Buty do tańca. Dobry wybór zminimalizuje ryzyko kontuzji

Buty do tańca muszą być wygodne, lekkie i wykonane z oddychających materiałów - wówczas wykonywanie wszystkich figur jest dużo prostsze, a stopy mniej się męczą. Wybór odpowiednich butów jest niezmiernie ważny, ponieważ dobrze dobrane buty zabezpieczają stopę przed kontuzją. Czym się kierować, wybierając obuwie dla siebie? I dlaczego taniec to najlepsza alternatywa dla treningu?

Dlaczego właśnie taniec?

Energicznie tańcząc przez godzinę jesteśmy w stanie spalić około 366 kalorii. Jeśli więc ktoś pragnie zrobić sobie odskocznię od treningu na siłowni, czy od fitnessu, może zapisać się na kurs tańca. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, bowiem na pewno spalimy niechcianą tkankę tłuszczową, ładnie wysmuklimy figurę i wzmocnimy mięśnie, a w dodatku nauczymy się czegoś nowego!

Umiejętność tańczenia na pewno zaprocentuje - na przykład na różnych uroczystościach, jak zabawa weselna. Aby jednak zabezpieczyć się przed kontuzjami, zapewnić stopom odpowiednią amortyzację i stabilność oraz zapobiec otarciom, należy wybrać odpowiednie obuwie.

Taniec w nowoczesnym wydaniu: gimnastyka, pole dance, acro yoga [GALERIA]

Buty taneczne - jakie najlepsze?

Profesjonalne buty do tańca muszą być przede wszystkim wygodne. Niekoniecznie jednak - choć tak wydaje się wielu osobom - buty sportowe nadają się do wykorzystania w tańcu. Na pewno sprawdzą się, gdy pragniemy tańczyć jazzy dance, taniec hip-hop, czy też każdy, przypominający ćwiczenia sportowe.

Jednakże istnieją tańce , które wymagają specjalnego obuwia, na przykład na lekkim obcasie. I to nawet wówczas, gdy chodzi o poprawę kondycji u dziecka, a zatem gdy szukamy na przykład butów do tańca towarzyskiego dla dzieci. Czego wymagają najpopularniejsze tańce?

- Buty do tańca towarzyskiego - Pod tym pojęciem kryją się zazwyczaj tańce standardowe, a zatem walc angielski, walc wiedeński, tango, foxtrot oraz quickstep. Damskie buty do tańczenia posiadają w tym przypadku obcas o wysokości od 4 do 7 centymetrów. Obuwie jest pokryte satyną, zakrywa palce i pięty, i zapinane jest na pasek na podbiciu (choć może również nie mieć paska).

- Buty do tańca ludowego - W zależności od rodzaju wybranego tańca ludowego, buty mogą się między sobą bardzo różnić. Najczęściej jednak pod tym pojęciem kryją się sznurowane kozaki. Damskie kozaki muszą być wygodne i pozwolić stopom oddychać. Powinny posiadać elastyczną podeszwę - najpopularniejsza jest ta wykonana ze skóry i podgumowana, o grubości 6-7 milimetrów, z obcasem klockowym. Taniec ludowy, dzięki swojej żywiołowości, szybko pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy.

- Buty do tańca nowoczesnego - Taniec nowoczesny najczęściej wymaga sportowego obuwia. Buty powinny być wykonane z oddychającego materiału i posiadać stabilną, a jednocześnie elastyczną podeszwę. Warto zdecydować się na te z welurową podeszwą oraz zabezpieczoną kostką - wówczas nie będziemy bać się kontuzji, co przy licznych akrobacjach mogłoby się zdarzyć.

- Buty do tańca latino - Zazwyczaj buty do tańców latynoamerykańskich mają wyższe i cieńsze obcasy, niż w przypadku obuwia do innych rodzajów tańca. Nie warto jednak kierować się odgórnymi zaleceniami, a głównie własną wygodą, bowiem w zbyt wysokich butach nasze stopy mogą się szybciej męczyć. Im wyższe buty, tym mniejszą stabilność zapewniają stopą - łatwo zatem o kontuzję. Tańce latynoskie są bardzo ekspresyjne, zatem pozwalają spalić więcej kalorii. Dzięki żywiołowości kształtują wszystkie mięśnie i poprawiają wygląd całej sylwetki.

- Baletki do tańca - Baletki sprawdzą się tak naprawdę w każdym rodzaju tańca, bowiem są wygodne i umożliwiają wykonanie wielu ruchów. Jednocześnie zaś stanowią stabilną podstawę dla stóp, dlatego wiele osób wybiera je jako pierwsze buty na początek kursu tanecznego. Warto jednak dopytać prowadzącego, czy zdecydować się na podeszwę pełną, czy dzieloną (jest mniej stabilna, ale pozwala stopom na więcej ruchów). Najlepiej wybierać baletki bawełniano-skórzane.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.