Mefedron. Substancja psychotropowa niebezpieczna dla zdrowia

Mefedron to organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu, który jest alkaloidem występującym naturalnie w afrykańskiej roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna. Mefedron to jeden z najłatwiej dostępnych tzw. narkotyków ulicznych w Polsce. Bez problemu można go kupić przez internet, a jeden gram substancji działającej jak ecstasy, amfetaminy i kokainy.

Mefedron - w jakiej postaci występuje?

Dostępny w postaci kryształków, proszku, tabletek lub kapsułek, zwykle jako chlorowodorek lub siarczan tej aminy. W Polsce od 25 sierpnia 2010 mefedron został zaklasyfikowany jako substancja psychotropowa grupy I-P i jest nielegalny.

Mefedron - działanie

Mefedron ma działanie krótkie, zazwyczaj działa około godzinę.  Efekty działania pojawiają się już w kilka sekund po zażyciu. W mózgu gwałtownie rośnie poziom dopaminy odpowiedzialnej m.in. za chęć do działania. Wydzielana jest również proenkafilina mająca działanie przeciwlękowe i przeciwbólowe. Wzrasta też poziom serotoniny, co objawia się bezsennością, pobudzeniem i osłabieniem apetytu.  Do efektów, które wywołuje  należy podenerwowanie, euforia, zwiększona pewność siebie, zwiększona rozmowność. Często jego działanie porównywalne jest z działaniem ecstazy.

Aby utrzymać ten stan, potrzebne są kolejne, coraz większe dawki narkotyku. Świat bez mefedronu staje się monochromatyczny, a skala emocji zawężona. To on nadaje koloryt oraz pełnię życiu. Uzależnionego nie cieszy już ani wiosna, ani słońce. Gdy 4-MMC przestaje działać, pojawia się zmęczenie i poczucie pustki, przyszłość jawi się jako czarna ściana nie do przebycia, a najmniejsze zadanie rodzi niepokój. Z tego kontrastu między rajem a piekłem wynika bardzo duży potencjał uzależniający mefedronu.

Zobacz: Paracetamol - ratunek w bólu i w gorączce

Mefedron - czy uzależnia

Mefedron to substancja bardzo silnie uzależniająca psychicznie. Badania potwierdzają, że w nałóg wpada co trzecia osoba zażywająca tę substancję. Wśród objawów, które mogą wystąpić podczas jej zażywania znajdują się krwawienia z nosa, halucynacje, nudności, wymioty, zaburzenia krążenia krwi, wysypka, uczucie niepokoju, paranoja, nadpobudliwość i urojenia, zaburzenia pamięci krótkoterminowej i wiele innych. Warto także podkreślić, że odnotowano przypadki zgonu po zażyciu mefedronu, które były spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi.

Mefedron - działa niepożądane

Mefedron wywołuje również  bardzo dużo działań niepożądanych. Należą do nich m.in wzmożona potliwość z tzw. "metadonowym potem" o ostrym, intensywnym zapachu,  bole głowy, zimne palce, sztywność mięśni, palpitacje, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Wystąpić też może bezsenność. Do objawów przedawkowania należą ataki paniki, paranoja, urojenia, halucynacje, depresja, anhedonia oraz bezsenność. Produkty metabolizmu mefedronu mają działanie kardio i neurotoksyczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.