Dieta sokowa

Detoksykacja jest ważna. Nasz organizm, choć wyposażony w świetne naturalne mechanizmy wydalnicze, nie jest w stanie pozbyć się wszystkich złogów i toksyn, jakie akumuluje każdego dnia. Właśnie dlatego wymyślono specjalne diety oczyszczające, których stosowanie wspomaga organizm. Jedną z popularniejszych jest dieta oparta na świeżych sokach owocowych i warzywnych.

Jakie są efekty diety sokowej?

 

Celem diety sokowej jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu ze zbędnych substancji. I tak faktycznie się dzieje, czego zauważalnym efektem jest poprawa samopoczucia i wyglądu cery. Dieta sokowa trwa w swojej maksymalnej wersji siedem dni, w czasie których wszystkie posiłki zamieniamy na soki. W związku z taką zmianą w jadłospisie efektem ubocznym okazuje się spadek masy ciała. Ile można schudnąć na diecie sokowej? Oczywiście wszystko zależy od danej osoby, ale mówimy tutaj o wyniku rzędu trzech-czterech kilogramów. Atutu tego pozbawiona jest dieta sokowa przeznaczona do stosowania stale, raz w tygodniu - w jej wypadku możemy liczyć co najwyżej na utratę wody i zmagazynowanego niedawno glikogenu, a więc jakiekolwiek efekty odchudzające mogą pojawić się tylko i wyłącznie po większym obżarstwie.

Na czym polega dieta sokowa oczyszczająca?

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, główną zasadą diety jest zastąpienie każdego posiłku w czasie jej trwania świeżym sokiem. Łącznie powinno się pić nie mniej niż pięć lub sześć półlitrowych porcji, co dobrze odpowiada zalecanym pięciu-sześciu mniejszym posiłkom dziennie spożywanym w czasie normalnego trybu życia.

Dzień powinniśmy rozpoczynać słodkimi sokami owocowymi. Duża ilość cukrów sprawi, że otrzymamy zastrzyk energii potrzebny do funkcjonowania. Jednocześnie wczesna pora zagwarantuje, że wprowadzone do organizmu węglowodany nie odłożą się, ale jeszcze tego samego dnia zostaną w całości spalone. Z tego też powodu kaloryczne soki owocowe dopuszczalne są jako dwa pierwsze "posiłki" dnia. Kolejne trzy lub cztery powinny składać się z soków z jarzyn z ewentualną niewielką domieszką owoców.

Prowadząc dietę sokową można i należy pić duże ilości wody oraz zielonej herbaty, które wspomagają procesy oczyszczania.

Zbilansowana dieta sokowa?

 

Dla osób, dla których cały tydzień diety sokowej to zbyt długo, istnieje również inne rozwiązanie - wprowadzenie "sokowych dni". W wariancie tym wybieramy jeden dzień w tygodniu, kiedy pijemy wyłącznie soki. Efekt może nie będzie tak dogłębny jak jednorazowa tygodniowa dieta, jednak z pewnością pomoże, a jednocześnie, uzupełniając potrzebne składniki w inne dni tygodnia, nie narażamy się na problemy z brakiem zbilansowania diety sokowej.

Dieta sokowa - przepisy

 

Koktajl truskawkowy:
- truskawki,
- cytryna lub limonka,
- lód.
Truskawki pokroić na kawałki, a następnie zmiksować; dolać niewielką ilość soku z cytryny lub limonki, podawać na zimno z lodem.

Sok z kiwi:
Przekrojone na pół kiwi przecisnąć przez wyciskarkę do soków - sok jest zdrowy i pyszny. Można połączyć również z koktajlem truskawkowym dla uzyskania ciekawego efektu smakowego.

Zobacz: Deser na śniadanie? Tak! Blogerka Paulina Kuczyńska zdradza 5 ulubionych przepisów na słodkie fit śniadania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.