Produkty z lnu zawierają bardzo dużo zdrowych i potrzebnych nam nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 i omega-6. Znaleźć w nich można również witaminę E. Ich spożycie wspomaga odchudzanie i przyśpiesza spalanie tłuszczu — zwłaszcza tego z okolic brzucha. Siemię lniane dodatkowo regeneruje błonę śluzową żołądka, a do tego powoduje uczucie sytości, dzięki czemu mniejsze jest prawdopodobieństwo, że po wypiciu siemienia lnianego nałożymy sobie dużą porcję obiadu. Jakby tego było mało, len wspomaga również detoksykację organizmu.
To wszystko sprawia, że w ostatecznym rozrachunku możemy oczekiwać spadku wagi od dwóch, do nawet czterech kilogramów tygodniowo. Odchudzająca dieta lniana zapewni nam również dużo lepsze samopoczucie i wesprze procesy trawienne. Opinie o diecie lnianej wskazują, że nie jest to tylko czcza gadanina autorów — to nie kolejna "dieta cud", ale coś, co naprawdę działa!
Podstawą diety lnianej jest, naturalnie, spożywanie siemienia lnianego trzy-cztery razy dziennie przez czas od tygodnia do dwóch. Można to robić w klasycznej formie naparu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco sobie to urozmaicić. Przykładowy koktajl (który można samodzielnie modyfikować) może składać się z dwóch szklanek naparu z siemienia lnianego, niewielkiej ilości miodu oraz soku z cytryny (wspomoże to właściwości detoksykacyjne).
W innym, bardziej restrykcyjnym wariancie diety powinniśmy sprawiać sobie sycące koktajle na bazie lnu (np. dodając do powyższej mikstury jeszcze marchew, sałatę, ogórka, pomidora i selera), którymi warto zastępować śniadanie i kolację.
Poza koktajlami lnianymi należy utrzymywać również reżim dietetyczny w całym jadłospisie. Optymalnie byłoby spożywać pięć albo sześć lekkich posiłków dziennie. Należy także pamiętać o dostarczaniu płynów do organizmu, pijąc trzy-cztery szklanki wody dziennie.