Dieta dla urody - recepta na szczupłą sylwetkę i piękną cerę

Diety dla urody cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, które dążą do efektu ładnie wymodelowanej sylwetki oraz które chciałyby kompleksowo i w naturalny sposób zatroszczyć się o swą urodę. Racjonalnie skomponowana dieta dla urody przyniesie nam korzyści w postaci uciekających kilogramów i detoksykacji ciała, wpłynie także pozytywnie na stan naszej skóry, doda nam energii i zdrowia.

Na czym polegają diety dla urody?

Pod hasłem diety dla urody kryją się krótsze i dłuższe plany żywieniowe, z których każdy opiera się na spożywaniu zdrowych, a zarazem niskokalorycznych i wypełnionych cennymi składnikami pokarmowymi produktów. Ponieważ większość diet dla urody bazuje na spożywaniu owoców (lub warzyw i owoców), pomagają one w znaczący sposób uzupełnić niedobory wielu biopierwiastków i witamin, a tym samym rewelacyjnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Istnieje kilka rodzajów diet dla urody, a wśród nich opierające się na jednym owocu lub też na wielu owocach, np. serwowanych w formie różnorakich kompozycji sokowych. W innym wariancie dieta dla urody może przybrać formę jadłospisu bazującego na produktach zaczerpniętych z kuchni śródziemnomorskiej. Istnieją również diety dla urody, w których głównym elementem codziennego menu jest chudy nabiał (np. jogurty, twaróg), chude mięso lub też siemię i olej lniany.

Choć poszczególne diety dla urody różnią się od siebie głównymi składnikami, na których budowany jest cały jadłospis, posiadają również cechy wspólne. Wszystkie diety dla urody mają sprzyjać naszemu zdrowiu oraz gubieniu zbędnych kilogramów, dlatego ich kluczową regułą jest eliminacja z menu produktów niskiej jakości, żywności przetworzonej, chemicznie ulepszanej, śmieciowego jedzenia w postaci fast foodów i słodyczy oraz wszelakich niezdrowych tłuszczów.

Owocowe monodiety dla urody

Diety, w których główną rolę odgrywa jeden owoc, mają ten atut, iż można zrzucić na nich sporo kilogramów w krótkim czasie. Jednocześnie dzięki dużej ilości spożywanych owoców i zawartych w nich naturalnych cukrów, zapewniamy organizmowi spore pokłady energii potrzebnej do normalnego funkcjonowania bez uczucia przemęczenia. Mankamentem monodiet owocowych jest ubogie menu. Oprócz danego owocu oraz potraw z jego udziałem, jadłospis jest niestety mocno ukrócony. Jednakże tego rodzaju diety nie trwają zbyt długo. Jeśli odpowiednio zoptymalizujemy nasz plan żywieniowy i nie wprawimy go w zbyt monotonną formę, z pewnością na takiej diecie wytrwamy.

Koronnym przykładem monodiety owocowej dla urody jest dieta truskawkowa. Z uwagi na sezonowość truskawek, najlepiej przeprowadzić ją wczesnym latem. Na takiej wakacyjnej kuracji truskawkowej można zrzucić ok. 2 kg w 4-5 dni. Truskawki są niskokaloryczne, a do tego bardzo pożywne. Zawierają też mnóstwo witamin i minerałów, co z całą pewnością będzie sprzyjać naszej urodzie. Jadłospis w diecie truskawkowej komponujemy tak, aby większość spożywanych w ciągu dnia posiłków składała się w przeważającej części z truskawek. Przykładowo na śniadanie jemy omlet z truskawkami, na drugie śniadanie garść truskawek, na obiad dla odmiany jemy ryż z chudym mięsem i surówką, na podwieczorek mus truskawkowy, a na kolację chrupkie pieczywo oraz koktajl z kefiru i truskawek.

Nieco bardziej restrykcyjną formą monodiety dla urody jest dieta jabłkowa, w ramach której przez pierwsze 3 dni je się tylko jabłka w dowolnych ilościach oraz pije się wodę. Jednakże warto nieco złagodzić tę radykalną dietę i zamiast ograniczać się do samych jabłek, wprowadzić do menu inne niskokaloryczne rzeczy, np. jogurty, ser twarogowy, płatki owsiane, chude ryby. Wartą uwagi jest również dieta cytrynowa – genialny sposób na podkręcenie tempa przemiany materii i na gruntowne oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn.

