Mata do ćwiczeń - jak wybrać najlepszą?

Mata do ćwiczeń ma za zadanie zapewniać nam komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie treningu. Przyda się przede wszystkim na zajęciach fitness, a także na jodze i pilatesie. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie i jak wybrać matę do ćwiczeń najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb!

Maty do ćwiczeń - rodzaje

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych mat do ćwiczeń. Decydując się na zakup jednej z nich, powinniśmy zapoznać się z jej specyfiką, tak aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do rodzaju dyscypliny, która uprawiamy. Możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje mat:

  • treningowe - jest to uniwersalny rodzaj mat. Wykonane najczęściej z pianki neoprenowej, chronią przed otarciami oraz stłuczeniami, a także izolują od zimnego podłoża. Najczęściej używa się ich podczas zajęć fitness oraz aerobiku.
  • ochronne - służą przede wszystkim do stabilizacji sprzętu sportowego. Maty te umieszczane są pod różnego rodzaju sprzętem (np. rowerkiem treningowym czy orbitrekiem), dzięki czemu chronią podłogę przed zarysowaniem, tłumią dźwięki oraz zapobiegają przesuwaniu się sprzętu.
  • gimnastyczne - wykorzystywane najczęściej w salach gimnastycznych. Charakteryzują się dużym rozmiarem oraz grubością, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w trakcie rehabilitacji oraz przy treningach akrobatycznych. 
  • do jogi - najcieńsze ze wszystkich mat dostępnych na rynku. Ze względu na swoje antypoślizgowe właściwości, dedykowane są przede wszystkim osobom uprawiającym jogę.

Maty do ćwiczeńMaty do ćwiczeń fot. Shutterstock

Jaka mata do ćwiczeń?

Zanim wybierzemy odpowiednią matę do ćwiczeń, powinniśmy zapoznać się z jej specyfikacją. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Podpowiadamy:

  • wymiary - długość maty powinniśmy dobrać do naszego wzrostu. Im jesteśmy wyżsi, tym dłuższej maty będziemy potrzebować.
  • grubość - grubość maty powinna zależeć od intensywności oraz od rodzaju naszego treningu. Cieńsze modele sprawdzą się przede wszystkim podczas lżejszych ćwiczeń (np. jogi), natomiast grubsze zdadzą egzamin w trakcie wykonywania ćwiczeń wymagających większej amortyzacji.
  • materiał - mata powinna powinna być wykonana z wytrzymałego, praktycznego i łatwego w czyszczeniu tworzywa.
  • przyczepność - każda mata powinna charakteryzować się wysokim stopniem przyczepności do podłoża. Stabilna i nieruchoma, zapewnia większe bezpieczeństwo w trakcie treningu.
  • giętkość - aby wygodnie było matę transportować, powinna bez trudu się zwijać. Zbyt twarde maty mogą się łamać przy rolowaniu, dlatego warto wybierać te o dużej elastyczności. 

Mata do ćwiczeń - cena

Przedział cenowy mat do ćwiczeń jest bardzo szeroki. Najtańszą kupimy już za 15 złotych, natomiast za jedną z droższych zapłacimy nawet ok. 500 zł. Wybierając matę do ćwiczeń musimy kierować się przede wszystkim jej użytecznością oraz uniwersalnością. Warto zainwestować zatem w matę dobrej jakości (nawet, jeśli miałaby być odrobinę droższa), która posłuży nam przez lata, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. 

Dobra mata do ćwiczeń - jaką wybrać?

Dobra mata do ćwiczeń musi być dopasowana do rodzaju aktywności, którą wykonujemy. Cienka mata (1,5-3,5 mm) sprawdzi się najlepiej podczas jogi, natomiast grubsza (5-6 cm) na treningu fitness. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary, giętkość, przyczepność oraz rodzaj materiału, z którego została wykonana nasza mata. W ten sposób wybierzemy najlepszą, dobrze dopasowaną do naszych potrzeb i preferencji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.