Dieta Kopciuszka - kontrowersyjny trend, który tylko niewinnie brzmi

Dieta Kopciuszka to kolejny dietetyczny trend, który pojawił się w Internecie. Było już wyzwanie z uzyskaniem przerwy między udami, a także z kartką A4 na wąską talię. Czym jest zagrażający zdrowiu Cinderella Challenge?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Czym jest i jak je obliczyć?

'Cinderella Weight Challenge to nie dieta, to styl życia' – piszą na Instagramie dziewczyny, które stosują dietę Kopciuszka.

Nazwa diety Kopciuszka brzmi niewinnie, gdyż nawiązuje do popularnej bajki Disneya. Jednak nie należy dać się zwieść. Skutki tego drastycznego wyzwania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osób biorących w nim udział.

Czym jest Cinderella Challenge, znany jako dieta Kopciuszka?

Dieta Kopciuszka to sposób odchudzania, który rozpoczął się w Japonii, jednak bardzo szybko zyskał popularność w mediach społecznościowych i dotarł do Europy. Efektem finalnym Cinderella Challenge ma być uzyskanie szczupłego, a wręcz wychudzonego ciała, niczym u księżniczki z bajki Disneya.

Dziewczyny, które podejmują Cinderella Challenge, chcą się upodobnić do fikcyjnej bohaterki, anatomicznie niepoprawnej postaci. Przy okazji skrajnie wyniszczają swój organizm.

Cinderella Weight ChallengeCinderella Weight Challenge pinterest.com

5 podstaw zdrowego odżywiana wg Ewy Chodakowskiej

Ile trzeba ważyć, by upodobnić się do Kopciuszka?

Liczba kilogramów, którą należy zgubić, podejmując wyzwanie jest ściśle określona równaniem. Wzrost wyrażony w metrach (163 cm wzrostu = 1,63 m) należy podnieść do kwadratu, a następnie pomnożyć przez 18. Oznacza to, że kobieta o wzroście 167 cm, aby wyglądać jak Kopciuszek, powinna ważyć 50 kg, a ta która mierzy 175 cm, powinna ważyć około 55 kg. 

18 * [wzrost(m) x wzrost(m)] = kg

Uzyskanie efektów, które narzuca dieta Kopciuszka, często prowadzi do obniżenia BMI poniżej 18, co oznacza niedowagę oraz poważne niedożywienie organizmu.

Zatrważające skutki diety Kopciuszka

Kobiety, które decydują się podjąć wyzwanie Kopciuszka, narażone są na ekstremalne wahania nastroju, omdlenia, zatrzymanie okresu, a nawet skrajne niedożywienie. Mogą u nich także wystąpić zaburzenia psychiczne oraz depresja.

Dlaczego Cinderella Challenge jest tak niebezpieczny?

Dieta Kopciuszka jest przerażająca i niebezpieczna. Kiedy twoje BMI spada do poziomu 18, organizm jest poważnie narażony na to, że przestanie zdrowo funkcjonować. Ryzyko śmierci poprzez dążenie do osiągnięcia ideału, jak u Kopciuszka, jest bardzo realne - powiedziała dietetyk Lyndi Cohen w rozmowie z Daily Mail.

5 pomysłów na pyszne i lekkie smoothie bowls, które zaspokoją apetyt i dostarczą masę witamin

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.