Smoothie to jeden z prostszych sposobów na dostarczenie organizmowi sporej dawki wartości odżywczych, witamin oraz minerałów. Jednak podczas przygotowania koktajlu istotna jest nie tylko kompozycja smakowa, ale także ilość oraz jakość wykorzystywanych składników. Pyszne, zdrowe smoothie łatwo zmienić w bombę kaloryczną, która przyniesie znacznie więcej szkody, niż pożytku dla sylwetki. Dowiedz się, czego unikać, by picie koktajli przynosiło same pozytywne efekty.
5 przepisów na zdrowe smoothie podkręcające metabolizm
Myślisz, że jeśli smoothie składa się ze zdrowych składników, to nie trzeba kontrolować ich wykorzystywanej ilości? Absolutny błąd! Nadmiar składników odżywczych, pochodzących nawet z najzdrowszych źródeł, może zamienić dietetyczny koktajl w bardzo kaloryczną przekąskę, która zamiast przyspieszyć, utrudni odchudzanie.
Nie przepadasz za zielonymi koktajlami i unikasz ich, jak tylko możesz? Nawet nie wiesz, jak wiele tracisz. Szpinak, jarmuż, pietruszka, młody jęczmień, czy algi morskie to nieocenione bogactwo witamin. Ich smak w koktajlu jest neutralny i ledwo wyczuwalny. Dodawaj je częściej do swojego smoothie, a twoje ciało ci za to podziękuje.
Zastąpienie deseru lub przekąski koktajlem to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie jest on "morzem" cukru. Do owocowych koktajli zawsze dodawaj warzywo, by dostarczyć również błonnika, który sprawi, że fruktoza z owoców będzie się wchłaniać wolniej. W taki sposób skuteczniej się nasycisz i zyskasz dawkę energii. Owoce miksuj z warzywami o delikatnych smakach, np. burakiem, selerem naciowym, szpinakiem, ogórkiem, czy kalafiorem.
5 fit produktów, które jesz źle i przez to tyjesz
Dodając do swojego smoothie miarkę białka dla sportowców pamiętaj, że odżywki proteinowe często mają wysoko przetworzony skład oraz zawierają cukier i substancje słodzące. Zamiast gotowej odżywki lepiej postaw na naturalne źródła białka, jak masło orzechowe (100 proc.), siemię lniane, kefir, jogurt naturalny lub tofu.
Porcja miodu, syropu klonowego lub syropu z agawy, z pewnością sprawi, że smoothie będzie miało słodszy smak, ale przy okazji stanie się również bombą cukrową. Cukier zawarty w owocach użytych do koktajlu absolutnie wystarczy. Alternatywą dla dodatkowego słodzenia smoothie może być dodanie 2-3 daktyli, które osłodzą napój.
Po wypiciu smoothie szybko pojawia się u ciebie uczucie głodu? Może to oznaczać, że w twoim koktajlu znajduje się za mało błonnika. Nie zapominaj o dodawaniu do ulubionej mieszanki łyżki płatków owsianych, kaszy jaglanej lub otrębów. Postaraj się również nie obierać owoców, gdyż pod skórką (np. jabłek) znajduje się błonnik pokarmowy, który zaspokaja apetyt oraz poprawia trawienie.
Naturalny detoks. 5 produktów, których nie może zabraknąć w twojej diecie