Dieta Gacy

?Chudotwórca?, ?Bojownik o zdrową sylwetkę", ?guru-mentor od odchudzania?... Te wszystkie dziwaczne pseudonimy używane są przez zwolenników i fanów, by opisać Konrada Gacę - znanego celebrytę żywieniowego, prowadzącego w każdą środę swój cykl "Odchudzanie na Śniadanie" w porannym paśmie TVP2. Czym jest dieta Gacy, czy jest skuteczna, kim jest sam Gaca oraz jakie są opinie o jego programie - to wszystko w dalszej części tekstu.

Na czym polega dieta Gacy?

 

Dieta Gacy to kompleksowy program mający doprowadzić do uzyskania idealnej wagi i zdrowia w taki sposób, by już nigdy nie musieć się martwić efektem jo-jo i ewentualnym powrotem zbędnych kilogramów — a przynajmniej tak zachwala swój system sam Gaca. Na czym polega jego dieta, tak naprawdę nie wiadomo, gdyż każda osoba, która się do niego zgłasza, otrzymuje indywidualny jadłospis od osobistego specjalisty. Do powszechnej informacji podano jednak, że Gaca dzieli swój program na trzy części, a raczej fazy.

- Faza motywacji trwa miesiąc. W tym czasie pragnący schudnąć pozostaje pod opieką psychologa i specjalisty żywienia. W pierwszej fazie pracuje się przede wszystkim nad własną motywacją do dalszego wysiłku w odchudzaniu, jednak już na tym etapie powinny być widoczne pierwsze efekty, co przyczynia się do wzmocnienia motywacji.
- Faza pracy właściwej polega na funkcjonowaniu wedle personalnego jadłospisu zależnego od indywidualnych warunków.
- Faza wyprowadzania z diety to okres, w którym pracuje się nad tym, by po zakończeniu programu nie nastąpił efekt jo-jo. Według samego Gacy jest to być może najważniejsza część całego systemu.

Jakie są opinie o diecie Gacy?

 

Opinie na temat diety Gacy są skrajnie różne. Na forach internetowych można znaleźć posty osób zachwyconych efektami, z których niektórzy uważają samego autora planu za cudotwórcę ("chudotwórcę"). Nic dziwnego - zdjęcia przed/po pokazują oszałamiające rezultaty, a z opowieści osób, które przeszły całość programu, nierzadko można się dowiedzieć o zrzuceniu nawet kilkudziesięciu kilogramów nadwagi.

Z drugiej jednak strony nie brakuje opinii o tym, że dieta ta wielu osobom szkodzi ze względu na brak zbilansowania czy zbytni rygor. Zarzuty są różne, a ze względu na anonimowość osób je wypowiadających i indywidualny oraz niejawny charakter jadłospisów Gacy - ciężkie do zweryfikowania.

Kim jest Konrad Gaca?

 

Konrad Gaca sam siebie przedstawia jako "specjalistę żywieniowego, master trenera federacji PROPTA", członka i założyciela stowarzyszeń i fundacji oraz autora książek. Ciekawe jest jednak to, że bardzo ciężko jest znaleźć jakiekolwiek informacje o jego wykształceniu. Federacja PROPTA to organizacja oferująca kursy m.in. w kwestiach żywieniowych, ale proponują także kursy instruktora fitness i tańca, instruktora kickboxingu i boksu, a nawet kurs trenera olimpijskiego. Co najciekawsze — wszystkie te kursy odbywają się online, po uiszczeniu wpisowego w wysokości kilkuset dolarów.

Z całą pewnością nie można jednak stwierdzić, że Gaca nie zna się na swoim fachu. Odkąd prowadzi swój program, zaufało mu i schudło tysiące Polaków - efektów więc nie można mu odmówić, wiedzy również. Warto jednak pamiętać, że szumne tytuły to bardziej zabieg reklamowy niż gwarancja diety cud.

Alternatywy dla diety Gacy

 

Warto też pamiętać, że indywidualny program dietetyczny można otrzymać u każdego dietetyka za porównywalne lub mniejsze pieniądze, Gaca nie jest jedyną osobą w Polsce oferującą zindywidualizowane porady oparte na jednostkowych uwarunkowaniach - choć niewątpliwie należy do tych najsławniejszych.


 



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.