Luteina - hormon płciowy. Jaką pełni funkcję i jak ją stosować?

Luteina, to inaczej hormon płciowy zwany progesteronem. Luteina jest niezbędna do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Kiedy ją brać i jak ją stosować? Czy luteina jest na receptę?

Czym jest luteina?

Luteina to niezwykle ważny hormon mający wpływ na cykl menstruacyjny kobiety oraz przebieg ciąży. Stężenie luteiny zwiększa się w okresie owulacji. W przypadku zapłodnienia stężenie progesteronu utrzymuje się na wysokim poziomie. Luteina w ciąży odpowiada za utrzymanie płodu i prawidłowy przebieg zapłodnienia -pomaga zarodkowi zagnieździć się w komórce jajowej i chroni go aż do wytworzenia się łożyska. 

Czy luteina pomoże zajść w ciążę?

Jeśli cykle są nieregularne istnieje możliwość braku lub nieregularnych owulacji. Choć luteina działa dopiero po zapłodnieniu, chroniąc zarodek i nie pomaga bezpośrednio w samym zajściu w ciążę, to pomaga uregulować cykl menstruacyjny, a co za tym idzie owulację. 

Progesteron w tabletkach. Czy luteina jest na receptę? 

Luteina w tabletkach dostępna w aptece jest przepisywana przez lekarza na receptę. Wskazaniem do stosowania luteiny podjęzykowej czy dopochwowej są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. W przypadku objaw niskiego progesteronu i zaburzeń w miesiączkowaniu zaleca się luteinę w celu wywołania okresu. Brak miesiączki jest związany z niskim stężeniem tego hormonu. A jego niedobór może powodować nieregularne krwawienia.

Luteina - jak ją zażywać? Jak długo?

W trakcie ciąży luteinę można przyjmować zarówno doustnie, jak i dopochowowo. Sposób jej podania zależy od etapu ciąży oraz preferencji kobiety ciężarnej. Luteina ma gorzki smak i często stosowanie jej podjęzykowo jest niekomfortowe. Przyjmowanie luteiny w ciąży trwa zazwyczaj do samego końca. Chroni do kobietę ciężarną przed ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. W przypadku stosowania luteiny w celu wywołania okresu czas jej stosowania zależny jest od decyzji lekarza. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.