1. W czasie diety 8 godzinnej możemy jeść to, na co mamy ochotę, choć oczywiście nie powinniśmy zapominać o zasadach zdrowego żywienia, zróżnicowanych posiłkach i znaczeniu, jakie ma dostarczanie organizmowi witamin i innych związków umożliwiających mu właściwe funkcjonowanie.
2. Dieta jest skuteczna, jeśli wszystkie zaplanowane na dany dzień posiłki będziemy spożywać w ciągu ośmiu następujących po sobie godzin.
3. Pozostałe szesnaście godzin to czas, który organizm może przeznaczyć na trawienie dostarczonych mu pokarmów i użytkowanie energii. Dzięki temu nie musi gromadzić nadmiaru tkanki tłuszczowej.
4. W czasie diety nie należy zapominać o aktywności fizycznej, choć twórcy tego programu żywieniowego zapewniają, że wystarczające może być poświęcenie na niej ośmiu minut w ciągu dnia.
O ile dieta 5 dniowa, czy też dieta tygodniowa mogą być stosowane jedynie przez określony czas, o tyle dieta 8 godzinna może, w przekonaniu jej twórców, stać się naszym planem żywieniowym na długie miesiące. David Zinczenko i Peter Moore, którzy opracowali jej zasady, przekonują, że przyczyną nadwagi jest nie tylko to, co jemy, ale i to, jak jemy. Nawet, jeśli staramy się pamiętać o wyznaczonych sobie godzinach posiłków, mamy tendencję do tego, aby jeść od rana do wieczora. Organizm nie ma więc możliwości zużytkowania dostarczanej mu energii, my sami nieustannie powiększamy bowiem jej zapasy.
Najpoważniejszy problem odnoszący się do diety 8 godzinnej ma związek z postulowanym przez jej autorów „opóźnionym” śniadaniem. Zinczenko i Moore przekonują, że zaraz po obudzeniu można ograniczyć się do filiżanki kawy lub herbaty sięgając po śniadanie dopiero po kilku godzinach. Zdecydowana większość dietetyków uważa jednak, że nie jest to bezpieczne. Śniadanie to wyjątkowo ważny posiłek, istnieją przy tym dowody na to, że odwlekając jego spożywanie mamy tendencję do sięgania po większe porcje jedzenia.
Przeciwnicy wspomnianej diety zwracają też uwagę na to, że mamy w jej przypadku do czynienia z tak zwaną „przerywaną głodówką”. Zwiększa to ryzyko napadów wilczego głodu i wcale nie wyrabia właściwych nawyków żywieniowych. Tak samo, jak dieta 13 dniowa, również dieta 8 godzinna może więc wywoływać niepożądany efekt jo-jo.