Dieta śródziemnomorska nie jest żadną dietą odchudzającą. To raczej sposób żywienia i gotowania. Zawdzięczamy go krajom basenu Morza Środziemnego. Odpowiadając więc na pytanie, co to jest dieta śródziemnomorska, należy mieć świadomość, że nie mówimy wyłącznie o jedzeniu. To przede wszystkim styl życia.
Co ciekawe, dieta śródziemnomorska stała się popularna na całym świecie dość późno, bo dopiero w latach 90. XX wieku. Zbiegło się to z potwierdzonymi badaniami, które wykazywały powiązania między dłuższym życiem i mniejszą śmiertelnością związaną z chorobami serca a sposobem odżywiania ludności zamieszkującej basen Morza Śródziemnego.
Włosi, Grecy, Hiszpanie celebrują posiłki, spędzają czas z rodziną, nie śpieszą się. Do przygotowania jadłospisu diety śródziemnomorskiej używają wyłącznie dobrych jakościowo produktów, z pewnych źródeł. Nic dziwnego, że takie podejście do żywienia skutkuje dobrym zdrowiem. Naukowcy potwierdzają, że dieta śródziemnomorska daje efekty zdrowotne, a także dodatkowo wspomaga odchudzanie.
Nie ma jasno spisanych zasad diety śródziemnomorskiej. Styl gotowania, przepisy różnią się w zależności od regionu. Jednak jest kilka kluczowych zasad wspólnych dla wszystkich mieszkańców basenu Morza Śródziemnomorskiego. To przede wszystkim spożywanie lokalnych produktów i ograniczenie do absolutnego minimum przetworzonej żywności. Ponadto zaleca się jedzenia dużej ilości ryb i owoców morza, przy jednoczesnym zrezygnowaniu czerwonego mięsa.
Osoby mieszkająca w basenie Morza Śródziemnomorskiego używają podczas gotowania oliwy z oliwek, naturalnych przypraw i świeżych ziół. Podstawą każdego posiłku są warzywa i owoce. Dodatkowo niemal każdemu daniu towarzyszy kieliszek czerwonego wina, który pobudza trawienie.
Istotną też kwestią jest celebrowanie posiłków i codzienności. Dla Południowców bardzo ważne jest spożywanie kolejnych potraw w gronie rodziny i przyjaciół, bez pośpiechu, w miłej atmosferze.
Przestrzeganie tych zasad sprawia, że dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa! Spokojne spożywanie posiłków wpływa na nasz układ pokarmowy. A duże pokłady błonnika, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz witamin i przeciwutleniaczy oddziałują prozdrowotnie na nasz organizm.
Dieta śródziemnomorska cieszy się samymi pozytywnymi opiniami. Nie tylko jest uważana za zdrową i smaczną przez osoby starające się żyć zdrowo, lecz także ma pozytywny oddźwięk wśród dietetyków. Według rankingu opublikowanego przez U.S. News & World Report, dieta śródziemnomorska zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich sposobów żywienia. Uchodzi za najkorzystniejszą w zdrowym odżywianiu. Przy okazji jest zalecana dla cukrzyków i wszystkich, którzy mają problemy z układem krążenia.
W 1993 roku WHO i Harvard School of Public Health przygotowali piramidę żywienia dla diety śródziemnomorskiej. Przedstawia ona założenia stylu życia i produkty zalecane. Jak łatwo się domyślić, u podstawy diety śródziemnomorskiej leży umiarkowana, lecz regularna aktywność fizyczna i dobre relacje społeczne.
Piramida diety śródziemnomorskiej opiera się na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, owocach, orzechach i oczywiście pozytywnych tłuszczach, czyli tych pochodzących z oliwy z oliwek, awokado czy orzechów. Jako źródło białka piramida diety śródziemnomorskiej zakłada ryby i owoce morza.
Poniżej przedstawiamy przykładowy jednodniowy jadłospis diety śródziemnomorskiej. Pamiętaj, aby do przepisów diety śródziemnomorskiej wykorzystywać tylko najlepsze produkty, ze sprawdzonych źródeł.
Śniadanie: dwie kromki chleba pełnoziarnistego z pastą z awokado, pomidorem i czosnkiem
II śniadanie: garść migdałów, orzechów włoskich i żurawiny, jedno jabłko
Obiad: makaron spaghetti z oliwą, pomidorami koktajlowymi, tuńczykiem i oliwkami
Podwieczorek: zupa-krem z pieczonych warzyw
Kolacja: Pieczony łosoś z warzywami, na przykład brokułami