Wieloskładnikowe diety dla urody

Dla kobiet, które unikają krótkich, surowych diet, zamiast tego chciałyby na dłużej wprowadzić zdrowy system żywienia sprzyjający smukłej sylwetce i pięknej skórze, świetnym wyborem wydaje się dieta śródziemnomorska. To jedna z czołowych diet mających na celu walkę ze złym cholesterolem, nadciśnieniem i chorobami serca. Odżywiając się w ten sposób, działamy dobroczynnie i na urodę, i na zdrowie.

Kolejną dietą będącą sojusznikiem zdrowia, a jednocześnie przyczyniającą się do utraty wagi, jest dieta owocowa. Jak sama nazwa mówi, opiera się na spożywaniu różnego rodzaju owoców, najlepiej podczas każdego posiłku. Kluczowe miejsce zajmują w diecie owocowej cytrusy. Nie warto jednak stosować najbardziej radykalnej formy tej diety, wykluczającej w 100% inne pokarmy. Najbardziej racjonalnym wariantem diety owocowej jest spożywanie w przeważającej części owoców, ale uwzględnienie w menu również warzyw, chudego nabiału, chudych ryb i mięs oraz produktów zbożowych. Wartą uwagi odmianą diety owocowej jest także dieta sokowa.

Dla miłośniczek wyrobów mlecznych godną zainteresowania będzie zaś dieta jogurtowa. Choć nazwa sugeruje, że opiera się wyłącznie na spożywaniu jogurtów, tak naprawdę jest dietą dużo bardziej urozmaiconą. Będąc na niej spożywamy jogurty, kefiry, maślanki, a dodatkowo owoce i warzywa, chude mięso, otręby i płatki zbóż. Od czasu do czasu możemy także pozwolić sobie na kromkę razowego chleba. Warto zwrócić uwagę również na inną dietę, na której znacząco zyskają nasze włosy i skóra, a na dodatek, która pomoże nam schudnąć. Jest nią dieta lniana, polegająca na codziennym spożywaniu produktów z lnu w odpowiednio dobranych ilościach.

Być szczupłą, jak modelka...

Dla pań, których głównym celem jest osiągnięcie figury idealnej, drogą do wymarzonego efektu może okazać się dieta baletnicy – surowa, ale za to dająca dobre efekty odchudzające. Jeśli jednak nie chcemy doprowadzić do wycieńczenia organizmu i efektu jojo po zakończeniu tej diety, możemy ją lekko zmodyfikować po swojemu. Na pewno nie warto stosować całodziennych głodówek, jakie przewiduje dieta baletnicy. W przypadku diety modelek sprawa wygląda podobnie – nie warto ślepo powielać żadnych radykalnych jadłospisów. Najgorsze, co możemy zrobić, to ograniczyć menu do kilkuset kalorii dziennie. Aby dieta była skuteczna, powinna być indywidualnie dopasowana do naszej aktualnej wagi. Pamiętajmy, że każda dieta dla urody stanie się dietą na wyniszczenie ciała, jeśli pójdziemy w zbyt rygorystyczne obcięcie kalorii i pozbawimy organizm ważnych składników pokarmowych.

Jeśli chcemy mieć piękną, szczupłą sylwetkę, najlepiej dietę połączyć z ćwiczeniami. Osiągniemy wtedy świetne efekty i wcale nie będziemy musiały katować się żadnymi ortodoksyjnymi planami żywieniowymi. Dla przykładu, dieta Chodakowskiej stosowana wraz systematycznymi ćwiczeniami, potrafi przynieść zaskakujące efekty, jeśli chodzi o wymodelowanie sylwetki. Słynna trenerka proponuje rozpoczynanie każdego dnia sycącą owsianką, a potem spożywanie jeszcze kilku lekkich i zdrowych posiłków w odpowiednich odstępach czasu. Na naszą figurę pozytywnie wpłynie także tzw. dieta na płaski brzuch, opierająca się na produktach błonnikowych, chudym mięsie, jogurtach oraz dużych pokładach warzyw i owoców.

Zobacz: Śniadania w wersji FIT. Najlepszy początek dnia jaki możesz sobie wyobrazić

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.