Żadna z tych metod nie jest idealna i żadnej nie należy już na starcie dyskwalifikować. Twoja decyzja powinna być uzależniona od celu, jaki sobie stawiasz, decydując się na trening siłowy oraz od stopnia zaawansowania.

Co do czego?

Dla kulturysty najważniejszy jest przyrost masy mięśniowej. Nie interesuje go, czy okazałe mięśnie ułatwią mu dogonienie autobusu, czy nie. Sprintera natomiast najbardziej interesuje to, czy trening uczyni go szybszym, a więc zależy mu na poprawie funkcjonowania mięśni. Obaj stosują trening siłowy, jako środek do osiągnięcia swoich celów. Obaj jednak trenują inaczej. Dla sprintera ważniejsza jest sprawność mięśnia, a nie jego masa. Dlatego trenuje on przede wszystkim z ciężarami wolnymi, poprawiając w ten sposób koordynację pracy wielu mięśni jednocześnie i koordynację pracy systemu nerwowego. Kulturysta natomiast nie może obyć się bez maszyn. Gdy zmęczy mięśnie ćwiczeniami z ciężarami wolnymi, "siada" na maszyny, aby do reszty zmęczyć mięśnie, co gwarantuje mu duży przyrost ich masy. Wniosek dla ciebie: jeśli pracujesz nad poprawą, wyglądu konkretnej partii ciała, nie omijaj maszyn. Jeśli ćwiczysz dla zdrowia, poprawienia ogólnej sprawności ciała, by osiągać lepsze wyniki w uprawianym sporcie, wybieraj ciężary wolne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.