Ilość diet odchudzających może przyprawić o ból głowy. Dlatego zdecydowaliśmy się opisać kilka najpopularniejszych diet na utratę kilogramów, a także wspomnieć o wszystkich dietach z tej kategorii, o jakich można u nas poczytać w szczegółach. Kliknięcie nazwy diety przeniesie do dokładniejszego jej opisu.
Dieta polegająca na monotonnym, ściśle określonym sposobie odżywiania się przez trzynaście dni. Prawdopodobnie najbardziej restrykcyjna z diet — nawet najmniejsze odstępstwo od jadłospisu ma czynić ją nieskuteczną (np. guma do żucia), a powtórzyć ją można dopiero po dwóch latach. Inaczej zwana dietą 13-dniową.
Sposób żywienia inspirujący się tym, co prawdopodobnie jedli nasi przodkowie w paleolicie, chociaż z modyfikacjami wprowadzonymi w celu zmaksymalizowania korzyści zdrowotnych. Eliminuje z codziennego menu składniki nieobecne w diecie przodków. Styl życia.
System odchudzania opracowany przez znanego celebrytę, Konrada Gacę. Każdy, kto zdecyduje się spróbować i zapłaci, otrzyma od jego zespołu indywidualny plan żywieniowy. Owa podzielona na trzy etapy dieta jest jedną z najpopularniejszych diet odchudzających w Polsce, choć nie brakuje opinii o jej szkodliwości.
Czy dieta cud istnieje? Sposób żywienia, który pozwoli stracić kilogramy w krótkim czasie, bez wysiłku, na trwałe? W tym miejscu staramy się odpowiedzieć na te pytania.
Jadłospis dzielący produkty żywnościowe na kilka różnych kategorii. Zgodnie z zasadami diety w czasie jednego posiłku wolno łączyć produkty z określonych grup, zaś unikać innych. Dieta dobrze zbilansowana, lecz niskokaloryczna — nie należy przekraczać czasu dwóch-trzech tygodni stosowania. Zwana także dietą rozdzielną lub dietą Haya.
Klasyczna dieta oczyszczająca oparta o koktajle owocowe. W zależności od wariantu może trwać dobę, kilka dni lub tydzień. Pozwala pozbyć się związanej wody i oczyścić organizm. Podobną dietą jest dieta kefirowa.
Sposób odżywiania opierający się o tradycyjne chińskie pojmowanie cykli w przyrodzie. Głosi konieczność dostosowania się do natury, promuje sezonowe składniki i zaleca celebrację jedzenia. Sposób życia.
Opracowana przez amerykańskiego pastora oraz mocno inspirowana Biblią. Według samego twórcy ów system żywienia ma cudowne właściwości lecznicze. Według dietetyków dieta Alleluja jest niezbilansowana, a stosując ją, należy włączyć do codziennego menu również suplementy. Styl życia/dieta długotrwała.
Dieta dla osób nietolerujących salicylanów, dla których rygorystyczny jadłospis jest jedyną metodą normalnego życia bez ryzyka wstrząsu anafilaktycznego i reakcji alergicznych.
Dieta mająca sprzyjać w walce z zagrzybieniem organizmu, tzw. kandydozą. Dieta niskocukrowa.
Dieta opierająca się na właściwościach siemienia lnianego. Jego spożywanie powoduje uczucie sytości, dlatego też siemię lniane jest dobrym sprzymierzeńcem w walce z otyłością.
Opiera się na japońskim stylu życia. Wprowadza do codziennego jadłospisu dużo świeżych produktów morskich (ryby, owoce morza, wodorosty) oraz niewielką ilość tradycyjnych przypraw. Styl życia.
Jedna z bardziej restrykcyjnych diet opierających się na ścisłym przestrzeganiu godzin kolejnych posiłków. Tylko dla osób zdyscyplinowanych; dobra jako wstęp do innej długoterminowej diety.
Jedna z przyjemniejszych diet, polegająca na zjadaniu kilku kostek gorzkiej czekolady dziennie. Powoduje to uczucie sytości i sprawia, że jemy mniej w czasie regularnych posiłków.
Dieta przygotowana przez brytyjską trenerkę fitness i celebrytkę, Melanie Brown. Jadłospis idzie tu w parze z opracowanym przez byłą Spicetkę programem ćwiczeń fizycznych.
