Buty na fitness - podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model!

Odpowiednie buty to podstawa udanego treningu. Źle dobrane obuwie może skutkować trudnościami przy wykonywaniu ćwiczeń oraz przyczyniać się do kontuzji. Podpowiadamy, czym kierować się wybierając buty na trening, tak by w każdej sytuacji zapewniały nam one poczucie komfortu.

Podeszwa

Jednym z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę wybierając buy na fitness, jest podeszwa. Najważniejsze, by miała odpowiednią przyczepność dopasowaną do warunków, w których ćwiczymy. Jeśli podłoże jest śliskie, potrzebne będą buty lepiej trzymające się podłogi. Równie istotne jest, aby podeszwa nie była zbyt giętka - nieco twardsza niż w butach do biegania zapewni odpowiednią stabilizację przy wykonywaniu ćwiczeń z obciążeniem.

Rodzaj materiału i cholewka

Buty do ćwiczeń powinny być lekkie i wykonane z "oddychającego" materiału. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się skóra naturalna połączona z cienką siateczką, skutecznie przepuszczającą powietrze. Obuwie wykonane ze sztucznych, syntetycznych materiałów będzie powodować nadmierne pocenie się stóp, tym samym utrudniając wykonywanie ćwiczeń. Równie ważna jest także wysokość cholewki. Tył buta powinien sięgać kostki, dzięki czemu stawy skokowe będą dodatkowo chronione, a ryzyko urazu mniejsze.

Amortyzacja

Innym ważnym aspektem jest amortyzacja. Jeśli zazwyczaj ćwiczysz na twardym podłożu, najlepszym wyborem będą buty wyposażone w specjalną poduszkę żelową bądź powietrzną. Tak zbudowana podeszwa pomoże amortyzować wstrząsy , co przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kontuzji. Tego rodzaju obuwie sportowe polecane jest szczególnie dla osób o dużej masie ciała.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.