Dieta Ornisha

Dieta Ornisha to jedna z najpopularniejszych niskotłuszczowych diet odchudzających na świecie, szczególnie popularna w USA. Jej wynalazca, lekarz dr Ornish, opracował ją jeszcze w latach siedemdziesiątych, kiedy to wielu jego pacjentów cierpiało na zmiany kardiologiczne spowodowane nadmierną wagą. Jeśli wierzyć jego zapewnieniom - a także opiniom wielu innych specjalistów - stosując ją można nie tylko stracić wagę, ale także zatrzymać, a wręcz cofnąć zmiany miażdżycowe.

Na czym polega dieta Ornisha?

 

Dieta Ornisha to jedna z niskotłuszczowych diet wegetariańskich. Co ciekawe, podczas jej stosowania nie powinniśmy nawet próbować liczyć przyjmowanych kalorii, a zamiast tego - decydując o wielkości posiłków - kierować się subiektywnym uczuciem głodu. Zdaniem samego doktora o skuteczności diety mają stanowić: brak mięsa i obecność niskotłuszczowych składników w jadłospisie, umiarkowana ilość sportu, a także poczucie równowagi, harmonii i miłości w życiu (pozwala to wyeliminować stres). Brzmi nietypowo, jednak podobno działa całkiem nieźle, choć oczywiście nie należy się spodziewać cudów. Jeśli zasady tej diety nam nie pasują, spokojnie możemy zamienić ją np. na dietę strukturalną albo francuską.

Zasady diety Ornisha - jadłospis do samodzielnego skomponowania

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, w diecie tej nie ma potrzeby liczyć kalorii czy ważyć posiłków. Jemy tyle, ile chcemy - ograniczeniem nie jest bowiem kaloryczność posiłków, ale raczej ich jakość. Doktor Ornish podzielił wszystkie produkty żywnościowe na pięć kategorii. Pierwsze trzy to produkty najzdrowsze, z których należy komponować swój jadłospis na co dzień. Czwarta to produkty, które można jeść sporadycznie, zaś piąta - te, które należy całkowicie i bez wyjątków z diety wyeliminować. Grupy przedstawiają się następująco:
- pierwsza: świeże owoce i warzywa, nasiona roślin strączkowych, soja, białka jaj;
- druga: oleje (rzepakowy), orzechy, warzywa w puszkach, odtłuszczone produkty mleczne, napoje bez kofeiny;
- trzecia: suszone owoce, ryż, makarony, przetworzone węglowodany, słodycze, owoce morza;
- czwarta: pełnotłuste produkty mleczne, placki, ciasta, ryby, drób;
- piąta: czerwone mięso, smażony drób, żółtko jaj, masło, podroby.

Dieta Ornisha - szybki przepis dla każdego

Przykładowym daniem diety Ornisha jest spaghetti ze szpinakiem. Potrzebować będziemy:
- makaron,
- szpinak,
- cebulę,
- ząbki czosnku,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
- ulubiony ser do posypania całości.

Cebulę szklimy na patelni z czosnkiem, dodajemy szpinaku i mieszamy, aż liście staną się wiotkie. Wykładamy całość na ugotowany w międzyczasie makaron. Smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.