Są pewne źródła białka, których lepiej unikać w drodze po szczupłą sylwetkę. Wybraliśmy więc szóstkę tych, od których należy trzymać się z daleka, aby nie utrudniać sobie procesu odchudzania.
Badania dowodzą, że jedzenie śniadania przed treningiem spala więcej tłuszczu
Nie masz czasu na pełnowartościowy posiłek więc sięgasz po batona proteinowego? Uważaj na skład! Często oprócz sporej dawki białka w składzie znajdziemy także mnóstwo szkodliwych składników, takich jak utwardzone oleje roślinne, barwniki spożywcze, czy sztuczne słodziki. Wybieraj batony z jak najkrótszym składem lub przygotuj w domu ich zdrowszą wersję, którą zawsze możesz mieć przy sobie.
W sklepie spożywczym znaleźć można mnóstwo jogurtów, które rzekomo stanowią zdrową przekąskę lub alternatywę śniadaniową. Prawda jest jednak inna - większość jogurtów, nawet te w stylu greckim, mogą zawierać ponad 20 gramów cukru w opakowaniu, co stanowi niemalże całodzienną zalecaną porcję (według WHO dzienna zalecana ilość cukru to 25 g). Sięgaj po jogurty z naturalnym składem, bez dodatku cukru, aromatów i barwników.
5 owoców, które podkręca metabolizm i zapobiegną zaparciom
Masło orzechowe może być dobrym źródłem białka oraz zdrowych tłuszczów, ale może być również szkodliwym dla zdrowia elementem jadłospisu. Wszytko zależy od składu masła orzechowego kupowanego w sklepie. Odwróć słoik z masłem orzechowym i przeczytaj jego skład. Dobre masło orzechowe składać się powinno w 100 proc. z orzechów, bez szkodliwych dla zdrowia i figury dodatków w postaci syropu kukurydzianego, cukru, czy tłuszczów utwardzonych.
Nuggetsy z kurczaka, smażony kurczak, skrzydełka - opcji smażonego mięsa jest wiele. Według badań spożywanie dużej ilości smażonych potraw może podnosić ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a oba te czynniki zwiększają ryzyko chorób serca. Jedząc smażone mięso znacznie zwiększa się spożycie kalorii w porównaniu do pieczenia, grillowania lub duszenia, co znacznie utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej.
Łosoś jest fantastycznym super foodsem w naszej diecie - jest bogaty w omega-3 oraz białko. Większość ludzi nie wie jednak, że źródło łososia ma ogromny wpływ na skład jego mięsa. Łososie hodowane na farmach rybnych są związane z dużo bardziej toksycznymi chemikaliami niż dzikie łososie. Wybierając łososia sprawdzaj dokładnie, jak był hodowany.
5 produktów, których nigdy nie zjadłby dietetyk
Wędliny, kiełbaski, hot-dogi, salami i wiele innych. Te mięsa mogą leżeć na półkach przez długi czas, co oznacza, że ??są wypełnione konserwantami. W ich składzie znaleźć można także dużą ilość sodu, barwniki i ulepszacze smaku, które mogą prowadzić do różnych chorób. Trzymaj się daleko od przetworzonych mięs, jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem oraz szczupłą sylwetką.