Dieta optymalna - nietypowa kuracja odchudzająca

Znaczna większość diet odchudzających i leczniczych opiera się na wyrzuceniu z jadłospisu produktów tłuszczowych. Nieco inaczej wygląda to w diecie optymalnej, dlatego nie omijają jej liczne kontrowersje. Na czym polega i jak w praktyce wygląda dieta optymalna?

Na czym polega dieta optymalna?

Stworzona przez dr Jana Kwaśniewskiego dieta optymalna jest przeciwieństwem takich kuracji leczniczych, jak dieta beztłuszczowa, dieta niskotłuszczowa czy dieta cholesterolowa. Każdy z tych planów żywieniowych zakłada eliminację tłuszczów zwierzęcych. Inaczej jest zaś w przypadku diety optymalnej, która właśnie opiera się na spożywaniu tłuszczów. Wraz z nimi jemy duże ilości białek, ograniczamy zaś znacząco węglowodany.

W menu diety optymalnej dominują zatem: mięsa, wędliny (w tym salcesony, pasztety, kaszanki, itp.), podroby, ryby, tłuste rosoły, sery, śmietana, jaja. Możemy z powodzeniem sięgać nawet po bardzo tłuste produkty odzwierzęce, jak: boczek, smalec, żeberka, golonki, balerony. Produkty dozwolone to ponadto: majonezy, masło, mleko, orzechy, ziarna, migdały. Warzywa ograniczamy do ok. 300 g na dobę, wyrzucamy z menu słodycze, cukier, miód, pieczywo, kasze, ryże, makarony, potrawy mączne. Unikamy owoców, szczególnie tych bardzo słodkich. Jemy 3 posiłki dziennie.

Dieta optymalna – opinie i efekty

Według twórców diety optymalnej, jej efekty mogą być bardzo korzystne nie tylko z punktu widzenia utraty wagi. Mówi się między innymi o pozytywnym wpływie tego rodzaju żywienia na osoby chore na cukrzycę, u których miało nastąpić znaczne polepszenie wyników. Istnieją również opinie, że dieta optymalna przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu oraz że wspomaga leczenie wielu przewlekłych chorób, np. wątroby, trzustki, jelit, a także schorzeń kostno-stawowych oraz schorzeń układu krążenia. Jeśli zaś chodzi o efekty odchudzające, dieta optymalna ma ponoć prowadzić do utraty ok. 5 kg w ciągu miesiąca.

Czy dieta optymalna jest skuteczna? Z uwagi na ograniczenie produktów zbożowych, a także owoców i warzyw, dieta optymalna niestety niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niedoborów wielu ważnych składników pokarmowych, w tym witamin, minerałów, błonnika pokarmowego. Według opinii wielu dietetyków, dieta ta może być pomocna przy eliminowaniu niektórych schorzeń, ale jednocześnie może w innych aspektach zagrażać zdrowiu. Jeśli chcemy jej wypróbować, na pewno należy stosować ją przezornie i dostosować do indywidualnych potrzeb organizmu.

Przykładowy jadłospis w diecie optymalnej

Śniadanie: omlet z 2 jajek z żółtym serem

Obiad: barszcz ukraiński z wędzonką i ziemniakami, pieczona karkówka z ziołami, surówka z kapusty

Kolacja: kaszanka na ciepło (z wody lub smażona), ogórki, pomidor

Dieta optymalna – przepisy

Placki Kwaśniewskiego przygotowywane na bazie jaj i sera stanowią zamiennik pieczywa i innych produktów węglowodanowych w diecie optymalnej. Oto przepis:

Składniki:
25 dkg sera białego tłustego
2,5 płaskich łyżek mąki
8 jaj
masło klarowane lub smalec do smażenia

Opis przygotowania:
Ser rozcieramy dokładnie widelcem. Dodajemy mąkę i jaja, całość mieszamy do uzyskania gładkiej masy (mikserem lub ręcznie). Ciasto kładziemy łyżką na gorący tłuszcz formując małe krągłe placki. Smażymy po obu stronach na złoty kolor.

Czas przygotowania: 30 minut

Zobacz: Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka. Za co pokochały ją gwiazdy Hollywood? [ZASADY]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.