Nazwa fleksitarianizm wywodzi się od dwóch angielskich słów: flexible, czyli elestyczny oraz vegetarianism, czyli wegetarianizm. Dieta fleksi nie jest nowością. Już na początku lat 90. w księgarniach na całym świecie, pojawiły się książki na temat fleksitarianizmu, jednak ogromną popularność zyskała dopiero w kilku ostatnich latach.
10 produktów, które jedzone w duecie wspomagają odchudzanie
Fleksitarianizm jest łatwy, zdrowy oraz ekologiczny. Ten sposób żywienia jest idealny dla osób, które lubią smak mięsa, ryb lub owoców morza, jednak nie mają potrzeby jedzenia ich codziennie. Do zwolenników tego sposobu odżywiania należy wiele gwiazd i modelek. Fleksitarianizm można dopasować do własnych preferencji, a także stylu życia, stąd coraz większe zainteresowanie tym sposobem odżywiania wśród osób dbających o zdrowie oraz swoją sylwetkę. Diecie fleksitariańskiej przyświeca jedna prosta zasada: 'Więcej warzyw, mniej mięsa'.
Grupy produktów, na których opiera się dieta, to:
Znudziło ci się picie wody z cytryną? Oto mieszanki, które działają jeszcze lepiej
Według badań przeprowadzonych w 'International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders', fleksitarianie ważą 15 procent mniej niż osoby na typowej diecie zawierającej mięso. Ten sposób żywienia obniża także ryzyko występowania chorób serca czy cukrzycy. Osoby, spożywające głównie warzywa, zazwyczaj dostarczają sobie dziennie mniej kalorii niż osoby jedzące duże ilości mięsa, co skutkuje utratą nadprogramowych kilogramów. Wiąże się to z dużą objętością posiłku bogatego w warzywa i większym uczuciem sytości, przy niewielkiej liczbie kalorii. Deficyt kaloryczny plus aktywność fizyczna powodują, że fleksitarianie znacznie łatwiej tracą tkankę tłuszczową.
Aby przejść na dietę fleksitariańską należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które nie tylko pomogą poprawić stan zdrowia, ale także przyspieszą odchudzanie. Poznaj 5 najważniejszych kroków:
Warzywa powinny stanowić podstawę wszystkich posiłków, a owoce niech będą zdrową formą deseru. Natomiast nabiał, kasze, ryż, czy makaron powinny stanowić mniejszą część menu.
Mięso ma stanowić jedynie dodatek do jadłospisu. Zacznij powoli zmniejszać jego ilość w swoim jadłospisie. Niech ląduje na twoim talerzu kilka razy w miesiącu lub wówczas, kiedy masz na nie ochotę.
Fleksitarianizm uczy bycia świadomym tego, co jesz. Czas zacząć ze zrozumieniem czytać wszystkie etykiety i rezygnować z wysoko przetworzonych produktów. Z pewnością szybko zobaczysz, jak po zrezygnowaniu z takiej żywności zmieni się twoja figura czy kondycja skóry.
Fleksitarianizm sprawia, że codzienne menu nie jest nudne. Można odkryć wiele wegańskich alternatyw dla mięsa - od strączków i tofu, aż po algi morskie i tempeh. Z tych produktów można odtworzyć wiele smacznych potraw, zastępujących mięso.
Ten sposób żywienia nie tylko odmładza organizm i wydolność organizmu, ale także pozytywnie wpływa na odchudzanie. Warto połączyć dietę fleksi z aktywnością fizyczną, by czuć się lepiej i szybciej gubić zbędne kilogramy.
Fleksitarianizm to elastyczny sposób żywienia, który może pomóc wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe metodą małych kroków, co zwiększa szanse na trwałą zmianę stylu życia. Dieta ta nie należy do uciążliwych, gdyż składa się z produktów znanych i łatwo dostępnych, a przy jej odpowiednim skomponowaniu, nie występuje ryzyko niedoborów pokarmowych.
Guarana - pobudza lepiej niż poranna kawa, pomaga spalać tłuszcz i ekspresowo poprawia samopoczucie