Dieta ujemnych kalorii

Dieta ujemnych kalorii polecana jest zwłaszcza na przełomie wiosny i lata, choć można zdecydować się na nią również wczesną jesienią. Jej najważniejszą zasadą jest spożywanie produktów przyczyniających się do powstania ujemnego bilansu energetycznego, a więc takich, których strawienie wymaga większej ilości energii niż ta, którą one same są nam w stanie dostarczyć.

Dieta ujemnych kalorii – zasady

 

Dieta ujemnych kalorii opiera się na kilku prostych zasadach.
1. Należy spożywać przede wszystkim te produkty, których strawienie i przyswojenie naraża nasz organizm na wysiłek energetyczny. Najlepiej, jeśli strata energii jest wyższa niż wielkość tej, jaką dostarczyły wspomniane produkty.
2. Podobnie, jak popularna wśród sportowców dieta 1000 kalorii zakłada sięganie po produkty niskokaloryczne z wysoką zawartością błonnika, enzymów i wody, choć w przeciwieństwie do niej – nie wymaga skrupulatnego liczenia kalorii.
3. Dieta nie powinna trwać dłużej niż przez dwa tygodnie.

Co można jeść w trakcie diety ujemnych kalorii?

 

Dieta ujemnych kalorii bazuje na warzywach zielonych takich, jak kapusta, marchewka, seler naciowy, papryka chili oraz kukurydza i zielona fasola. Najlepiej, jeśli spożywa się je na surowo, gdy zaś pojawia się konieczność ich gotowania, wskazane jest podawanie warzyw w ich twardej, nierozgotowanej postaci. Jadłospis może uwzględniać też owoce, tu jednak należy zachować pewną ostrożność. Bez obaw można jeść przede wszystkim jabłka, maliny, truskawki, mango i żurawinę, a także koktajle i musy przygotowane z nich.

Czy dieta ujemnych kalorii jest bezpieczna?

 

Ograniczenie czasowe, jakie pojawia się w przypadku diety ujemnych kalorii, nie jest dziełem przypadku. Dieta bazująca na owocach i warzywach nie jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Nie uczy ona również dobrych nawyków żywieniowych, jedną z jej negatywnych konsekwencji może być więc pojawienie się efektu jo-jo.
W pewnych okolicznościach jej stosowanie może nieść za sobą szczególnie niekorzystne skutki. Dotyczy to:
- kobiet ciężarnych,
- kobiet karmiących piersią,
- osób, które w trakcie trwania diety muszą być aktywne fizycznie,
- osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego,
-dzieci i młodzieży.

Więcej o: