• Link został skopiowany

Aktywność narządów w ciągu doby. Zobacz, co i w jakich godzinach robić by cieszyć się zdrowiem

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, organizm każdego człowieka funkcjonuje zgodnie z biologicznym zegarem. W ciągu doby każdy narząd ma swoje minimum lub maksimum energetyczne, podczas którego pracuje mniej lub bardziej efektywnie. Znajomość takiego zegara pomaga uniknąć chorób oraz zapewnia dobre samopoczucie.
Aktywność narządów w ciągu doby
fotolia.com

Jak obniżyć wiek metaboliczny? Oto 5 skutecznych sposobów

5:00-7:00 - Jelito grube

Wczesny ranek to największa aktywność jelita grubego oraz najlepszy czas na wypróżnianie i usuwanie toksyn, które nagromadziły się w ciągu poprzedniego dnia.

7:00-9:00 - Żołądek

Między godziną 7, a 9 jest najlepszy moment na to, aby zjeść śniadanie. W tych godzinach trawienie jest na wysokich obrotach, więc warto zjeść coś zdrowego i pożywnego.

9:00-11:00 - Trzustka i śledziona

To idealny czas na pracę oraz aktywność fizyczną. Enzymy, które się wówczas wytwarzają, wspomagają trawienie oraz uwalnianie energii.

11:00-13:00 - Serce

Ze względu na wzmożoną pracę serca, w tych godzinach najlepiej unikać intensywnej aktywności fizycznej oraz nadmiernego stresu. O tej porze lepiej zjeść obiad lub zrobić sobie przerwę na herbatę lub kawę.

Tłuszcz puszysty, tłuszcz włóknisty. 4 rodzaje tłuszczu i skuteczne sposoby, jak sobie z nimi radzić

13:00-15:00 - Jelito cienkie

W tym czasie następuje ostateczne trawienie zjedzonego wcześniej pokarmu. W tym czasie najlepiej zająć się codziennymi czynnościami, nie zapominając o piciu wody.

15:00-17:00 - Pęcherz moczowy

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, o tej porze możemy poczuć spadek energii. Wszystko za sprawą przenoszenia metabolitów do systemu filtracyjnego nerek. 

17:00-19:00 - Nerki

Między 17,a 19 nerki pracują nad utrzymaniem równowagi chemicznej organizmu. Jest to również idealny moment, by zjeść kolację.

19:00-21:00 - Układ krążenia

To czas, w którym składniki odżywcze są transportowane do komórek w całym organizmie. Ta pora jest idealna na fizyczny oraz psychiczny odpoczynek.

21:00-23:00 - Układ hormonalny

To czas, kiedy regulowane są wszystkie hormony naszego organizmu, a nasz organizm się wycisza. W tych godzinach najlepiej kłaść się spać.

Wylecz tarczycę dietą. Przepisy, które zatrzymają Hashimoto

23:00-1:00 - Woreczek żółciowy

Odpowiada on nie tylko za produkcję oraz przechowywanie żółci, ale wpływa także naszą samoocenę oraz podejmowanie decyzji. jeśli nie śpimy jeszcze w tych godzinach, możemy doprowadzić do przemęczenia organizmu.

1:00-3:00 - Wątroba

To czas detoksykacji całego organizmu. Wówczas ciało powinno znajdować się w śnie głębokim. Jeśli wybudzasz się w tych godzinach, może to oznaczać problemy z tym narządem.

3:00-5:00 - Płuca

W tym czasie, kiedy płuca są najbardziej aktywne, organizm nadal powinien znajdować się w fazie snu. Przebudzenia w tych godzinach mogą świadczyć o tłumionych smutkach lub żalu.

Więcej o: