Xanax. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Xanax to lek psychotropowy należący do grupy benzodiazepin. Stosuję się go w celu leczenia stanów lękowych, ataków paniki, agorafobii, czy depresji. Jednocześnie wykazuje jednak silne działanie uzależniające. Dlatego kuracja Xanaxem powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i trwać tak którko, jak to tylko możliwe.

Xanax – działanie.

Substancją czynną leku Xanax jest alprazolam, czyli pochodna benzodiazepiny. Związek ten nasila działanie głównej substancji hamującej aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Preparat, hamując aktywność neuronalną mózgu, likwiduje uczucie lęku, obniża napięcie nerwowe, rozluźnia mięśnie i działa nasennie, co następuje już po zażyciu pierwszej dawki. Wykazuje skuteczność w leczeniu ostrych zaburzeń lękowych (ataki paniki, zespół stresu pourazowego, fobie), depresji, agorafobii oraz bezsenności.

Xanax – dawkowanie.

Xanax sprzedawany jest w postaci tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Ilość substancji aktywnej w jednej tabletce może wynosić od 0,25 mg do 2 mg. Plan leczenia, wielkość oraz częstotliwość dawek powinny być ustalone przez lekarza. Stosowanie leku na własną rękę, bez konsultacji lekarskiej, znacznie zwiększa ryzyko pojawienia działań niepożądanych oraz uzależnienia.

Xanax – skutki uboczne.

Skutki uboczne Xanaxu występują głównie na początku leczenia i z czasem ustępują. Jeśli są zbyt uciążliwe, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki leku. Na ogół jednak, jeśli preparat jest zażywany właściwie, korzyści z jego stosowania mogą przewyższać ewentualne działania niepożądane.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych Xanaxu  należą:

  • ospałość
  • zawroty głowy
  • obniżenie koncentracji
  • zmniejszenie apetytu i niestrawność
  • zaburzenia widzenia (widzenie przez mgłę)
  • suchość błon śluzowych
  • zaburzenia libido

Spal 200 kcal w 5 minut! Trening spalający i modelujący sylwetkę, który możesz wykonać w parze



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.