Jak wybrać odpowiednie buty do biegania

Biegasz lub chcesz zacząć przygodę z tym sportem? Jeśli tak, to będzie ci potrzebne dobre obuwie do biegania. Jak je wybrać? Zobacz kilka wskazówek i kilka ciekawych modeli!

Co jest najważniejsze dla każdego biegacza, bez względu na to czy jest amatorem czy profesjonalistą? Odpowiedź jest prosta - buty ! Dobre buty do biegania sprawiają, że bieganie staje się przyjemniejsze, łatwiejsze, a trening przynosi oczekiwane rezultaty. Jakie więc powinny być idealne buty do biegania ? Przede wszystkim muszą być wygodne i perfekcyjnie dopasowane do stopy. Oprócz tego powinny być też dostosowane do terenu, po jakim najczęściej biegasz. Poza tym dobrze też, jeśli buty będą ładnie zaprojektowane. To trzy najważniejsze czynniki, którymi trzeba się kierować podczas zakupu. Oczywiście istnieją też dodatkowe cechy jak elastyczność, stabilność oraz wyposażenie w najnowocześniejsze technologię. My dziś wybraliśmy kilka najlepszych modeli butów do biegania dopasowanych do różnych terenów biegowych. Oto one:

Buty do biegania na bieżni / na siłowni 

Buty do biegania na bieżni / fot. popsugar.com / mat. partneraButy do biegania na bieżni / fot. popsugar.com / mat. partnera Buty do biegania na bieżni / fot. popsugar.com / mat. partnera Buty do biegania na bieżni / fot. popsugar.com / mat. partnera

Jeśli najczęściej biegasz na siłowni na bieżni, to nie musisz decydować się na drogie buty wyposażone w szereg nowoczesnych technologii. Możesz wybrać po prostu buty treningowe, które są lekkie, elastyczne i miękkie albo zakupić mniej skomplikowane buty do biegania . Takie buty posiadają takie marki jak na przykład Nike , Adidas , Reebok, New Balance czy Kappa.

Buty do biegania w mieście lub parku 

Buty do biegania po asfalcie / fot. net-a-porter.com / mat. partneraButy do biegania po asfalcie / fot. net-a-porter.com / mat. partnera Buty do biegania po asfalcie / fot. net-a-porter.com / mat. partnera Buty do biegania po asfalcie / fot. net-a-porter.com / mat. partnera

Buty do biegania w mieście, czyli zazwyczaj po asfalcie lub w parku, powinny zapewnić ci amortyzację i chronić przed ewentualnymi kontuzjami. W sklepach z odzieżą sportową bez problemu dostaniesz specjalne buty do biegania w mieście. Charakteryzują się one specjalnym, płaskim bieżnikiem na podeszwie oraz miękką amortyzacją. Ponadto są one zazwyczaj bardzo wygodne i nie aż tak bardzo elastyczne jak buty treningowe. Takie obuwie posiada w swojej ofercie na przykład Asics, Brooks, Mizuno, Adidas, Nike, Saucony i wiele innych.

Buty na długie dystanse i wymagające powierzchnie 

Buty do biegania na trudną trasę / fot. Instagram (Asics) / mat. partneraButy do biegania na trudną trasę / fot. Instagram (Asics) / mat. partnera Buty do biegania na trudną trasę / fot. Instagram (Asics) / mat. partnera Buty do biegania na trudną trasę / fot. Instagram (Asics) / mat. partnera

Jeśli biegasz na długie dystanse i często pokonujesz trasy o wymagającej powierzchni pełnej piachu, mchu, trawy lub kamieni, to z pewnością przydadzą ci się bardziej profesjonalne buty terenowe , czyli tak zwane buty trailowe . Posiadają one nieco mniejszą amortyzację, przez co są bardziej elastyczne i miękkie, ale za to ich podeszwa jest wyposażona w dużą ilość wypustek i kołeczków, które wpływają na lepszą przyczepność. Dzięki nim żadna powierzchnia ci nie straszna! Takie buty posiadają na przykład marki: Inov, Asics, The North Face, Salomon, Mizuno i Reebok.

Wiesz już, jakie buty do biegania wybierzesz? Poniżej znajdziesz jeszcze więcej interesujących modeli!