Dieta cud

Dieta cud to z jednej strony przedmiot kpin, szyderstw i żartów, a także swoisty mem kulturowy i społeczny, funkcjonujący samodzielnie jako synonim czegoś zbyt pięknego, by było prawdziwe. Z drugiej strony to marzenie milionów ludzi na całym świecie. Któż by nie chciał osiągnąć idealnej sylwetki w krótkim czasie, bez ćwiczeń, bez wysiłku, a najlepiej jeszcze bez konieczności ograniczania się co do spożywanego jedzenia? Brzmi nierealnie... jednak czy aby na pewno? Sprawdźmy!

Na czym ma polegać dieta cud?

 

Jakie są kryteria uznania diety za cudowną? Umówmy się: nie istnieje taka, która pozwala jeść co się chce, w dowolnych ilościach, nie ćwiczyć i jednocześnie tracić wagę. Jeśli jednak przyjąć bardziej konserwatywne kryteria może się okazać, że poszukiwana przez nas dieta faktycznie gdzieś tam jest.

Krótki czas trwania i widoczne rezultaty

 

Istnieją tak zwane szybkie, czy też błyskawiczne, diety, które trwają ledwie parę dni lub nawet tylko dobę. Przykładem mogą być chociażby dieta tygodniowa czy dieta koktajlowa. Ta pierwsza nie wymaga chyba rozwijania — trwa tydzień. Dieta koktajlowa zaś, rekomendowana jako doskonała dieta oczyszczająca, może trwać od jednego do maksymalnie kilku dni i raczej nie więcej, gdyż nie jest dostatecznie zbilansowana i kaloryczna. Wiemy już więc, że istnieją diety trwające krótko, jednak czy rezultaty również są zadowalające? Okazuje się, że tak — przynajmniej na krótką metę. Szybkie diety cud mają to do siebie, że działają na zasadzie usuwania związanej wody i glikogenu z mięśni, przez co możemy pozbyć się brzuszka nabytego w czasie jakiegoś weekendowego obżarstwa. Niestety jednak nie są one dobrym pomysłem, jeśli chcemy pozbyć się masy w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta bez wysiłku, widoczne rezultaty

 

Diety błyskawiczne są, nie bójmy się tego powiedzieć, trudne do stosowania. Wymagają konsekwencji i żelaznej woli, gdyż na tym opiera się ich skuteczność. Nawet jedna chwila słabości może spowodować, że trzeba zacząć od nowa. A co, jeśli chcielibyśmy coś wręcz przeciwnego? Dietę, która pozwala nam jeść to, co chcemy (lub prawie to, co chcemy), a mimo tego pozbywać się kilogramów?

Okazuje się, że i w takim wypadku możemy znaleźć coś dla siebie. Przykładem może być smakowicie brzmiąca dieta czekoladowa, która nie tylko opiera się na jedzeniu czekolady (sic!), ale także najwyraźniej działa i pozwala pozbyć się kilogramów — choć raczej w dłuższym czasie. Innym przykładem może być dieta francuska, która poza tym, że wymaga zmiany podejścia do jedzenia, właściwie nie narzuca większych ograniczeń.

Dieta cud w 7 dni

 

Jaką więc strategię przyjąć, jeśli chcemy schudnąć szybko, w mniej więcej tydzień? Nie ma co się łudzić, każda tak krótko trwająca dieta może być jedynie tymczasowym rozwiązaniem, np. przed ważną imprezą (aby zmieścić się w przyciasny strój) albo też wstępem do bardziej kompleksowej zmiany w sposobie naszego żywienia.

Dieta cud w 2 tygodnie

Co innego diety dwutygodniowe - te już pozwalają na naruszenie tkanki tłuszczowej w mniejszym lub większym stopniu (zazwyczaj mniejszym). Co ważniejsze jednak, najczęściej pomagają rozruszać metabolizm, co pozwala na coraz szybsze spalanie kalorii i niepotrzebnego tłuszczu.

Więcej o: