Dieta ketogeniczna ? czy warto ją stosować?

Dieta ketogeniczna pomaga szybko zrzucić zbędne kilogramy, a także wpływa na regenerację i ochronę masy mięśniowej. Z tego powodu jest szczególnie polecana sportowcom. Dowiedz się, na czym ona polega?

Dieta ketogeniczna - jadłospis. Dużo tłuszczów, mało węglowodanów

W dużym uproszeniu dieta ketogeniczna to niska podaż węglowodanów i wysoka tłuszczów. Nie oznacza to, że mamy obżerać się frytkami i jeść fast foody. To bardzo restrykcyjny i kosztowny sposób odżywiania się. Trzeba wybierać tylko wartościowe tłuszcze nasycone i zwierzęce. Do przygotowywania potraw stosuje się olej kokosowy (źródło MCT), olej lniany. Produkty wzbogaca się o siemię lniane, nasiona chia, sezam. Częstym dodatkiem są jajka poddawane obróbce cieplnej maksymalnie przez 2-3 minuty. Dieta pomaga w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Jej zastosowanie wspomaga rozpad kwasów tłuszczowych, wskutek czego ciała ketonowe przybierają rolę podstawowego źródła energetycznego dla organizmu. Warto wiedzieć, że diety nie można stosować długoterminowo, gdyż może zakwasić organizm i spowodować problemy z nerkami.

Dieta ketogeniczna - przepisy

W jakie dania powinna obfitować dieta ketogeniczna? Efekty będą piorunujące tylko wtedy, jeśli nauczysz się umiejętnie komponować posiłki. Prostą i smaczną propozycją są jaja kurze z boczkiem smażonym na oleju kokosowym. Można też usmażyć kurczaka, do tego dołożyć trochę brokuła i polać całość olejem z siemienia lnianego. Żeby polepszyć smak, warto posypać dania koperkiem bądź ziołowymi przyprawami. W diecie powinien się znaleźć również nabiał. Na lżejsze posiłki można zafundować sobie jogurt lub serek wiejski z ziarnami sezamu i chia.

To tylko przykładowy jadłospis, na jakim może zostać oparta dieta ketogeniczna. Co jeść, żeby zapewnić sobie odpowiedni stopień urozmaicenia i jak ustalić długofalowe, jednorodne menu? Z pewnością na początku nie będzie to proste. Trzeba przestrzegać zaleceń i kupować tylko produkty bogate w wartościowe tłuszcze, a do tego nie zapominać o nabiale, olejach do smażenia i produktach zawierających kwasy tłuszczowe omega-3. Po czasie menu diety ketogenicznej nie będzie już problemem.

Na czym polega cykliczna dieta ketogeniczna?

Nikskowęglanowa dieta ketogeniczna nie może być stosowana stale, gdyż nie będzie wtedy skuteczna i może spowodować problemy zdrowotne. Stąd też zaleca się tzw. ładowanie węglowodanami. W ten sposób zwiększa się poziom glikogenu w mięśniach, obniża kortyzol i aktywuję insulinę, która hamuje katabolizm. Dodatkowym plusem jest fakt, że można w ten sposób odrobinę odpocząć od restrykcyjnych zasad żywieniowych. Wiele osób, które na co dzień stosują dietę, nie mogą doczekać się okresów „ładowań”. Jak wygląda to w praktyce? Po 5-10 dniach diety katogenicznej zwiększa się podaż węglowodanów na 12, 24 albo 48 godzin. Wszystko zależy od tego, jak dużo chcemy zrzucić kilogramów i czy mamy skłonności do tycia.

Dieta ketogeniczna - odchudzanie tylko z ćwiczeniami

Dieta ketogeniczna pozwala znacznie schudnąć, ale podobnie jak w przypadku diety redukcyjnej czy proteinowej nie można przy tym zapominać o gimnastyce. To absolutna podstawa, jeśli zależy nam na zachowaniu pięknej i smukłej sylwetki. Sama zmiana sposobu odżywiania nie będzie tak skuteczna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.