Suplementy na odchudzanie - prawdy i mity

Suplementy na odchudzanie to kuszący i wydaje nam się - łatwy sposób na zrzucenie kilku kilogramów. Dietetyk Katarzyna Błażejewska wyjaśnia, jakich efektów możemy oczekiwać, a jakie w żadnym wypadku nie wchodzą w grę.

Suplementy pomagają trzymać się diety

Jeśli trzymamy suplementy w widocznym miejscu, np. na biurku albo nosimy je w torebce, to cały czas pamiętamy o diecie. Suplementy są dodatkowym motywatorem, który nam ułatwia odchudzanie. Nawet jeśli pomogą w jednej drobnej rzeczy - np. niezjedzeniu ciastka jest to kolejny krok na drodze do szczupłej sylwetki. Jeśli stosujesz środki zmniejszające apetyt, wypełniające nasz żołądek przed posiłkiem - to najzwyczajniej w świecie nie jesteś tak głodna, jak bez nich i jesz mniej. Jest to szczególnie przydatne, jeśli jesz kompulsywnie, pod wpływem emocji, czyli znacznie więcej niż powinnaś.

Suplementy poprawiają efekty ćwiczeń

Niektóre suplementy są skuteczne tylko wtedy, kiedy ćwiczysz. Należy do nich np. L-karnityna, która transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie ulegają one spalaniu. Dzięki temu efektywniej chudniemy. Podobnie w przypadku aminokwasów - ich niedobory u osób aktywnych spowolnią efekty ćwiczeń, dlatego stosowanie suplementów jeśli ćwiczysz może być pomocne - pod warunkiem, że tą aktywność będziesz uprawiać.

Suplementy przyspieszają metabolizm

Składniki takie jak guarana, wyciąg z zielonej herbaty czy kawy zwiększają termogenezę organizmu, przyspieszają tym samym metabolizm, czyli ilość spalonych w ciągu dnia kalorii.

suplementy na odchudzanie

Slim Coffee Classic 150 g/ 25 zł; Appetite Control 60 kapsułek/30 zł; Aqua Slim Mięta 30 szaszetek/30 zł

Suplementy nie załatwią za nas sprawy odchudzania

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma cudownego środka, który załatwi za nas odchudzanie. Suplementy mogą być pomocne poprzez zmniejszenie uczucia głodu czy przyspieszenie spalania, ale zbilansowana dieta i aktywność fizyczna są jak dotąd najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia i zgrabnej sylwetki.

Z suplementami można przesadzić

Nadmiar błonnika rzadko się zdarza, ale jeśli nie zwiększysz ilości pitej wody i przyjmowanych minerałów, możesz doprowadzić do zaparć i niedoborów. Kofeina w dużych ilościach przyczynia się do zwiększenia ciśnienia, kołatania serca, uczucia rozdrażnienia, a na dłuższą metę może skutkować trwałymi zaburzeniami układu krążenia. Z jednej strony będziemy przyzwyczajeni do wyższego ciśnienia, z drugiej strony uodpornimy się na kofeinę, a nasze naturalne mechanizmy podnoszące ciśnienie krwi zostaną 'uśpione'. Z całą pewnością kofeina i inne termogeniki są najbardziej ryzykowne i przedawkowanie ich może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm.

Suplementy to tylko dodatek - nie załatwią za nas sprawy odchudzania

Jeśli starasz się jeść zdrowo i jednocześnie przyjmujesz suplementy łatwo o myśli typu "jem zdrowo, należy mi się ten baton" albo "dziś zjadłam same zdrowe rzeczy, więc nic się nie stanie jak zrobię sobie ucztę wieczorem". A o skutkach nieprzestrzegania diety możemy się szybko przekonać. Zazwyczaj też oczekujemy spektakularnych efektów w krótkim czasie, jeśli one szybko nie przychodzą, to obniża się nasz nastrój i pogarsza samopoczucie.

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.