Jak wybrać buty do Nordic Walking?

Z roku na rok Nordic Walking cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Nikogo już nie dziwi widok osób maszerujących z kijami po parku lub leśnych ścieżkach. Osobom, które chcą spróbować swoich sił w lekkim terenie, podpowiadamy, jak właściwie wybrać obuwie.

Dołącz do nas na Facebooku

O zaletach tej formy aktywności można mówić długo. Jedną z nich jest fakt, że Nordic Walking można z powodzeniem uprawiać praktycznie przez cały rok. Jednak, by cieszyć się efektami, nie wystarczy opanowanie techniki czy dobre kije. Ważnym elementem wyposażenia są właściwie dobrane buty. Wygoda i bezpieczeństwo są szczególnie istotne, gdy planujemy marsz w lekkim terenie górskim, z dala od parkowych alejek. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie obuwie przed wyruszeniem do lasu lub na szlak turystyczny.

Poczucie komfortu

Nieważne czy kupujemy japonki, buty do chodzenia po mieście, czy obuwie turystyczne. Najważniejsza zawsze pozostaje wygoda. Jakie powinny być idealne buty do uprawiania Nordic Walking?

Najlepiej sprawdzają się modele z niską cholewką. Wysokie buty trekkingowe, mimo iż, zapewniają dobrą ochronę kostki, usztywniają ją. W tym przypadku to może utrudniać szybki marsz. Z kolei zwykłe obuwie sportowe, przeznaczone do biegania, nie zapewnia właściwego podparcia stopy.

Warto zwrócić uwagę na niskie obuwie turystyczne, posiadające specjalne wzmocnienia w nosku buta oraz na wysokości pięty. Dzięki temu stopa nie będzie się przesuwać przy pokonywaniu wzniesień. Dobrą stabilizację uzyskamy również odpowiednio mocno wiążąc buta.

Buty do Nordic Walking najlepiej kupować w sklepach sportowych, oferujących obuwie turystyczne i trekkingowe. Przymierzając konkretną parę wybierajmy rozmiar w taki sposób, aby stopa wewnątrz buta miała około 5 mm luzu. Dzięki temu unikniemy otarć, gdy podczas wysiłku stopa nieco spuchnie. Warto również dopytać sprzedawcę o wyściółkę zastosowaną w konkretnym modelu. Dobra podszewka powinna pochłaniać wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz.

Dobra podeszwa to podstawa

Kroki, jakie stawiamy maszerując z kijami są nieco dłuższe niż przy normalnym spacerze. Przez to palce stopy, która znajduje się z tyłu, wyginają się bardziej. Właściwe obuwie powinno mieć elastyczne podeszwy, które sprężynując wspomagają każdy krok. Uprawianie Nordic Walking w butach o sztywnej podeszwie może zaowocować szybszym zmęczeniem i bólem stóp.

Równie boleśnie może skończyć się marsz w butach ze zbyt cienką podeszwą. Właściwa amortyzacja pięty ma znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale i dla naszych stawów. Dobre buty do Nordic Walkingu powinny mieć grubszą podeszwę w tylnej części i nieco cieńszą z przodu, dzięki czemu but jest bardziej elastyczny.

Podczas zakupów warto zrobić prosty test. Chwyć but obiema rękami i spróbuj zgiąć podeszwę, podobnie jak przy stawianiu kroku. Dobra podeszwa powinna uginać się równomiernie i przybierać kształt zbliżony do łuku. Jeżeli widzisz, że but "składa się" i zgina w pół, lepiej odstaw go na półkę i wypróbuj inny. Najlepiej rozejrzeć się za modelami z podeszwami włoskiej firmy Vibram lub V-Lite marki Hi-Tec.

- Wysokiej jakości podeszwy to nie tylko dobra amortyzacja, ale i bezpieczeństwo - przekonuje Jarosław Gewinner, przedstawiciel dystrybutora marki Hi-Tec - Producenci dobierają rzeźbę bieżnika oraz skład chemiczny mieszanki w ten sposób, aby zapewniały dobrą przyczepność na różnej nawierzchni. To szczególnie ważne, gdy podczas marszu trafimy na błoto lub śliskie, wilgotne kamienie. Dodatkowo, dobre podeszwy wolniej się ścierają, przez co buty posłużą nam przez kilka sezonów.

Przygotuj się na deszcz

Polska jesień nie rozpieszcza miłośników Nordic Walking: musimy się liczyć z opadami deszczu. Wybierając właściwe obuwie, warto wziąć pod uwagę odporność na przemoczenie. W modelach znanych producentów znajdziemy klejone szwy oraz membrany, stosowane również w wysokich butach trekkingowych.

Membrana to materiał o specjalnej konstrukcja - zapobiega przenikaniu kropel wody do środka buta. Jednocześnie system mikrokanalików umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Dzięki temu stopa pozostaje sucha i nie poci się nadmiernie. Kupując obuwie, pamiętaj o właściwej konserwacji. W sklepach dostępne są impregnaty, które pielęgnują powierzchnię buta i pomagają zachować wodoodporne właściwości membrany.

Co dalej? Dobra rozgrzewka i w drogę. Zastosowanie tych kilku prostych reguł pozwoli nam na dobranie takich butów do Nordic Walking, które sprawią, że marsz nawet w lekko górzystym terenie, stanie się czystą przyjemnością.

Więcej o: