Jak prawidłowo dbać o obuwie sportowe?

Odpowiednio dobrane obuwie jest bardzo ważne przy uprawianiu wszystkich dyscyplin sportowych. To, które ma starczyć na lata, być wygodne i do tego jeszcze ładne, niestety jest także dość drogie. Jak zatem o nie dbać, żeby służyło nam przez dłuższy czas?

Buty sportowe są narażone na szybsze zniszczenie niż obuwie, w którym chodzimy na co dzień. Po pierwsze mamy wiele par butów, więc nie eksploatujemy przesadnie jednej pary przez noszenie jej każdego dnia. Po drugie podczas aktywności fizycznej wykonujemy więcej dynamicznych ruchów - biegamy, skaczemy. To wszystko powoduje, że buty sportowe szybciej się brudzą, a także częściej niszczą. Jak powinniśmy o nie dbać, żeby nie kupować kolejnej pary co kilka miesięcy?

Z czego są zrobione twoje buty?

Zacznijmy od tego, z czego wykonane są twoje buty. To w zasadzie główny czynniki, od którego zależy sposób konserwacji. Każdy materiał - skóra, skóra ekologiczna, tkanina wodoodporna, tekstylna - pielęgnuje się nieco inaczej. W sklepach dostępne są też najróżniejsze środki do czyszczenia każdego rodzaju obuwia.

Zasady ogólne

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów dopasowanych do materiału, z którego są wykonane twoje buty sportowe, poznajmy kilka ogólnych reguł, których powinieneś przestrzegać, jeśli chcesz długo cieszyć się konkretną parą butów.

Przede wszystkim, absolutnie nigdy nie nakładaj pasty na brudne buty. Rzadko pastuje się sportowe buty, jednak te skórzane modele mogą tego wymagać. Najpierw wyczyść je szmatką dokładnie, dopiero potem nakładaj pastę.

Ponadto nie używaj silnych detergentów, rozpuszczalników. Nawet najgorsze plamy zejdą odpowiednio czyszczone. Używaj delikatnych gąbek, ściereczek z miękkiej tkaniny.

Jeśli chodzi o suszenie, zawsze rób to w temperaturze pokojowej. Zapomnij o kładzeniu butów na grzejniku, przy kominku, piecu. Zapomnij o suszeniu za pomocy suszarki do włosów. To może spowodować rozklejenie się podeszwy lub deformację materiału. Takie uszkodzenia powodują, że obuwie nie nadaje się do dalszego noszenia, a co dopiero do uprawiania sportu. Nie wskazane jest też suszenie na świeżym powietrzu, gdzie buty są narażone na silne działanie promieni słonecznych. Mogą się w ten sposób od barwić, wypłowieć, a nawet nieco zmienić kształt. Zawsze susz buty po wyjęciu z nich sznurowadeł. Warto też wywinąć język do góry, a do środka włożyć coś, co pochłonie wilgoć. Możesz do tego wykorzystać na przykład starą gazetę lub papierowy ręcznik.

Podstawowe sposoby czyszczenia sportowych butów

Zabrudzenia różnią się od siebie. Zanim wybierzesz sposób pielęgnacji butów, zastanów się z jakimi plamami ma do czynienia. Może nie musisz prać całych butów, a wystarczy wyczyścić pojedyncze zanieczyszczenia? Poniżej znajdziesz podstawowe sposoby na czyszczenie butów sportowych.

Na sucho

Ten sposób wybierz, gdy buty są tylko lekko przybrudzone. Wyjmij wkładki, wytrzep je z kurzu. Zaschnięte błoto czyść szczotkę do butów. To bardzo delikatna metoda. Sprawdzi się tylko przy drobnych plamkach. Możesz mieć pewność, że nie uszkodzisz butów.

Na mokro

Gdy buty są porządnie brudne albo nawet pojedyncza plama pokrywa całą powierzchnię buta, musisz zdecydować się na czyszczenie na mokro. Podobnie jak przy metodzie "na sucho" wyjmij wkładki, wytrzep je osobno. To samo zrób ze sznurowadłami. Dodaj do letniej wody odrobinę płynu do mycia naczyń. Namocz delikatną gąbeczkę i kolistymi ruchami czyść buty.

W pralce

Pranie butów sportowych w pralce to dość agresywny sposób, ale często jedyny skuteczny. Ta metoda oszczędza także nasz czas. Wkładamy buty do pralki, wybieramy program i tyle. Jeśli uważasz, że jest to konieczność, że nie jesteś w stanie ręcznie doczyścić butów, możesz oczywiście uprać je w pralce. Warto jednak zachować przy tym pewne środki ostrożności. Przede wszystkim pierz buty oddzielnie. Nie dorzucaj ich do innych butów czy tym bardziej ubrań. Możesz zniszczyć i buty, i ubrania. Zdecydowanie warto włożyć buty do specjalnej siateczki. Jeśli nie masz takiej do prania obuwia, możesz wykorzystać też tę, w której zazwyczaj pierzesz delikatną bieliznę. Dzięki takiemu zabezpieczeniu buty nie będą obijały się w bębnie pralki. Buty pierz w delikatnym płynie przeznaczonym do prania obuwia. Kupisz go w każdej drogerii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA