Czy dieta śródziemnomorska naprawdę jest najzdrowszą na świecie? Na czym polega?

Dieta śródziemnomorska, czyli dieta Greków, Włochów i Hiszpanów uchodzi za jeden ze zdrowszych modeli żywienia. Jak to możliwe? Włosi zajadają się makaronem, Grecy suflakami, Hiszpanie paellą. Nie są to przecież niskokaloryczne dania. Na dodatek wszystkim potrawom towarzyszy wino. Na czym więc polega tajemnica diety śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska - na czym polega?

Dieta śródziemnomorska nie jest żadną dietą odchudzającą. To raczej sposób żywienia i gotowania. Zawdzięczamy go krajom basenu Morza Środziemnego. Odpowiadając więc na pytanie, co to jest dieta śródziemnomorska, należy mieć świadomość, że nie mówimy wyłącznie o jedzeniu. To przede wszystkim styl życia.
Co ciekawe, dieta śródziemnomorska stała się popularna na całym świecie dość późno, bo dopiero w latach 90. XX wieku. Zbiegło się to z potwierdzonymi badaniami, które wykazywały powiązania między dłuższym życiem i mniejszą śmiertelnością związaną z chorobami serca a sposobem odżywiania ludności zamieszkującej basen Morza Śródziemnego.
Włosi, Grecy, Hiszpanie celebrują posiłki, spędzają czas z rodziną, nie śpieszą się. Do przygotowania jadłospisu diety śródziemnomorskiej używają wyłącznie dobrych jakościowo produktów, z pewnych źródeł. Nic dziwnego, że takie podejście do żywienia skutkuje dobrym zdrowiem. Naukowcy potwierdzają, że dieta śródziemnomorska daje efekty zdrowotne, a także dodatkowo wspomaga odchudzanie.

Dieta śródziemnomorska - zasady

Nie ma jasno spisanych zasad diety śródziemnomorskiej. Styl gotowania, przepisy różnią się w zależności od regionu. Jednak jest kilka kluczowych zasad wspólnych dla wszystkich mieszkańców basenu Morza Śródziemnomorskiego. To przede wszystkim spożywanie lokalnych produktów i ograniczenie do absolutnego minimum przetworzonej żywności. Ponadto zaleca się jedzenia dużej ilości ryb i owoców morza, przy jednoczesnym zrezygnowaniu czerwonego mięsa.
Osoby mieszkająca w basenie Morza Śródziemnomorskiego używają podczas gotowania oliwy z oliwek, naturalnych przypraw i świeżych ziół. Podstawą każdego posiłku są warzywa i owoce. Dodatkowo niemal każdemu daniu towarzyszy kieliszek czerwonego wina, który pobudza trawienie.
Istotną też kwestią jest celebrowanie posiłków i codzienności. Dla Południowców bardzo ważne jest spożywanie kolejnych potraw w gronie rodziny i przyjaciół, bez pośpiechu, w miłej atmosferze.
Przestrzeganie tych zasad sprawia, że dieta śródziemnomorska jest bardzo zdrowa! Spokojne spożywanie posiłków wpływa na nasz układ pokarmowy. A duże pokłady błonnika, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz witamin i przeciwutleniaczy oddziałują prozdrowotnie na nasz organizm.

Dieta śródziemnomorska - opinie

Dieta śródziemnomorska cieszy się samymi pozytywnymi opiniami. Nie tylko jest uważana za zdrową i smaczną przez osoby starające się żyć zdrowo, lecz także ma pozytywny oddźwięk wśród dietetyków. Według rankingu opublikowanego przez U.S. News & World Report, dieta śródziemnomorska zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich sposobów żywienia. Uchodzi za najkorzystniejszą w zdrowym odżywianiu. Przy okazji jest zalecana dla cukrzyków i wszystkich, którzy mają problemy z układem krążenia.

Dieta śródziemnomorska - piramida

W 1993 roku WHO i Harvard School of Public Health przygotowali piramidę żywienia dla diety śródziemnomorskiej. Przedstawia ona założenia stylu życia i produkty zalecane. Jak łatwo się domyślić, u podstawy diety śródziemnomorskiej leży umiarkowana, lecz regularna aktywność fizyczna i dobre relacje społeczne.
Piramida diety śródziemnomorskiej opiera się na warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, owocach, orzechach i oczywiście pozytywnych tłuszczach, czyli tych pochodzących z oliwy z oliwek, awokado czy orzechów. Jako źródło białka piramida diety śródziemnomorskiej zakłada ryby i owoce morza.

Dieta śródziemnomorska - jadłospis

Poniżej przedstawiamy przykładowy jednodniowy jadłospis diety śródziemnomorskiej. Pamiętaj, aby do przepisów diety śródziemnomorskiej wykorzystywać tylko najlepsze produkty, ze sprawdzonych źródeł.
Śniadanie: dwie kromki chleba pełnoziarnistego z pastą z awokado, pomidorem i czosnkiem
II śniadanie: garść migdałów, orzechów włoskich i żurawiny, jedno jabłko
Obiad: makaron spaghetti z oliwą, pomidorami koktajlowymi, tuńczykiem i oliwkami
Podwieczorek: zupa-krem z pieczonych warzyw
Kolacja: Pieczony łosoś z warzywami, na przykład brokułami

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.