Buty do biegania męskie - jak wybrać najlepszy model?

Buty do biegania to najważniejszy element wyposażenia każdego biegacza - zarówno zaawansowanego, jak i tego, który dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem. Wybranie odpowiedniego modelu to jednak nie lada wyzwanie, dlatego przed zakupem warto pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć się w buty do biegania najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Dobrze dobrane buty do biegania to podstawa udanego treningu. Odpowiednio dopasowany model nie tylko wpłynie na nasz komfort w trakcie biegu, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. By wybrać buty najlepiej współgrające z naszymi potrzebami, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 

  • jaki rodzaj stopy posiadamy?
  • po jakim terenie biegamy najczęściej?
  • jaki jest nasz rozmiar buta?

Jaki rodzaj stopy posiadamy?

Wybierając buty do biegania musimy przede wszystkim dopasować je do rodzaju naszej stopy. W zależności od tego jaki ruch wykonujemy po tym, gdy nasza pięta styka się z podłożem, możemy wyróżnić trzy rodzaje układu stopy: pronację, supinację i neutral. 

  • pronacja - ma miejsce wtedy, gdy nasza stopa podczas biegu kieruje się do wewnątrz, co skutkuje nieprawidłowym rozłożeniem się ciężaru ciała i może prowadzić do kontuzji. Buty polecane dla pronatorów wyposażone są zatem w specjalne wkładki stabilizujące, które chronią stopę przed przechylaniem się zbytnio do wewnątrz.
  • neutral -  występuje wtedy, gdy w trakcie biegu stopa wykonuje prawidłowy ruch. Ciężar ciała rozkłada się w takim wypadku równomiernie i nie potrzebny jest żaden dodatkowy stabilizator.
  • supinacja - ma miejsce wtedy, gdy za bardzo obciążamy zewnętrzną krawędź stopy i najczęściej występuje u osób o wysokim podbiciu. Dla supinatorów polecane są zatem buty z dużą amortyzacją. 

Buty do biegania męskieButy do biegania męskie fot. Shutterstock

Po jakim terenie biegamy najczęściej?

Buty do biegania powinny być dopasowane nie tylko do rodzaju naszej stopy, ale także do terenu, po którym biegamy najczęściej. Inaczej będzie skonstruowany bowiem model dedykowany twardym nawierzchniom, a inaczej ten przeznaczony do nawierzchni miękkich. Buty przypisane do treningu na konkretnym podłożu zapewnią nam prawidłową amortyzacje i uchronią nas przez kontuzjami.

Buty do biegania w terenie

Buty przeznaczone do biegania po naturalnym terenie (tzw. buty trailowe) charakteryzują się twardą podeszwą oraz agresywnym bieżnikiem. Znakomicie sprawdzą się one podczas biegania w lesie, w górach czy po polnych drogach. 

Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie przeznaczone są do biegania po twardych nawierzchniach tj. ulice, chodniki czy betonowe ścieżki. Modele w tym stylu charakteryzują się przede wszystkim elastycznością, płaskim bieżnikiem oraz dobrą amortyzacją. 

Jaki jest nasz rozmiar buta?

Wybierając buty do biegania nie sugeruj się numerem modeli, które nosisz na co dzień. Buty biegowe powinny być drobinę większe niż te standardowe używane do chodzenia. Stopa podczas treningu zawsze trochę puchnie, dlatego najlepiej postawić na modele, które nie będą dopasowane na styk.

Ranking butów do biegania

Zastanawiając się nad tym jakie buty do biegania wybrać, warto przede wszystkim postawić na sprawdzone modele i marki. Obecnie na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji profesjonalnych butów do biegania, więc wybór jest naprawdę spory. Do jednych z najbardziej popularnych firm, które są cenione przez konsumentów należą m.in: ASICS, Mizuno, Merrell, Nike, Adidas, Saucony. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.