• Link został skopiowany

Luteina - hormon płciowy. Jaką pełni funkcję i jak ją stosować?

Luteina, to inaczej hormon płciowy zwany progesteronem. Luteina jest niezbędna do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Kiedy ją brać i jak ją stosować? Czy luteina jest na receptę?
Luteina
Fotolia

Czym jest luteina?

Luteina to niezwykle ważny hormon mający wpływ na cykl menstruacyjny kobiety oraz przebieg ciąży. Stężenie luteiny zwiększa się w okresie owulacji. W przypadku zapłodnienia stężenie progesteronu utrzymuje się na wysokim poziomie. Luteina w ciąży odpowiada za utrzymanie płodu i prawidłowy przebieg zapłodnienia -pomaga zarodkowi zagnieździć się w komórce jajowej i chroni go aż do wytworzenia się łożyska. 

Czy luteina pomoże zajść w ciążę?

Jeśli cykle są nieregularne istnieje możliwość braku lub nieregularnych owulacji. Choć luteina działa dopiero po zapłodnieniu, chroniąc zarodek i nie pomaga bezpośrednio w samym zajściu w ciążę, to pomaga uregulować cykl menstruacyjny, a co za tym idzie owulację. 

Progesteron w tabletkach. Czy luteina jest na receptę? 

Luteina w tabletkach dostępna w aptece jest przepisywana przez lekarza na receptę. Wskazaniem do stosowania luteiny podjęzykowej czy dopochwowej są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. W przypadku objaw niskiego progesteronu i zaburzeń w miesiączkowaniu zaleca się luteinę w celu wywołania okresu. Brak miesiączki jest związany z niskim stężeniem tego hormonu. A jego niedobór może powodować nieregularne krwawienia.

Luteina - jak ją zażywać? Jak długo?

W trakcie ciąży luteinę można przyjmować zarówno doustnie, jak i dopochowowo. Sposób jej podania zależy od etapu ciąży oraz preferencji kobiety ciężarnej. Luteina ma gorzki smak i często stosowanie jej podjęzykowo jest niekomfortowe. Przyjmowanie luteiny w ciąży trwa zazwyczaj do samego końca. Chroni do kobietę ciężarną przed ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. W przypadku stosowania luteiny w celu wywołania okresu czas jej stosowania zależny jest od decyzji lekarza. 

Zobacz wideo
Więcej o: