Dieta Kwaśniewskiego ? czy rzeczywiście jest zdrowa?

Dieta Kwaśniewskiego niezmiennie bije rekordy popularności i pozwala na znaczną redukcję wagi, jednak zdania na jej temat są podzielone. Wielu dietetyków radzi, by zamiast radykalnej zmiany odżywiania jeść różnorodnie i zdrowo, a także zmienić styl życia na bardziej aktywny. Czy mają rację? Poznaj wady i zalety tej diety.

Dieta Kwaśniewskiego - jadłospis. Co należy jeść?

Dieta Kwaśniewskiego, zwana inaczej optymalną, polega na niskiej podaży węglowodanów i spożywaniu trzech tłustych potraw na dzień. Należy też ograniczyć warzywa i owoce oraz całkowicie wyeliminować pieczywo i słodycze. Pomysłodawcą diety jest polski lekarz, Jan Kwaśniewski, który w swoich licznych publikacjach przekonuje, że wyeliminowanie węglowodanów z diety pobudza organizm do spalania rezerw tłuszczu. Zablokowanie wytwarzania się trójglicerydów spowoduje znaczny spadek wagi. Jeśli chodzi o efekty diety Kwaśniewskiego, to w ciągu miesiąca można zrzucić nawet do 5 kg.

Co kupować, czyli dieta Kwaśniewskiego i przepisy

Kwaśniewski wyodrębnił całą listę produktów zalecanych. Należą do nich:
- sery,
- jajka (co najmniej 4 na dobę),
- tłuste mięso i wędliny, najlepiej wieprzowe,
- ryby i przetwory rybne,
- różne rodzaje tłuszczów: masło, smalec, olej, oliwa,
- mleko,
- śmietana,
- orzechy, słonecznik,
- majonez.

Bezwzględnie zakazane są:
- słodycze,
- potrawy z dodatkiem mąki, np. kluski,
- groch,
- ryż, kasza.

Kontrowersyjny lekarz podaje bardzo klarowne wytyczne, które należy przyjąć. Do wyboru są dwie opcje: samodzielne komponowanie dań lub też skorzystanie z gotowych propozycji menu. Na śniadanie można zjeść jajecznicę na boczku (bez pieczywa) czy też parówki, pastę z żółtego sera i majonezu. Na obiad je się np. żeberka, karkówkę, gęś. Wszystko smażone na smalcu, maśle lub oleju. Z kolei na kolację można zaserwować sobie kaszankę z boczkiem czy też galaretkę wieprzową.

Czy to zdrowe? Opinie o diecie Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego wzbudza ogromne kontrowersje, także w środowisku lekarskim, a to ze względu na spożywanie tłustych potraw. Zdaniem wielu specjalistów dietetyki taki sposób jedzenia może doprowadzić do miażdżycy i hipercholesterolomii - potwierdzają to zresztą wyniki badań. Doktor Kwaśniewski nie zgadza się z takim punktem widzenia. Według niego przeprowadzone badania nie są miarodajne, bo bazują na dietach typu fast food, czyli z dodatkiem węglowodanów. Warto sięgnąć po książkę o diecie Kwaśniewskiego - dowiemy się z niej, jakie argumenty przemawiające za takim jedzeniem ma sam twórca. Należy dodać, że dieta ma wielu zwolenników, czego dowodem jest chociażby działanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Optymalnych, które jako główny punkt swojego statutu zakłada popularyzację diety. Wydawany jest także miesięcznik „Optymalni”. To dowód na to, że dieta Kwaśniewskiego wciąż jest popularna i sporo osób odżywia się według zaleceń doktora. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z dietą paleo lub chociażby dietą south beach, dieta Kwaśniewskiego jest mało różnorodna i składa się głównie z tłustych potraw. Nie ma w niej wielu warzyw, co na dłuższą metę może powodować problemy zdrowotne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.