Diety odchudzające

Słowo "dieta" pochodzi z klasycznej greki od słowa oznaczającego "sposób, styl życia". Dzisiejsze słowniki z kolei definiują dietę jako sposób odżywiania się. Jednak nie ma co się oszukiwać; niezależnie od definicji słownikowych, gdy słyszymy o diecie, zazwyczaj kojarzy się to z odchudzaniem - mimo tego, że przecież istnieje mnóstwo diet leczniczych, a nawet takich, których celem jest wręcz wzrost masy ciała.

Ilość diet odchudzających może przyprawić o ból głowy. Dlatego zdecydowaliśmy się opisać kilka najpopularniejszych diet na utratę kilogramów, a także wspomnieć o wszystkich dietach z tej kategorii, o jakich można u nas poczytać w szczegółach. Kliknięcie nazwy diety przeniesie do dokładniejszego jej opisu.

Dieta kopenhaska

Dieta polegająca na monotonnym, ściśle określonym sposobie odżywiania się przez trzynaście dni. Prawdopodobnie najbardziej restrykcyjna z diet — nawet najmniejsze odstępstwo od jadłospisu ma czynić ją nieskuteczną (np. guma do żucia), a powtórzyć ją można dopiero po dwóch latach. Inaczej zwana dietą 13-dniową.

Dieta paleo

Sposób żywienia inspirujący się tym, co prawdopodobnie jedli nasi przodkowie w paleolicie, chociaż z modyfikacjami wprowadzonymi w celu zmaksymalizowania korzyści zdrowotnych. Eliminuje z codziennego menu składniki nieobecne w diecie przodków. Styl życia.

Dieta Gacy

System odchudzania opracowany przez znanego celebrytę, Konrada Gacę. Każdy, kto zdecyduje się spróbować i zapłaci, otrzyma od jego zespołu indywidualny plan żywieniowy. Owa podzielona na trzy etapy dieta jest jedną z najpopularniejszych diet odchudzających w Polsce, choć nie brakuje opinii o jej szkodliwości.

Dieta cud

Czy dieta cud istnieje? Sposób żywienia, który pozwoli stracić kilogramy w krótkim czasie, bez wysiłku, na trwałe? W tym miejscu staramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dieta niełączenia

Jadłospis dzielący produkty żywnościowe na kilka różnych kategorii. Zgodnie z zasadami diety w czasie jednego posiłku wolno łączyć produkty z określonych grup, zaś unikać innych. Dieta dobrze zbilansowana, lecz niskokaloryczna — nie należy przekraczać czasu dwóch-trzech tygodni stosowania. Zwana także dietą rozdzielną lub dietą Haya.

Dieta koktajlowa

Klasyczna dieta oczyszczająca oparta o koktajle owocowe. W zależności od wariantu może trwać dobę, kilka dni lub tydzień. Pozwala pozbyć się związanej wody i oczyścić organizm. Podobną dietą jest dieta kefirowa.

Dieta pięciu przemian

Sposób odżywiania opierający się o tradycyjne chińskie pojmowanie cykli w przyrodzie. Głosi konieczność dostosowania się do natury, promuje sezonowe składniki i zaleca celebrację jedzenia. Sposób życia.

Dieta Alleluja

Opracowana przez amerykańskiego pastora oraz mocno inspirowana Biblią. Według samego twórcy ów system żywienia ma cudowne właściwości lecznicze. Według dietetyków dieta Alleluja jest niezbilansowana, a stosując ją, należy włączyć do codziennego menu również suplementy. Styl życia/dieta długotrwała.

Dieta aspirynowa

Dieta dla osób nietolerujących salicylanów, dla których rygorystyczny jadłospis jest jedyną metodą normalnego życia bez ryzyka wstrząsu anafilaktycznego i reakcji alergicznych.

Dieta candida

Dieta mająca sprzyjać w walce z zagrzybieniem organizmu, tzw. kandydozą. Dieta niskocukrowa.

Dieta lniana

Dieta opierająca się na właściwościach siemienia lnianego. Jego spożywanie powoduje uczucie sytości, dlatego też siemię lniane jest dobrym sprzymierzeńcem w walce z otyłością.

Dieta japońska

Opiera się na japońskim stylu życia. Wprowadza do codziennego jadłospisu dużo świeżych produktów morskich (ryby, owoce morza, wodorosty) oraz niewielką ilość tradycyjnych przypraw. Styl życia.

Dieta zegarowa

Jedna z bardziej restrykcyjnych diet opierających się na ścisłym przestrzeganiu godzin kolejnych posiłków. Tylko dla osób zdyscyplinowanych; dobra jako wstęp do innej długoterminowej diety.

Dieta czekoladowa

Jedna z przyjemniejszych diet, polegająca na zjadaniu kilku kostek gorzkiej czekolady dziennie. Powoduje to uczucie sytości i sprawia, że jemy mniej w czasie regularnych posiłków.

