Poznaj popularne diety lecznicze

Wiele osób stosuje się do restrykcyjnych zasad żywnościowych ze względu na stan zdrowia, chęć oczyszczenia organizmu ze złogów i toksyn, a także wzmocnienie skóry i paznokci. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych diet leczniczych.

Dieta bezglutenowa

Dieta bez pszenicy, czyli bezglutenowa, jest skierowana dla osób, które cierpią na nietolerancję glutenu. Z menu muszą one wyeliminować produkty takie jak: mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki pszenne, kasza manna, kasza jęczmienna, kuskus.

Dieta wątrobowa

Stosuje się ją przy problemach z wątrobą. Należy unikać alkoholu i ostrych przypraw. Spożywa się 5 posiłków dziennie o regularnych porach. Ścisłe przestrzeganie diety pomaga w regeneracji wątroby. Nawet drobne odstępstwa od wzorcowego jadłospisu mogą spowodować poważne problemy zdrowotne.

Dieta cukrzycowa

Ma na celu obniżenie poziomu cukru we krwi. W diecie diabetyka dominują mięso, wędliny drobiowe, graham, warzywa, ryby, chude mleko. Należy unikać słodyczy, a owoce przyjmować w ograniczonych ilościach.

Dieta kapuściana

Dieta kapuściana pomaga oczyścić organizm i może być traktowana jako preludium przed odchudzaniem. Polega na spożywaniu potraw, które jako główny składnik zawierają kapustę. Takie menu można stosować maksymalnie 5 dni. Podobna, ale bardziej różnorodna, jest np. dieta zupowa.

Dieta norweska

W trakcie jej stosowania je się głównie grejpfruty, marchew, pomidory, gotowana mięso, ryby i jajka. W ten sposób można zrzucić zbędne kilogramy. To restrykcyjny i kosztowny sposób odżywiania się (podobnie jak dieta niskowęglowodanowa czy dieta wegańska).

Dieta w ciąży i dieta matki karmiącej

Dieta powinna dostarczać wielu witamin i mikroelementów. Unika się tutaj ostrych potraw, alkoholu czy smażonego mięsa. Zaleca się z kolei spożywanie nabiału i wysokogatunkowego mięsa oraz produktów zawierających kwasy omega-3.

Dieta dash

Została opracowana przez naukowców z Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w Stanach Zjednoczonych. Pomaga w problemach związanych z nadciśnieniem i redukuje cholesterol. Podobne działanie mają: dieta cholesterolowa, dieta niskotłuszczowa oraz dieta kardiologiczna.

Dieta zasadowa (dieta odkwaszająca)

Ma na celu utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jest wskazana w osteoporozie, artretyzmie czy problemach z wahaniami nastroju. Polega na jedzeniu w głównej mierze produktów zasadowych.

Dieta optymalna

Polega na spożywaniu tłustych potraw i eliminowaniu węglowodanów i słodyczy. Według twórcy diety optymalnej takie menu ma wspomóc odchudzanie, poprawić ogólne samopoczucie. Warto dodać, że np. dieta antygrzybicza również wpływa na ogólny nastrój.

Dieta na przytycie

Jej celem jest zwiększenie masy ciała u osób wychudzonych. W głównej mierze je się białka, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, nabiał i bakalie. Potrawy przygotowuje się z wykorzystaniem oliwy z oliwek, oleju rzepakowego oraz margaryny.

Dieta warzywna

Pomaga oczyścić organizm i wspomaga odchudzanie. Polega na jedzeniu przez kilka dni samych warzyw w różnych postaciach. Na podobnych zasadach bazują dieta warzywno-owocowa, dieta bananowa czy dieta grejpfrutowa.

Dieta bogatoresztkowa (dieta wysokobłonnikowa)

Polega na przyjmowaniu sporych ilości błonnika pokarmowego. Jest stosowana przy problemach z zaparciami oraz przy chorobach jelit. Pomaga także w walce z miażdżycą i cukrzycą. Jej swoistym przeciwieństwem jest dieta ubogoresztkowa.

Dieta antyrakowa

Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Polega na jedzeniu warzyw, owoców, roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych, a także orzechów i pestek. Dieta ta jest zalecana przez Amerykański Instytut Badań nad Rakiem.

Dieta makrobiotyczna

Celem diety jest redukcja wagi, a także oczyszczenie organizmu z toksyn. Jest inspirowana filozofią Wchodu i polega na zachowaniu równowagi pomiędzy Yin i Yang. Głównymi składnikami jadłospisu są: produkty zbożowe, warzywa i owoce, ryby, drób.

Dieta ryżowa

To kolejna dieta oczyszczająca organizm. Bazuje na brązowym ryżu. Wspomaga odchudzanie, reguluje poziom glukozy we krwi. Bogaty w błonnik ryż powala zachować uczucie sytości.

Dieta grupa krwi

Dieta polega na dostarczaniu odpowiednich składników zgodnych z grupą krwi. Przykładowo dieta bezmięsna zalecana jest osobom o grupie krwi AB. Przy grupie krwi typu B powinno spożywać się dużo warzyw.

Dieta bezmleczna

Dieta jest zalecana osobom ze skazą białkową lub nietolerujących białka mleka i laktozy. Jej stosowanie niweluje objawy alergii, pomaga w prawidłowym rozwoju dzieci, a także zapobiega astmie.

Dieta rocznego dziecka

Roczne dziecko może jeść prawie wszystko, ale trzeba pilnować, by posiłki były odpowiednio zbilansowane i podawane o stałych porach. W żywieniu nie może zabraknąć białka, tłuszczów, węglowodanów. Należy też zapewnić stałą podaż warzyw i owoców.

Dieta dla nastolatków

W okresie dorastania trzeba zadbać o to, by zapewnić dzieciom pełnowartościowe i odżywcze posiłki, które wspomogą ich rozwój. Warto uzupełniać jadłospis produktami z diety dla mózgu, by nastolatki lepiej się uczyły.

Dieta bogata w żelazo (dieta na anemię)

Do głównych składników menu zaliczają się czerwone mięso i wątróbka. Konieczna jest również podaż witamin B12, B6, C, E, kwasu foliowego, miedzi i cynku, by wspomóc proces wchłaniania żelaza w organizmie.

Dieta antycellulitowa

Cellulit, czyli nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa, to zmora wielu kobiet. Oprócz stosowania kremów i maści, warto wspomagać się też dietą, w której powinny dominować produkty lekkostrawne, chude, a także warzywa i owoce.

Dieta dla mężczyzn

Dieta dla mężczyzn, podobnie jak dieta dla kobiet, powinna być odpowiednio zbilansowana. Trzeba dostarczyć organizmowi wysokiej jakości mięsa, warzyw, owoców, nabiału, węglowodanów i białka. Mężczyźni powinni wybierać potrawy zawierające cynk, które poprawiają jakość nasienia i są niezbędnym elementem diety na potencję.

Dieta wodna

Polega na częstym piciu wody między posiłkami, by oszukać głód. Wodę trzeba przyjmować małymi łykami. Dziennie należy spożywać minimum 2 litry wody. Picie o stałych porach wspomaga przemianę materii.

Dieta płynna

Jest stosowana jako wspomaganie odchudzania, np. przy diecie dla otyłych. Polega na spożywaniu koktajli z warzyw i owoców, a także produktów mlecznych z dodatkiem zmiksowanych ziaren zbóż. Można ją stosować 1 raz w tygodniu.

Dieta na nadciśnienie

Polega na rezygnacji ze słodyczy, tłustego mleka, mięsa i wędlin, a także z żywności konserwowanej i przetworzonej. Zamiast tego podaje się drobiowe mięso, biały ser, warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Dieta miażdżycowa i dieta beztłuszczowa również wspomagają walkę z nadciśnieniem.

To tylko część z popularnych diet leczniczych. Niektóre z nich (np. dieta żołądkowa, dieta nerkowa, dieta moczanowa, dieta po chemioterapii, dieta przed kolonoskopią, dieta detox, dieta niskosodowa) są niezbędne w leczeniu chorób. Część (np. dieta witariańska) pomaga oczyścić organizm z toksyn lub wspomaga odchudzanie (np. dieta mięsna, dieta bez pieczywa, dieta lekkostrawna). Wybór diety zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Przed wprowadzeniem zmian w odżywianiu, należy skonsultować z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA!