Dieta owocowa

Owoce to zdrowie ? brzmi stare i świetnie znane wszystkim hasło. I faktycznie, ma ono w sobie wiele prawdy, gdyż owoce to doskonałe źródło witamin ? niezwykle smacznych witamin, dodajmy. Jednak czy z jedzenia samych owoców, ewentualnie czasem uzupełnianych warzywami, można uczynić sobie stały jadłospis i styl życia, bez ryzyka nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych?

Jakie jest menu diety owocowej?

 

Dieta owocowa nie należy do tych najbardziej skomplikowanych. Nie składa się z kilku różnych faz, nie trzeba w jej trakcie naprzemiennie włączać i wyłączać z jadłospisu pewnych kategorii produktów, nie ma także potrzeby liczenia spożywanych kilokalorii. Zasady są właściwie tylko cztery:

- W czasie diety owocowej spożywaj wyłącznie owoce - nieistotne, jakie konkretnie. Choć w najbardziej radykalnym wariancie diety autorzy proponują, by wstrzymać się od tych najbardziej kalorycznych, jak banany i mango, w praktyce nie ma to większego znaczenia.
- Owoce możesz jeść w każdej postaci: surowe, duszone, smażone i gotowane. Sposób przyrządzenia nie gra roli. Jedyna postać owoców, która nie jest zalecana, to owoce suszone, a to ze względu na znacznie większą ilość cukrów i kalorii.
- Pij dużo wody i soków owocowych. Ważne jest, by nawadniać organizm w czasie, gdy stosujesz dietę owocową. Chociaż niektórzy chcieliby, aby ograniczyć się wyłącznie do wyciskanych soków i wody, nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by do diety włączyć również herbaty, zwłaszcza zielone. Wspomogą one procesy detoksykacyjne organizmu.
- Absolutnie zakazane jest spożywanie cukrów w postaci innej niż te występujące w owocach naturalnie.

Różne warianty diety owocowej

 

Istnieją dwa główne warianty diety owocowej, które z kolei mają swoje własne warianty różniące się zazwyczaj jakimiś drobiazgami. Pierwszy i podstawowy rodzaj diety owocowej to dieta tygodniowa. Ten wariant jest niewątpliwie dużo cięższy, gdyż wymaga, aby przez cały tydzień zastąpić wszystkie posiłki owocami. Zwykle to właśnie w parze z tym wariantem pojawiają się wspomniane, bardziej rygorystyczne zalecenia (picie wody czy eliminacja bananów).

Jeśli nie chcemy lub nie możemy z jakichś powodów stosować się do diety owocowej przez cały tydzień, co nie jest niczym dziwnym, wariant drugi to ustanowienie owocowego dnia lub kilku dni tygodnia. Inaczej mówiąc, możemy jeść wszystko to, co zwykle jemy, ale jeśli wyznaczymy sobie owocową sobotę, to w soboty zamieniamy wszystkie posiłki na owoce.

Inną odmianą jest dieta owocowa i warzywna, czyli dieta łącząca elementy diety owocowej z przyjmowaniem niektórych warzyw. Dieta taka jest kompromisem między własnościami oczyszczającymi samodzielnej diety owocowej a dostarczaniem niektórych potrzebnych składników odżywczych, których nie dość znajduje się w owocach.

Jakie są efekty diety owocowej?

 

Ile się chudnie na diecie owocowej? To zależy od wariantu. Choć intuicja podpowiadałaby, że lepsze efekty będą po diecie tygodniowej, prawda jest taka, że to dieta dzienna pozwoli na piorunujące, długoterminowe rezultaty. Wariant tygodniowy spowoduje bowiem utratę kilku kilogramów, ale w praktyce będzie to sama woda, nie zaś tłuszcz - możliwy więc staje się efekt jo-jo. Niewątpliwie jednak dieta ta sprawdzi się świetnie jako dieta oczyszczająca, tak jak bardzo podobna do niej dieta sokowa.

Z drugiej strony - stosując cotygodniowe oczyszczanie organizmu owocami, metabolizm przyśpieszy na stałe, a mniejsza tygodniowa podaż kalorii sprawi, że z czasem schudniemy.

Dieta owocowa - przepisy

 

Nadziewane pieczone jabłko
Potrzebne będą:
- jabłko,
- garść malin.
Odcinamy czubek jabłka i drążymy jego wnętrze; do wewnątrz wrzucamy garść malin, przykrywamy wcześniej odkrojonym czubkiem. Wsadzamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez ok. pół godziny w temp. 200st.C.

Koktajl truskawkowo-jagodowy

Potrzebne będą:
- truskawki,
- jagody,
- banan.
Miksujemy truskawki i jagody; do przygotowanej mieszanki dorzucamy niewielką ilość bananów i ponownie miksujemy. Podawać na zimno, z kilkoma jagodami lub truskawkami w całości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA