Dlaczego nie możesz przestać się objadać? Oto 6 najczęstszych powodów

Każdemu z nas zdarza się czasami przejeść. Jednak regularne i niekontrolowane epizody objadania się mogą znacznie wpływać na zdrowie oraz postępy w odchudzaniu. Sprawdź, czym są spowodowane.

7 warzyw, które możesz jeść bez ograniczeń, bo prawie nie mają kalorii

Jeśli regularnie się objadasz, bardzo ważne jest ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeżeli nie jesteś w stanie zapanować nad napadami obżarstwa, warto zgłosić się do specjalisty, by zdiagnozował źródło problemu.

Jeśli wykluczy problemy o podłożu psychologicznym, napady przejadania się mogą być spowodowane tymi sześcioma czynnikami:

Masz słabą silną wolę 

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać fotolia.com

Już od jakiegoś czasu regularnie trenujesz oraz zdrowo się odżywiasz, więc decydujesz się na jeden oszukany posiłek. Mimo wcześniejszych założeń na jednej porcji się nie kończy i ze względu na brak silnej woli wpadasz w "jedzeniowy trans". Czy zdarza ci się to za każdym razem?
W takim wypadku najlepiej całkowicie odstawić niezdrowe jedzenie na czas diety. Być może dłuższa przerwa pozwoli zupełnie pozbyć się chęci objadania się niezdrową żywnością?

Nie jesteś wystarczająco zajęty

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać fotolia.com

Czas na relaks jest ważny, ale nuda lub zbyt dużo czasu spędzanego bezczynnie może prowadzić do napadów obżarstwa. Za każdym razem, kiedy nie jesteś zajęty i sięgasz po jedzenie, najpierw zastanów się, czy naprawdę jesteś głodny, czy może zwyczajnie ci się nudzi.

Stosujesz zbyt restrykcyjną dietę

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać fotolia.com

Dostarczanie organizmowi zbyt małej liczby kalorii na dłuższą metę nie daje pożądanych efektów. Niedożywiony organizm będzie domagał się większej ilości jedzenia przy każdej możliwej okazji, co zwiększa ryzyko przejadania się. Podczas odchudzania ważne jest, aby dokładnie obliczyć liczbę kalorii, która pozwoli redukować tkankę tłuszczową, ale nas nie wygłodzi. 

Informację o tym, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, znajdziesz TUTAJ.


5 przepisów na czekoladowe desery do 150 kcal

Masz za długie odstępy między posiłkami

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać pinterest.com

Zbyt długie odstępy pomiędzy poszczególnymi posiłkami prowadzą do potencjalnie złego osądu, jeśli chodzi o wielkość zjadanych porcji. Uczucie silnego głodu sprawia, że jemy znacznie więcej, niż powinniśmy, doprowadzając do przejedzenia. Dlatego czasem warto po prostu zjeść wcześniej.

Polegasz na motywacji, a nie na trwałych nawykach

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać pinterest.com

Z motywacją bywa różnie - raz jest, a raz jej nie ma. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest budowanie zdrowych nawyków. Kiedy pojawi się chwilowy kryzys, twoja motywacja słabnie i będziesz chciał rzucić się na jedzenie, zdrowe nawyki pomogą ci wytrwać we wcześniejszym postanowieniu.

Pozwalasz, by emocje brały górę

dlaczego nie możesz przestać się objadaćdlaczego nie możesz przestać się objadać fotolia.com

Stres, złość, smutek - czy zawsze, kiedy masz gorszy humor, rzucasz się na jedzenie? Wszystko za sprawą działania dopaminy, czyli hormonu szczęścia, którego receptory pobudzane są podczas jedzenia. Jedzenie kojarzy ci się z przyjemnością, więc sięgasz po nie zawsze, gdy jest ci źle. Oczekiwany efekt jest natychmiastowy, ale niestety krótkotrwały. Częste emocjonalne napady objadania się prowadzą do otyłości oraz wielu innych chorób. Emocje bywają potężne, ale ważne jest aby nie pozwolić im zawładnąć nad sobą.

Jak poradzić sobie z emocjonalnym napadem głodu?

Badania wykazują, że receptory dopaminy zostają pobudzone również podczas aktywności fizycznej. Następnym razem, kiedy będziesz chciał rzucić się na jedzenie pod wpływem emocji, idź na rower, spacer, pobiegaj lub zrób krótki trening.

6 przepisów na lekkie kolacje poniżej 300 kcal

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.