Spore obawy budzi zazwyczaj stosowanie diety cukrzycowej podczas ciąży. Jak się jednak okazuje, wątpliwości takie nie są do końca uzasadnione. Należy jedynie pamiętać o tym, aby w miejsce wykreślonych z dotychczasowego jadłospisu pozycji wprowadzić zdrowe zamienniki, pełne niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu witamin oraz minerałów.
Dieta cukrzycowa opiera się w głównej mierze na konieczności wyeliminowania z jadłospisu produktów żywnościowych o wysokim indeksie glikemicznym. Są to przede wszystkim posiłki powstałe na bazie cukrów prostych takich jak glukoza oraz fruktoza. W pierwszej kolejności należy więc pożegnać się raz na zawsze ze wszelkiego rodzaju słodyczami, a także produktami zawierającymi w swym składzie cukier. Nie chodzi w tym miejscu jedynie o cukier biały, lecz także trzcinowy, miód czy nawet stewię.
Nie znaczy to jednak bynajmniej, że będąc na diecie cukrzycowej musisz zapomnieć o słodkim smaku. Jak się bowiem okazuje, ksylitol (sok z brzozy) ma indeks glikemicznym kilkukrotnie niższy w porównaniu do cukru! Poza tym pozwala on zwiększyć odporność organizmu poprzez wzmocnienie układu immunologicznego. Tym samym objawy cukrzycy dodatkowo ulegają zmniejszeniu. I kto by pomyślał, że ksylitol jest zdecydowanie słodszy niż białe kryształki cukru?
W trakcie diety cukrzycowej jadłospis powinien również uwzględniać ograniczenia w spożywaniu owoców, zwłaszcza tych najsłodszych. Dozwolone są jedynie owoce cytrusowe (kiwi, cytryna, pomelo, grejpfrut), jagodowe, a także jabłka. Kategorycznie należy natomiast wystrzegać się spożywania bananów oraz winogron, gdyż w przypadku tych owoców indeks glikemiczny jest wyjątkowo wysoki.
Praktyka diety cukrzycowej – w ciąży przede wszystkim – powinna również zakładać odstawienie produktów instant w tym przede wszystkim tak zwanych fast foodów. Produkty tego rodzaju są strasznie kaloryczne, a przecież otyłość stanowi wróg numer jeden osoby chorej na cukrzycę! Jeżeli więc nie zamierzasz zmagać się z dokuczliwymi objawami musisz pamiętać, iż pizza, hamburger czy hod dog nie są Twoimi sprzymierzeńcami.
Zapewne po przeczytaniu dotychczasowej treści artykułu zastanawiasz się, co zatem możesz spożywać bez wyrzutów sumienia. Dieta cukrzycowa wcale nie musi być monotonna i niesmaczna! Przede wszystkim warto oprzeć ją na świeżych warzywach, które są najmniej kaloryczne z wszelkiego typu produktów żywnościowych, a zarazem dostarczają do organizmu wszystkiego, czego potrzeba do skutecznej walki z cukrzycą.
W diecie cukrzycowej przepisy warto opierać przede wszystkim na warzywach zielonych takich jak sałaty, kapusta, koperek, liście cebulki oraz pietruszki, jarmuż, rukola, kalarepa, por czy rzepa. Aby były one smaczniejsze, dobrze jest zarazem przygotowywać dressing sałatkowy z użyciem zdrowych tłuszczy nierafinowanych.
Aby przygotować zdrową sałatkę dla diabetyków potrzebujesz następujących składników:
1. 50 gramów sałaty lodowej
2. 60 gramów kapusty pekińskiej
3. Dwie małe cebulki
4. Dwa pomidory średniej wielkości
5. Trzy rzodkiewki
6. Kilka liści jarmużu
7. 2 duże marchwie
8. Jeden seler
9. Dwa jabłka
10. Dwie łyżeczki soli himalajskiej
11. Zioła prowansalskie lub jakakolwiek przyprawa do sałatek
12. Jeden ząbek czosnku
13. Siemię lniane (2 łyżki)
14. Sezam niełuskany (1 łyżka)
15. Łyżka oleju lnianego tłoczonego na zimno
15. Łyżka soku cytryny
Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa należy pokroić na mniejsze kawałki lub potrzeć na tarce. Następnie przełożyć do miski, a w międzyczasie przygotować młynek do kawy. Będzie on służył zmieleniu ziaren siemienia lnianego oraz sezamu, które są bogate w niezwykle prozdrowotne składniki, takie jak np. kwasy omega 3, krzem czy wapń. Ziarna należy mielić powoli metodą pulsacyjną, aby zachować jak najwięcej dobroczynnych właściwości. Kolejno przesypujemy zmielone ziarna do miski z warzywami oraz dodajemy przyprawy do smaku. Na sam koniec skrapiamy gotową już prawie sałatkę sokiem z cytryny oraz olejem lnianym.
Doktor Ewa Dąbrowska zaleca praktykowanie tzw. postów owocowo-warzywnych, które stanowią niezwykle skuteczną w przypadku cukrzycy dietę oczyszczającą. Opiera się ona na założeniu, iż w trakcie głodówki uruchomiają się naturalne skłonności organizmu do samoleczenia. Tego typu dieta cukrzycowa pozwoliła już setkom jej pacjentów całkowicie odstawić leki. Konieczne jest jednak po skończeniu postu owocowo-warzywnego przestrzeganie do końca swojego życia zasad zdrowego odżywiania, opartego głównie na spożywaniu warzyw oraz owoców o niskiej zawartości cukru.
Zobacz: Dieta 5 czynników Harleya Pasternaka. Za co pokochały ją gwiazdy Hollywood? [ZASADY]