Sposób modelek na nienaganną figurę? Bieganie! Zobacz, jak kupić najlepsze buty w Internecie

Kupując swoje pierwsze buty biegowe ideałem byłoby udanie się do specjalistycznego sklepu dla biegaczy. Sklep taki daje wiele możliwości dopasowania buta do Twojej stopy i przede wszystkim założenia go na stopę. Przecież najważniejsza jest Twoja wygoda. Na nic Ci świetnie dobrany i ładny but, który będzie źle leżał i w którym będziesz się źle czuć.

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar to kluczowa rzecz. Źle dobrany spowoduje dyskomfort, a przy dłuższych biegach prawdopodobnie również problemy. Aby zapewnić palcom wystarczającą ilość miejsca but powinien być większy. Optymalnie powinien być o około centymetr większy niż stopa. Taki zapas zapewni stopie możliwość pracy.

Jak jednak określić rozmiar? Niektórzy mówią, aby kupować buty o rozmiar większe niż nosimy na co dzień. Niestety rozmiarówki różnych marek różnią się od siebie i stosunkowo łatwo kupić buty w złym rozmiarze. Najlepiej jest posłużyć się długością wkładki w centymetrach. Jak to zrobić? Najpierw należy zmierzyć stopę od pięty do najdłuższego palca (najlepiej na stojąco ponieważ stopa ma tendencję do rozpłaszczania się pod obciążeniem), a potem dodać do otrzymanego wyniku 1 centymetr. Otrzymasz w ten sposób długość wkładki jaką powinnaś mieć w butach biegowych. Kupując buty o takiej długości wkładki zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo dla palców i paznokci.

Jeśli to Twoje pierwsze buty, być może zaskoczy Cię, że będą w rozmiarze większym, niż te, w których chodzisz na co dzień. Tak właśnie ma być. Rozmiarówka butów codziennych, a butów biegowych to dwie różne sprawy. Ta biegowa powinna być większa.

.. Materiały partnera

 Nie wiesz co wybrać? Wybierz treningowe!

Z punktu widzenia komfortu ważna jest amortyzacja. Im więcej biegasz po twardej nawierzchni, i im więcej ważysz, tym jest istotniejsza, a buty powinny mieć jej więcej. Spośród kilku rodzajów butów biegowych - startowe, terenowe, treningowe, najbardziej amortyzowane są zawsze buty treningowe.

Treningowych butów do biegania jest bardzo wiele rodzajów i też mogą się różnić stopniem amortyzacji. Są buty bardzo miękkie, są miękkie trochę mniej. Ciężko to ocenić przez Internet.

.. Materiały partnera

 Mogą być to na przykład takie modele jak:

Nike Pegasus. Ten słynny i oklepany Pegasus. Niektórzy mówią, że to but do wszystkiego. Jest jednym z najbardziej amortyzowanych i bardzo uniwersalnych butów. Można pokusić się o twierdzenie, że jak nie wiesz, gdzie będziesz biegała to weź Pegasusa. Da sobie radę niemal wszędzie. Jak przystało na firmę Nike jest też butem bardzo wygodnym.

Dla biegaczek szukających buta, nie tylko dobrze amortyzowanego, ale też stabilnego, bardzo dobrą propozycją będzie Asics Gel-Pulse. Jak w wielu innych modelach tej marki również tutaj znajdziesz dobrą amortyzację z wkładkami żelowym pod piętą i pod śródstopiem. Wyróżnia się też bardzo dobrym trzymaniem stopy podczas ruchu. Niezależnie czy to podczas lądowania stopy na podłożu, czy w fazie wybicia. Jeśli szukasz stabilności, to w Asicsach na pewno ją znajdziesz.

Jeszcze jednym modelem, który łączy bardzo dobrą stabilność z bardzo dobrą amortyzacją jest Mizuno Wave Rider. Z zaprezentowanych tutaj zdecydowanie najlepiej będzie stabilizował kostkę i staw skokowy. Jego wyprofilowanie i niska waga sprawia też, że Rider jest butem dynamicznym i sprawdzi się zarówno podczas wolniejszych jak i szybszych treningów. 

Wygoda przede wszystkim!
 

A jak już kurier przyniesie Ci twoje wymarzone buty do biegani to załóż je, zasznuruj i pochodź w nich po domu. Powinnaś mieć luz w palcach i powinnaś w butach czuć się wygodnie. Jeśli coś będzie nie tak, coś będzie uwierało i sprawiało dyskomfort to zwróć buty i wymień je na inne. Być może w innym rozmiarze, być może lepszy będzie inny model. Raz dobrze dobrane buty, to inwestycja na wiele kilometrów i miesięcy biegania.

.. Materiały partnera

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.