Popularna niskotłuszczowa dieta odchudzająca. Według twórcy o jej sukcesie mają decydować: brak mięsa, umiarkowana ilość ruchu oraz poczucie harmonii i miłości w życiu.
Nazywana też czasem dietą proteinową. Preferuje produkty popularne w kuchni francuskiej, jednak nie nakazuje liczyć kalorii i nie jest tak restrykcyjna, jak wiele innych diet.
Co najmniej jeden posiłek dziennie powinien być oparty o makaron. Dieta postuluje rezygnację z mięsa na czas jej trwania (czyli na dwa tygodnie) lub - w ostateczności - spożywanie mięsa ryb i owoców morza. Podobną dietą jest dieta ziemniaczana.
Jadłospis, w którym decydujemy się na co najmniej dwa dania rybne dziennie. Dieta nie jest zbyt rygorystyczna, choć odrzuca inne produkty mięsne i słodycze.
Klasyczna głodówka. Ciężko mówić o diecie, skoro dozwolone są jedynie płyny - faktem jest jednak, że jako kuracja oczyszczająca może się doskonale sprawdzić.
Jedna z szybkich diet niskokalorycznych; występuje w kilku wariantach. W najskuteczniejszym, ale i najcięższym, objawia się jako dieta rotacyjna - napędza metabolizm, ale nie dostarcza zbyt wiele energii. Jak wskazuje jej nazwa, należy ją stosować okrągłe siedem dni.
Dieta 5-dniowa, dieta weekendowa, dieta jednodniowa, dieta błyskawiczna, dieta turbo, dieta oczyszczająca 3-dniowa, dieta 8-godzinna...
Diety z czasem trwania w nazwie tłumaczą się same całkiem nieźle. Dodać wypada, że wszystkie one należą do szybkich diet, a przez to działają raczej na związaną w organizmie wodę, a nie tkankę tłuszczową - dlatego też efekt jo-jo jest tutaj bardzo prawdopodobny. Z drugiej strony są one świetne jako diety oczyszczające.
Niskowęglowodanowa dieta popularna zwłaszcza wśród celebrytów w USA.
Dieta opierająca się na odpowiednim łączeniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. Niezbyt restrykcyjna.
Opiera się na stosowaniu trzech rodzajów przypraw w kuchni i odpowiednim łączeniu ich z potrawami. Niezbyt restrykcyjna, pozwala nawet na jedzenie słodyczy.
Zwana też dietą orkiszową, gdyż z założenia orkisz powinien być jej głównym składnikiem. Dieta wegańska.
Zwana też dietą optymalną. Niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, była szczególnie popularna w Polsce po 1998 roku. Przypomina ona Dietę Atkinsa.
Występująca w kilku odmianach, różniących się czasem trwania. Opiera się na owsiance, która zastępuje wiele posiłków.
Dieta ma dostarczyć organizmowi tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, antyoksydanty i błonnik. Opiera się w dużej mierze na oleju lnianym.
Celem diety jest stymulowanie tempa przemiany materii organizmu. W diecie zalecane są produkty o maksymalnej zawartości składników odżywczych, ale o jak najniższej kaloryczności.
Dieta Gersona
Terapia Gersona to alternatywna metoda "leczenia" nowotworów. Dieta Gersona opiera się na świeżych wyciskanych sokach owocowych i warzywnych, a także na lewatywie z kawy.
Znana również jako dieta hollywoodzka, polecana osobom mającym kłopot z przemianą materii. Polega na stopniowym zmniejszeniu liczby kalorii w diecie aż do osiągnięcia wagi docelowej.
60% węglowodanów, 30% białka, 10% tłuszczu — tak powinien wyglądać dzienny jadłospis według diety Diamondów. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że posiłki można spożywać tylko między 12 a 20. Nie wolno też łączyć produktów białkowych z węglowodanami.
Kontrowersyjna kuracja Michała Tombaka, podczas której należy wypić sok z kilkuset cytryn.
Dieta dzieli tydzień na dwa okresy: pięć dni normalnego, zdrowego żywienia oraz dwa dni postne, po ok. 500 kcal każdy.
Niskokaloryczna, dobrze zbilansowana dieta, w której efekty pojawiają się wprawdzie powoli, ale najczęściej już zostają na stałe. Produktom przypisywane są punkty. Każdego dnia mamy określony limit punktów do wykorzystania oraz tzw. rezerwę.