Dieta Mel B

Dieta przygotowana przez brytyjską trenerkę fitness i celebrytkę, Melanie Brown. Jadłospis idzie tu w parze z opracowanym przez byłą Spicetkę programem ćwiczeń fizycznych.

Dieta Ornisha

Popularna niskotłuszczowa dieta odchudzająca. Według twórcy o jej sukcesie mają decydować: brak mięsa, umiarkowana ilość ruchu oraz poczucie harmonii i miłości w życiu.

Dieta francuska

Nazywana też czasem dietą proteinową. Preferuje produkty popularne w kuchni francuskiej, jednak nie nakazuje liczyć kalorii i nie jest tak restrykcyjna, jak wiele innych diet.

Dieta makaronowa

Co najmniej jeden posiłek dziennie powinien być oparty o makaron. Dieta postuluje rezygnację z mięsa na czas jej trwania (czyli na dwa tygodnie) lub - w ostateczności - spożywanie mięsa ryb i owoców morza. Podobną dietą jest dieta ziemniaczana.

Dieta rybna

Jadłospis, w którym decydujemy się na co najmniej dwa dania rybne dziennie. Dieta nie jest zbyt rygorystyczna, choć odrzuca inne produkty mięsne i słodycze.

Dieta głodówka

Klasyczna głodówka. Ciężko mówić o diecie, skoro dozwolone są jedynie płyny - faktem jest jednak, że jako kuracja oczyszczająca może się doskonale sprawdzić.

Dieta tygodniowa

Jedna z szybkich diet niskokalorycznych; występuje w kilku wariantach. W najskuteczniejszym, ale i najcięższym, objawia się jako dieta rotacyjna - napędza metabolizm, ale nie dostarcza zbyt wiele energii. Jak wskazuje jej nazwa, należy ją stosować okrągłe siedem dni.

Dieta 5-dniowa, dieta weekendowa, dieta jednodniowa, dieta błyskawiczna, dieta turbo, dieta oczyszczająca 3-dniowa, dieta 8-godzinna...

Diety z czasem trwania w nazwie tłumaczą się same całkiem nieźle. Dodać wypada, że wszystkie one należą do szybkich diet, a przez to działają raczej na związaną w organizmie wodę, a nie tkankę tłuszczową - dlatego też efekt jo-jo jest tutaj bardzo prawdopodobny. Z drugiej strony są one świetne jako diety oczyszczające.

Dieta South Beach

Niskowęglowodanowa dieta popularna zwłaszcza wśród celebrytów w USA.

Dieta Montignaca

Dieta opierająca się na odpowiednim łączeniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Niezbyt restrykcyjna.

Dieta 3D Chili

Opiera się na stosowaniu trzech rodzajów przypraw w kuchni i odpowiednim łączeniu ich z potrawami. Niezbyt restrykcyjna, pozwala nawet na jedzenie słodyczy.

Dieta św. Hildegardy

Zwana też dietą orkiszową, gdyż z założenia orkisz powinien być jej głównym składnikiem. Dieta wegańska.

Dieta Kwaśniewskiego

Zwana też dietą optymalną. Niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, była szczególnie popularna w Polsce po 1998 roku. Przypomina ona Dietę Atkinsa.

Dieta owsiankowa

Występująca w kilku odmianach, różniących się czasem trwania. Opiera się na owsiance, która zastępuje wiele posiłków.

Dieta dr Budwig

Dieta ma dostarczyć organizmowi tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, antyoksydanty i błonnik. Opiera się w dużej mierze na oleju lnianym.

Dieta strukturalna

Celem diety jest stymulowanie tempa przemiany materii organizmu. W diecie zalecane są produkty o maksymalnej zawartości składników odżywczych, ale o jak najniższej kaloryczności.

Dieta Gersona

Terapia Gersona to alternatywna metoda "leczenia" nowotworów. Dieta Gersona opiera się na świeżych wyciskanych sokach owocowych i warzywnych, a także na lewatywie z kawy.

Dieta amerykańska

Znana również jako dieta hollywoodzka, polecana osobom mającym kłopot z przemianą materii. Polega na stopniowym zmniejszeniu liczby kalorii w diecie aż do osiągnięcia wagi docelowej.

Dieta Diamondów

60% węglowodanów, 30% białka, 10% tłuszczu — tak powinien wyglądać dzienny jadłospis według diety Diamondów. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że posiłki można spożywać tylko między 12 a 20. Nie wolno też łączyć produktów białkowych z węglowodanami.

Dieta Tombaka

Kontrowersyjna kuracja Michała Tombaka, podczas której należy wypić sok z kilkuset cytryn.

Dieta Mosleya

Dieta dzieli tydzień na dwa okresy: pięć dni normalnego, zdrowego żywienia oraz dwa dni postne, po ok. 500 kcal każdy.

Dieta punktowa

Niskokaloryczna, dobrze zbilansowana dieta, w której efekty pojawiają się wprawdzie powoli, ale najczęściej już zostają na stałe. Produktom przypisywane są punkty. Każdego dnia mamy określony limit punktów do wykorzystania oraz tzw. rezerwę.

Więcej o: