Jak wybrać muzykę do treningu? Ważne jest tempo i różnorodność

Muzyka podczas ćwiczeń to nie tylko miłe urozmaicenie treningu, to także większa motywacja i skuteczność! Czasem masz wrażenie, że przy konkretnym utworze ćwiczy ci się lepiej niż przy innym? Decyduje o tym tempo utworu. Jakie jest sprawdzić i wybrać właściwą muzykę do treningu?

Muzyka do treningu a tempo

Najchętniej ćwiczymy przy muzyce, która nam się po prostu podoba. Niewiele osób patrzy na to, aby pokrywała się ona także z rytmem naszego treningu. A to bardzo ważne! Tempo piosenki powinno być takie samo, jak rytm wykonywanych przez nas kroków. Mamy w końcu naturalna tendencję do ruszania się w rytm słyszanej muzyki. Jeśli więc dopasujemy odpowiednią muzyką do treningu, nasze ciało samo wprawi się w ruch. Dynamiczna piosenka sprawi, że cały czas będziemy powtarzać daną sekwencję ruchów. Nie będziemy się nad tym zastanawiać. Zmęczenie się oddali, a my zostaniemy tylko z muzyką i konkretną liczbą powtórzeń do wykonania. Ćwiczymy więc dłużej, intensywniej i skuteczniej.

Składanka na trening - jak sprawdzić tempo?

Składanka na trening już przygotowana, ale nie masz pojęcia, czy piosenki mają właściwe tempo do ćwiczeń? Musisz ustalić BPM muzyki, którą wybrałaś do treningu.

BPM (z ang. beats per minute) to nic innego jak miara częstotliwości wyrażana w uderzeniach na minutę. Jak łatwo się domyślić, im wyższe BPM, tym utwór jest szybszy. Aby sprawdzić tempo składanki na treningi, wejdź na jedną ze stron internetowych, które oferują mierzenie BPM. Wpisz w wyszukiwarkę BPM i wybierz dowolną witrynę. Następnie słuchaj muzyki (najlepiej przez słuchawki) i wciskaj w jej rytm klawisz. Na ekranie powinna pojawić się wartość BPM. Koniecznie zapisz ten wynik i powtórz tę czynność z innymi piosenkami. Wybierz te utwory, których BPM nie jest ani wysokie, ani niskie. Środkowe wyniki z twojej składanki na trening będą najlepsze do ogólnorozwojowych ćwiczeń.

Muzyka treningowa - przykłady BPM

Jeśli jednak chcesz nieco podkręcić tempo ćwiczeń i spalania kalorii, warto wiedzieć, jakie BPM utworów będzie najlepsze do konkretnej aktywności fizycznej. I tak przykładowo szybki marsz będzie najbardziej efektywny, gdy wybierzemy muzykę o BPM między 135 a 140. Biegać powinniśmy słuchając muzyki treningowej o BPM na poziomie 147-170. Jazda na rowerze wymaga muzyki o BPM w okolicach 150-170.

Piosenki na siłownię - kluczowe wskazówki

Oprócz BPM jest istotnych jeszcze kilka szczegółów. Jeśli wybierasz piosenki na siłownię, musisz postawić na różnorodność. Jeśli wciąż i wciąż słuchasz tego samego zestawu utworów, możliwe, że twój zapał do ćwiczeń zacznie spadać. Nie będziesz ćwiczyć już tak efektywnie jak jeszcze w zeszłym tygodniu. Dlatego wciąż szukaj nowych piosenek na siłownie. Co pewien czas zmieniaj playlistę. Zastanawiasz się, jak często? Najlepiej co tydzień lub dwa.

Ponadto dobierz piosenki odpowiednio do aktywności, którą planujesz wykonywać. Trudno będzie biegać przy nawet najbardziej dynamicznej jazzowej piosence. Tak jak ciężko będzie tańczyć przy metalowej kapeli. Gatunek muzyki także ma znaczenie!

Na koniec warto wziąć pod uwagę własne upodobania. Jeśli na co dzień słuchasz rapu, raczej trudno będzie zmotywować ci się do dźwigania ciężarów w rytm bluesa. A jeśli jesteś fanem muzyki elektronicznej, to nie przekona cię nawet najbardziej dynamiczny kawałek rockowy.

Muzyka na siłownię - przykładowa lista

Poniżej prezentujemy przykładowe piosenki, które sprawdzą się jako muzyka na siłownię. Zwróćcie uwagę na rozpisane przy nim BPM!

Muzyka na siłownię - „Poker face”, Lady Gaga, BPM - 119

Muzyka na siłownię - „Pump it up”, Danzel, BPM - 128

Muzyka na siłownię - „Let’s hear it for the boy”, Deniece Williams, BPM - 129

Muzyka na siłownię - „Domino”, Jessie J, BPM - 127

Muzyka na siłownię - „Barbra Streisand”, Duck Sauce, BPM -128

Muzyka na siłownię - „Pumped up kicks”, Foster The People, BPM - 128

Muzyka na siłownię - „Kyoto”, Skrillex, BPM - 87

Muzyka na siłownię - „Rolling in the deep”, Adele, BPM - 105

Więcej o:
Copyright © Agora SA