Dieta bez pieczywa pozwala zapobiec powszechnym dziś problemom z układem pokarmowym. Jak się bowiem okazuje, zawarty w chlebie oraz innego rodzaju potrawach pszennych gluten, jest na tyle ciężkostrawnym białkiem, iż organizm nie radzi sobie z jego właściwym trawieniem. Dieta pełna pieczywa przyczynia się do powstawania wielu chorób o charakterze autoimmunologicznym, zwłaszcza alergii. Zwiększa także ryzyko cukrzycy, obniża odporność organizmu, a także powoduje uczucie zmęczenia, wzdęcia i niestrawność oraz problemy z koncentracją.
Decyzja o rozpoczęciu diety bez pieczywa pozwala w krótkim czasie pozbyć się wszystkich wymienionych powyżej problemów. Dodatkowo umożliwia wyeliminowanie tzw. efektu pszennego brzucha. Jak zauważa William Davis, obecnie już u dzieci w wieku przedszkolnym powszechny jest problem otyłości wynikającej z nagminnego spożywania chleba pszennego.
Rodzi się zatem w tym miejscu pytanie, co w takim razie należy spożywać, aby całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu chleb? Problem ten wydaje się o tyle poważny, że przecież niemal każdy z nas przez całe dotychczasowe życie uważał właśnie pieczywo za podstawę diety. Jak się okazuje, dieta bez pieczywa może być smaczna i prosta. Należy w zamian przygotowywać posiłki zawierające jak najwięcej warzyw i owoców, które szybko przywrócą do pełni sprawności procesy trawienne.
Równie ważne w odbudowaniu sprawności jelit jest to, aby każdego dnia wypijać duże ilości wody mineralnej oraz soków owocowo-warzywnych. Jeżeli przez wiele lat odżywialiśmy się głównie pieczywem, wówczas konieczne może okazać się ponadto przejście okresowego postu owocowo-warzywnego. Świetnie sprawdzi się pod tym względem popularna w naszym kraju dieta dr Dąbrowskiej.