Dieta 1300 kcal - efekty i jadłospis

Dieta 1300 kcal należy do najpopularniejszych diet odchudzających. Jakie zasady rządzą tą metodą redukcji, jakie produkty są zalecane do spożycia w trakcie trwania diety i jakie można osiągnąć rezultaty? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Podobnie jak dieta 1000 kcal, opisywana metoda odchudzania jest dietą niskokaloryczną, której zadaniem jest stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej. W założeniu menu nie przewiduje ścisłej selekcji produktów, a liczenie kalorii. Można zatem jeść wszystko (jednak warto zadbać o urozmaicony jadłospis, który zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe organizmu), ale w ograniczonych ilościach – to właśnie podstawa, na której opiera się dieta 1300 kcal. Ile się chudnie?

Dieta 1300 kcal - jakie efekty daje odchudzanie?

To zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a konkretnie – od powstałego deficytu energetycznego. Szybka redukcja tkanki tłuszczowej będzie widoczna u osób, u których osiągnięty deficyt wyraźnie odbiegnie od dziennego zapotrzebowania na energię. Aby móc określić tempo redukcji wagi, najpierw należy wyliczyć całkowitą przemianę materii, czyli CPM. Utrata 1 kg tygodniowo jest możliwa w przypadku wystąpienia deficytu na poziomie ok. 1000 kcal. Warto zaznaczyć, że dieta 1300 kcal zbiera pozytywne opinie, co jednoznacznie wskazuje na jej skuteczność.

Dieta 1300 kcal – jadłospis

Dieta 1300 kcal nie przewiduje menu, które wymaga ścisłego przestrzegania. Warto jednak postawić na produkty o niskim zagęszczeniu kalorycznym, których można spożyć więcej. W ten sposób ryzyko wystąpienia nagłych napadów głodu zostanie znacząco zminimalizowane. Należy też pamiętać o dostarczaniu do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, w przeciwnym wypadku dieta doprowadzi do powstania znacznych niedoborów.

Dieta 1300 kcal – przepisy

Poniżej prezentujemy przykładowe dzienne menu w diecie 1300 kcal:

• śniadanie – 2 kromki razowego chleba z chudą wędliną drobiową, plasterkiem pomidora i z listkiem zielonej sałaty;
• drugie śniadanie – 150 ml jogurtu naturalnego, dwie łyżki malin;
• obiad – gotowane ziemniaki (3 sztuki), 150 g piersi z kurczaka smażonej bez tłuszczu, gotowana fasolka szparagowa;
• podwieczorek – dwie marchewki, 150 ml jogurtu naturalnego;
kolacja – cukinia faszerowana (farsz należy przygotować z mielonej wołowiny, papryki, pieczarek i pomidorów).

Zobacz: Deser na śniadanie? Tak! Blogerka Paulina Kuczyńska zdradza 5 ulubionych przepisów na słodkie fit śniadania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.