R: Czy biustonosz sportowy rzeczywiście jest taki niezbędny?
Ewa Bielawny : Zdecydowanie tak! A niestety pamięta o tym jedynie znikomy procent aktywnych pań. Tymczasem kobiece piersi są zbudowane z bardzo delikatnej tkanki łącznej, która ma tendencję do rozciągania się i utraty jędrności. Co gorsze, takie zmiany są nieodwracalne, bo tkanki łącznej czy tłuszczowej nie da się "wytrenować" jak mięśni.
R: Co to oznacza?
E.B.: Podczas uprawiania sportu nasze piersi są narażone na olbrzymie przeciążenia - jeżeli nie są odpowiednio podtrzymane przez specjalnie w tym celu zaprojektowany biustonosz, tracą swój kształt i jędrność. Kolejną sprawą są różnego typu obtarcia, odciski czy odparzenia, do których dochodzi, gdy do jazdy na rowerze czy biegania zakładamy zwykłą bieliznę dzienną. Ma ona na przykład sztywne fiszbiny, które mogą się wrzynać w ciało oraz niedostosowane do intensywnego ruchu cienkie ramiączka, które w skrajnych przypadkach mogą tworzyć na ramionach bolesne odgniecenia. Paradoksalnie więc sport może nam także zaszkodzić.
R: Co takiego dzieje się z biustem podczas joggingu czy jazdy konnej?
E.B.: Proszę sobie wyobrazić, że podczas kilometrowego biegu biust pokonuje przeciętnie ok. 84 metrów. Idąc dalej - piersi uczestniczki maratonu wykonują ruchy wynoszące mniej więcej 3,5 km! Te liczby zdecydowanie powinny dać do myślenia wszystkim szanującym własne zdrowie paniom. Warto podkreślić, że biust rusza się niezależnie od tego, czy jest duży czy mały. Każdy rozmiar potrzebuje odpowiedniej ochrony w postaci biustonosza sportowego. I rzecz najważniejsza - grunt to konsekwencja. Biustonosz należy zakładać do każdej aktywności sportowej zawsze, nawet przy bardzo krótkim treningu.
R: Jak zatem "działa" biustonosz sportowy?
E.B.: Profesjonalny biustonosz sportowy redukuje ruchy biustu o ok. 80%. Przytrzymuje piersi blisko ciała a nawet lekko je spłaszcza, co jest celowym zabiegiem projektantów. Dzięki temu zmniejsza do minimum wszelkie drgania, które niekorzystnie wpływają na tkanki. Bielizna sportowa jest wykonana ze specjalnych, nowoczesnych tkanin, które utrzymują skórę w doskonałej kondycji i zwiększają naszą wydolność. Zapomnijmy o bawełnie, która wchłania pot i pozostaje mokra, wychładzając przy tym skórę. W kolekcji Anita active odnaleźć można innowacyjne materiały jak eyelet w modelu momentum czy pique w modelu extreme control (Czy nazwy własne nie powinny być z wielkich liter?) . Oprócz wysokiej funkcjonalności samych tkanin ważny jest jednak sposób ich zastosowania w bieliźnie sportowej. To dlatego powstał system Anita Sweat Management. Specjalne połączenie różnych materiałów sprawia, że pot jest pochłaniany przez miękką warstwę wewnętrzną (najczęściej tkaninę frotte) a potem drugą, funkcyjną warstwę odprowadzającą całą wilgoć na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu skóra jest sucha, nie wychładza się a my możemy się skupić na treningu.
R: Często podkreśla Pani słowo "profesjonalny biustonosz". Czy ma to aż tak duże znaczenie? Na rynku roi się od różnego typu topów i biustonoszy sportowych.
E.B.: Tak, mówię to, dlatego, że nie w tym rzecz aby mieć bieliznę, która wygląda jak sportowa, ale taką, która jest sportowa. Chodzi o to, by chroniła kobiece piersi. Stąd warto zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję miseczek, regulowane ramiączka i obwód, dobrej jakości materiały oraz czy jest wygodny i spełnia swoją funkcję. Grunt to dobry rozmiar - chodzi zarówno o obwód pod biustem, jak również wielkość miseczki. Rozmiarówka S, M, L itd. nie wystarcza. Taki rozmiar nigdy nie będzie idealnie podtrzymywał piersi. Weźmy na przykład osobę o rozmiarze 75F. Top w rozmiarze L pomieści biust, ale będzie za szeroki w obwodzie, czyli cały ciężar piersi spadnie na ramiona - trening w tak dobranym biustonoszu będzie męczący i obciążający plecy. A i piersi ucierpią. Jeżeli kobieta o tym samym rozmiarze kupi top S to będzie on może dobrze leżał pod biustem ale piersi będą nienaturalnie ściśnięte i będą "wylewać" się z miseczek, co może spowodować obtarcia i rany na skórze. To właśnie dlatego w kolekcji Anita active zdecydowaliśmy się na rozmiarówkę jak w zwykłej bieliźnie - aby biustonosz był zawsze idealnie dobrany i spełniał swoje funkcje. Nasze biustonosze sportowe mają dodatkowo trzystopniową regulację obwodu na plecach, aby przy ewentualnych wahaniach wagi móc go dopasować.
R: No tak, ale takie zapięcie na plecach przypomina zwykły biustonosz.
E.B. Wcale nie. Zapięcie na plecach w zasadzie zlewa się z resztą biustonosza i bardzo dobrze wygląda. Regulacja obwodu, oprócz idealnego dopasowania, ma jeszcze dodatkowe, praktyczne zalety. Po pierwsze taki biustonosz dużo łatwiej ubrać i zdjąć. Po drugie biustonosz dużo dłużej będzie nam służył w niezmienionej formie. Kiedy ubieramy czy ściągamy top przez głowę, po prostu go rozciągamy. Po krótkim czasie stanie się on sporo luźniejszy. Taka sytuacja nie ma miejsca, gdy biustonosz jest zapinany na plecach.
R: Podsumowując - jak prawidłowo wybrać idealny model biustonosza sportowego?
E.B.: Podstawa to biustonosz w optymalnym rozmiarze i dopasowany do dyscypliny, którą preferujemy. Biustonosze sportowe Anita active dostępne są w trzech poziomach podtrzymania: Light, Firm oraz Maximum Support - odpowiednio lekkim, średnim oraz maksymalnym. Odpowiedni model wybieramy w zależności od rozmiaru biustu oraz intensywności uprawianej dyscypliny. Na przykład osobie chodzącej na aerobik, która nosi rozmiar 80E polecałabym biustonosz o maksymalnym stopniu podtrzymania, np. momentum 5529. Natomiast do gry w tenisa przy rozmiarze 75C spokojnie można zaopatrzyć się w model z poziomu Firm Support, np. piękny, pomarańczowy air control 5533. Dużo zależy także od indywidualnych potrzeb danej osoby - w biustonoszu sportowym trzeba się po prostu dobrze czuć.
Idealny biustonosz sportowy ma miękkie, szerokie ramiączka i taką samą taśmę dolną. Wszystkie szwy i zapięcia są płaskie, aby nie przeszkadzały podczas treningu. Miseczki mają specjalny krój redukujący drgania i są wewnątrz przyjemne dla skóry. Oczywiście kanina jest "oddychająca". Gwarancją jakości bielizny jest także certyfikat OekoTex Standard 100, który gwarantuje, że do produkcji biustonosza nie użyto barwników azotowych oraz nie zawiera on żadnych substancji alergizujących. Wszystkie biustonosze sportowe Anita active zostały opatrzone takim certyfikatem.
R: A po czym poznać, że rozmiar jest źle dobrany?
E.B.: Za duży biustonosz ma luźną taśmę pod biustem oraz miseczki. W ogóle nie spełnia on swojej funkcji, ponieważ nadmiernie obciąża ramiona i nie zmniejsza ruchów piersi. Natomiast zbyt ścisły obwód i za małe miseczki pozna się po tym, że taśmy wykończeniowe wpijają się w ciało. Może to powodować dyskomfort podczas ćwiczeń a w skrajnych przypadkach bolesne obtarcia, siniaki, odparzenia a nawet rany. Optymalny rozmiar poznamy po tym, że całe piersi mieszczą się w miseczkach, a taśma dolna dobrze przylega do ciała. Ważne jest też odpowiednie wyregulowanie długości ramiączek, aby nie ciągnęły biustu nienaturalnie do góry, ale także nie zsuwały się podczas ćwiczeń.
Przy dobieraniu odpowiedniego rozmiaru warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego personelu dobrego sklepu z bielizną. Anita active w całej Polsce ma sklepy partnerskie, gdzie można wybrać idealny biustonosz sportowy. Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku, gdzie można znaleźć wiele ciekawych porad dotyczących bielizny sportowej www.facebook.com/zyjpelnapiersia .
R: Dziękujemy za rozmowę.
LISTA SKLEPÓW PARTNERSKICH ANITA ACTIVE
Gdańsk, BRAFETERIA, ul. Myśliwska 33/73
Gdynia, Salon Christelle, ul. Świętojańska 66
Giżycko, EFEKT, Pasaż Portowy 1a
Katowice, GLG, ul. Mielęckiego 8
Knurów, Sklep Modland, ul. Szpitalna 8
Kraków, BOŚ, ul . Krakowska 36 i ul. Karmelicka 46
Olsztyn, Sklep Juliette, C.H. Alfa, lok. 53, Al. Piłsudskiego 16
Ostrołęka, DEKOLT, ul. Kilińskiego 14
Poznań, Sklep BEK, ul. Dąbrowskiego 50
Płock, UCIECHA, ul. Królewiecka 3G
Przemyśl, Salon bielizny KLARA, Galeria Sanowa, ul. Brudzewskiego 1
Starogard Gdański, Bielizna-Konfekcja Bogusław Szatyniak, ul. Niepodległości 4
Szczecin, Princessa, ul. Potulicka 62
Toruń, Sklep Lilly, Rynek Nowomiejski 12
Wałbrzych, Salon 202, ul. Wrocławska 45
Warszawa, Sklep z bielizną, C.H. Land, ul. Wałbrzyska 11
Warszawa, Gorseciarstwo, Al. Jerozolimskie 59
Warszawa, DUET, ul. Puławska 36
Warszawa, VICTORIA, C.H. Arkadia, ul. Jana Pawła II 82
Warszawa, Bra-Dreams, ul. Wolska 50a paw. 24
Warszawa, ANGELLA, ul. Bohaterów Warszawy 45
Wrocław, MONI, ul. Powstańców Śląskich 118
* Anita jest niemiecką firmą bieliźniarską ze 130-letnim doświadczeniem. Zajmuje się produkcją najwyższej jakości bielizny oraz kostiumów kąpielowych, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. W ofercie Anita odnaleźć można profesjonalną bieliznę sportową ale także bieliznę dzienną i nocną dla przyszłych i karmiących mam, protezy piersi i bieliznę dla kobiet po operacji piersi oraz bieliznę dzienną na duże biusty. Każdej z typów bielizny dedykowana jest także kolekcja mody plażowej zgodnej z najnowszymi trendami mody.
www.anita.com/pl-pl/Kolekcja,Anita_active >>>
* polub nas na Facebooku