Jillian Michaels w swojej nowej książce Idealna Sylwetka, Wydawnictwo Laurum rozszyfrowuje tajemnicę skutecznego pozbywania się kilogramów, dzieli się swoimi sekretami, tajnymi metodami i wskazówkami, jak szybko i łatwo można zmienić swoje ciało raz na zawsze. Radzi także jak wybrać strój na fitness.
1. Wybieraj strój dostosowany do pogody i wykonywanych czynności
- Wierz mi, warto w to zainwestować. Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy wybrałam się na rower, uznałam, że wyglądam idiotycznie. W spodenkach z wkładkami na pośladkach czułam się tak, jakbym miała na sobie pieluchę. Więc pewnego dnia wybrałam się na przejażdżkę w zwykłych spodniach dresowych. Pod koniec myślałam, że siodełko będzie musiało zostać chirurgicznie usunięte z tyłka. Wierz mi, posiadanie odpowiedniego sprzętu jest ogromnie ważne - podsumowuje Jillian.
2. Poradź się ekspertów
Jeśli nie wiesz, co kupić, zapytaj kogoś, kto zna się na danym sporcie. Mój instruktor jazdy konnej pomógł mi kupić buty stosowne do mo- jego wzrostu i poziomu umiejętności. Mój instruktor surfingu upewnił się, że kupię damski strój piankowy w dobrym rozmiarze, odpowiedni do temperatury wody, w jakiej zwykle pływam. Świetnym miejscem, aby zacząć, jest sklep obuwniczy lub ze sprzętem sportowym, gdzie możesz spytać sprzedawcę. Każdy sport wymaga innych cech i funkcji, jakie ma spełniać ubiór, a więc postaraj się dokładnie sprecyzować, co będziesz w nim robił. Poproś sprzedawcę, aby wziął też pod uwagę twoją budowę, chód, sprawność fizyczną itp.
3. Buty sportowe kupuj pół rozmiaru większe
Niepisana zasada mówi, by kupować buty pół rozmiaru większe niż ten, jaki zwykle nosisz, ponieważ stopy często puchną podczas ćwiczeń. Wystarczy para dobrych butów sportowych; są zaprojektowane tak, by wytrzymywać intensywne użytkowanie. Jeśli chcesz trenować konkretny sport i jesteś na to naprawdę mocno zdecydowany, lepiej będzie, jeśli kupisz buty, które będą i wygodne, i wytrzymałe. Jeśli chcesz biegać, kup buty do biegania - i nie zakładaj ich na ćwiczenia kardio (trening aerobowy) na siłowni, ponieważ niewystarczająco wspierają boczne części stóp. To samo dotyczy wszystkich innych sportów, jazdy na rowerze stacjonarnym, crossfitu czy tańca.
4. Strój na fitness ze specjalnego materiału
Jeśli chodzi o ubrania, noś takie, które nie krępują twoich ruchów. Wybierz koszulki, spodnie i skarpety wykonane z oddychającej tkaniny, która dodatkowo odprowadza wilgoć ze skóry i szybko schnie, więc ty i twoje ubrania nie będziecie skąpani w pocie. Tkaniny z takich materiałów jak bawełna organiczna, wełna z merynosów czy bambus oferują wiele korzyści, które poprawią komfort ćwiczeń i są abso- lutnie warte zainwestowanych w nie pieniędzy.
5. Kontrola termiczna i właściwości antybakteryjne
Szukaj ubrań, które mają kontrolę termiczną. Tkaniny o właściwościach regulujących temperaturę ogrzeją cię, kiedy będzie zimno, i ochłodzą, kiedy będzie ci gorąco. Strój na fitness powinien mieć też właściwości antybakteryjne. Równa się to brakowi brzydkich zapachów!
Ciekawe rozwiązanie to technologia UPF - wkomponowana w materiał ochrona przeciw szkodliwemu działaniu promieni ultrafioletowych występujących w świetle słonecznym.
6. Obcisłe wstawki - tak. Buty modelujące - nie!
Dobry pomysł to koszulki i legginsy sportowe ze specjalnym typem lycry lub włókien elastycznych, które mocno cię ściskają lub mają specjalne strefy, byś sam pamiętał aby, no cóż... wciągnąć brzuch. Nie warto natomiast inwestować w buty modelujące pośladki i nogi.
To podpada pod kategorię "to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe!". Jak wynika z dwóch ostatnich badań przeprowadzonych przez American Council of Exercise, "nie ma żadnych dowodów na poparcie tezy, że takie buty pomogą osobom noszącym je intensywniej ćwiczyć, spalić więcej kalorii lub poprawić siłę i ukształtowanie mięśni". Członek tego stowarzyszenia, Todd Galati, nie znalazł żadnych różnic (poza ceną) pomiędzy tymi specjalnymi butami a zwykłymi butami sportowymi. "Te buty nie są jak magiczna tabletka". To chodzenie może coś zmienić w twoim życiu - nie buty.