Czy dieta alkaliczna jest bezpieczna? Jej twórca trafił do więzienia

Dieta alkaliczna robiła furorę przez kilka ostatnich lat. Uwielbiany przez gwiazdy Hollywood sposób oczyszczania organizmu wzbudza jednak coraz więcej wątpliwości, gdyż jego autor trafił na 3 lata do więzienia.

Dietę alkaliczną (zasadową) stosują miliony kobiet na całym świecie. Jej fankami są m.in. Kate Winslet czy Kate Hudson, która na jednej z gali rozdania Złotych Globów przyznała, że swoją szczupłą sylwetkę zawdzięcza właśnie przestrzeganiu zasadowego jadłospisu.

Fleksitarianizm - czy to najlepsza dieta XXI wieku?

Ten sposób żywienia stracił jednak na popularności w momencie, gdy jej autor Robert Young został skazany na 3 lata więzienia. Okazało się, że nie tylko posługiwał się on sfałszowanym dyplomem, lecz także przyczynił się do śmierci swoich pacjentek chorych na raka, które poddawał specyficznej kuracji. 

Założyciel i promotor diety alkalicznej skazany za wyłudzenie oraz oszustwo

Pierwsze podejrzenia służb medycznych w Kalifornii dotyczące działalności Roberta Younga pojawiły się już w 2011 roku, kiedy to jedna z leczących się u niego pacjentek zmarła na niewydolność serca po podaniu aż 33 kroplówek z sodą w ciągu 31 dni. Należy dodać, że chora pacjentka za tę kurację płaciła 550 dolarów dziennie.

Podobnie było także w przypadku Naimy Houder-Mohammed, oficer brytyjskiej armii, którą w 2012 roku, po ponad 3 latach walki z nowotworem piersi, skierowano do hospicjum. Kobieta, chcąc szukać alternatywy dla konwencjonalnego leczenia, które nie dawało większych rezultatów, postanowiła działać na własną rękę i trafiła na doktora Roberta Younga, z którym zaczęła korespondować. Zasugerował Naimie przyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie przeprowadziłby odpowiednią kurację, która trwałaby od 8 do 12 tygodni, a swoje usługi wycenił na 3 tysiące dolarów dziennie. Zanim kobieta poleciała do USA, przelała na jego konto 77 tysięcy dolarów z rodzinnych oszczędności. Po trzech miesiącach pobytu u autora diety alkalicznej, którego leczenie opierało się głównie na przyjmowaniu przez chorą sporych dawek sody oczyszczonej, mającej przywrócić balans w organizmie, jej stan bardzo się pogorszył i trafiła do szpitala, skąd bliscy sprowadzili ją z powrotem do Wielkiej Brytanii. Naima Houder-Mohammed zmarła wieku 27 lat. Wkrótce po śmierci kobiety prokuratura wszczęła śledztwo, w efekcie którego Robert Young usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności za wyłudzenie oraz oszustwo.

Znudziło ci się picie wody z cytryną? Oto mieszanki, które działają jeszcze lepiej

Czy dieta alkaliczna jest bezpieczna dla zdrowia?

pinterest.com

To nie wymyślony przez Roberta Younga sposób odżywiania, lecz niebezpieczna kuracja sodą oczyszczoną, którą zalecał osobom poważnie chorym, była przyczyną zagrożenia dla zdrowia oraz życia.

Dieta alkaliczna to według twórcy detoks, którego zadaniem jest 'odkwaszanie' organizmu dzięki spożywaniu produktów o poziomie pH zbliżonym do krwi, czyli 7,4. Przykładowy jadłospis owej diety wyklucza produkty o odczynie kwaśnym, czyli mięso, nabiał, sól, kawę, alkohol, a nawet pełnoziarniste zboża. Natomiast wskazane są przede wszystkim warzywa (jarmuż, brokuły, sałata, szpinak, ogórek, papryka, pietruszka), które najlepiej jeść na surowo, ewentualnie gotowane na parze. Oprócz warzyw dozwolone są owoce alkalizujące takie jak grejpfrut, sok z cytryny, melon, kiwi, awokado, arbuz, morele, brzoskwinie, truskawki oraz jabłka. Zalecane jest także spożywanie kiełków, migdałów, orzechów laskowych, ziaren słonecznika i dyni, oliwy z oliwek oraz naturalnego miodu.

Jadłospis diety alkalicznej przypomina nieco wegańskie menu. Sama w sobie, odpowiednio zbilansowana, nie wpływa negatywnie na organizm. Mimo wszystko jej oczyszczające właściwości nie są naukowo potwierdzone. Jednak warto podkreślić, że narządy są stworzone tak, by same usuwały szkodliwe produkty przemiany materii, toksyczne pierwiastki oraz inne szkodliwe substancje. Dlatego wszelkie diety oczyszczające mogą jedynie działać na zasadzie wsparcia organizmu, usprawniając wchłanianie składników odżywczych czy odbudowując przepuszczalność jelit.

Naturalne zamienniki kawy. Co pić zamiast latte lub espresso?

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.