Dieta błyskawiczna

Dieta błyskawiczna to jedno z częściej wpisywanych w wyszukiwarce haseł. Kto z nas nie chciałby stracić niepotrzebnych kilogramów w szybki i łatwy sposób, bez wysiłku, najlepiej w zaledwie kilka dni? Niestety, jeśli posłuchamy dietetyków okaże się, że większość z nich twierdzi, iż diety błyskawiczne w najlepszym razie nie istnieją, a w najgorszym istnieją - ale bardzo poważnie szkodzą zdrowiu. Czy tak jest rzeczywiście?

Zdradliwość diet błyskawicznych

Przede wszystkim należałoby zacząć od zdefiniowania błyskawiczności. Jeśli bowiem interesują nas efekty rodzaju 2kg/tydzień, wtedy takich diet nie musimy szukać daleko: doskonałe będą dieta makaronowa czy rybna, które pozwalają stracić cztery kilogramy w dwa tygodnie.

Co jednak, jeśli chcemy pozbyć się paru kilogramów szybciej? Na przykład w trzy dni. Albo nawet... w 24 godziny? Niemożliwe?

Wszystkie radykalne i szybkie diety mają jedną, wspólną cechę: ich efekty opierają się nie na utracie tłuszczu, gdyż jest to niemożliwe w tak krótkim czasie, ale na redukcji wody związanej w organizmie. I ma to sens, zwłaszcza, gdy nadprogramowe kilogramy są efektem np. świątecznego obżarstwa. Konsumując wielkie ilości słodyczy, mimowolnie odkładamy w organizmie duże ilości glikogenu, który wiąże wodę, co powoduje przyrost masy. Z czasem węglowodany zmieniają się w tłuszcz i nie jest już tak łatwo się ich pozbyć (choć również wtedy woda dalej będzie obecna w organizmie, a więc efekty także się pojawią, choć nie na trwałe i nie tak spektakularne).

Należy zaznaczyć, że dieta błyskawiczna polecana jest wyłącznie dorosłym, zdrowym osobom, i wyłącznie sporadycznie - nie wolno jej rozciągać na dłuższe okresy czasu ani powtarzać zbyt często.

Dieta błyskawiczna: jadłospis

Dieta błyskawiczna opiera się na sokach owocowych i warzywnych, którymi - de facto - zastępujemy wszystkie posiłki w ciągu jednego dnia. I tak:
- dzień rozpoczynamy od ciepłej wody z dodatkiem cytryny,
- na śniadanie pyszny koktajl owocowo-warzywny: zmieszaj sok z trzech marchewek, jabłka i pomarańczy. Niedługo później weź prysznic - na przemian zimny i gorący,
- na obiad sok warzywny (brokuły, szpinak, jabłko, winogrona),
- po sjeście, na podwieczorek, sok oparty o cytrusy,
- tuż przed snem - koktajl bananowy z ulubionymi dodatkami.

Po tak przeprowadzonej detoksykacji organizmu możemy stracić nawet trzy kilo w jeden dzień.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.